magyar tudományos akadémia
Minden akadémikusnak maga felé hajlik a keze
Hála a Magyar Tudományos Akadémia és Magyarország Kormánya közötti vitának, olyanokat tudtunk meg az MTA-ról, amit eddig nem gondoltunk volna. Például azt, hogy évi 70 milliárdból gazdálkodik, és volt olyan év (2018), hogy egyetlen EU-s kutatási pályázatot (ERC Grant) sem nyertek. Meg azt is, hogy az elmúlt években az akadémiai kutatások mindösszesen három szabadalomhoz vezettek el. Na és persze azt, hogy ez a fennálló a szovjet akadémiai modell, amely a nyugati világban sehol sem működik. De a legcsodálatosabb az, hogy a külföldön élő és ott sikeres tudósok, kutatók közül igen sokan fejtették ki igen nagy alapossággal, hogy miért is hibás az Akadémia érvelése a fennálló privilégiumai védelmében, és miért van szükség változásra.Trükközéssel tarthatta meg a kutatóintézeteket az Akadémia
Trükközéssel, vélhetőleg a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) szabályzatával ellentétesen sikerült megszavazni/megszavaztatni hétfőn a közgyűléssel azt, hogy a kutatóintézetek ne kerülhessenek ki az Akadémia szervezeti egysége alól – tudta meg a PestiSrácok.hu. Az első voksoláskor a jogosultak csaknem fele egyetértett azzal, hogy a kutatóintézetek ne tartozzanak az MTA-hoz, majd a levezető Vékás Lajos alelnök újabb döntést erőltetett át a már megszavazott kérdésben. Az értő szemek, fülek „kapcsolhattak”, és másodjára már több, mint hatvanhárom százalékos eredménnyel betonozták be a régi, számos világhírű tudós által sztálinista berendezkedésnek tartott modellt. A balliberális sajtó a piti trükközést természetesen a kormánynak lekevert, újabb hatalmas pofonként értelmezi.Nem hajlandó szembesülni a valósággal az Akadémia kamumártír vezetése
Tételesen szedte össze azokat a közbeszédben egyre inkább terjedő, a jelek szerint azonban alaptalan híreszteléseket az Origo, amelyeket a helyükön kezelve és azokat logikusan értékelve érthetővé válik, hogy a kormány a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) működésének normális mederbe terelésével nem akarja felszámolni a tudomány szabadságát, illetve államosítani a testület vagyonát. Spoiler, de a cikkből kiderül, hogy a cél az, hogy az Akadémia valójában a versenyképes, használható tudás katalizátora legyen, ne pedig a tudományos életben szinte semmilyen szinten részt nem vevő akadémikusok kifizetőhelye. Kiderül, hogy a kormányzati szándék szerint munkára kényszerítendő és ettől komolyan megsértődött akadémikusok miért terjesztik suttogó propagandával azt, hogy Palkovics László miniszter alkalmatlan feladatának ellátására, miközben a tárcavezető már eddig is olyan eredményeket mutatott fel, amelyre a sértődöttek többségének egy élet hossza is kevés lenne.Így tüntettek akadémikusok és ellenzékiek a pénzköltés kormányzati felügyelete ellen (videó)
Élőláncos tüntetést tartott a frissen alakult Akadémiai Dolgozók Fóruma a Magyar Tudományos Akadémia előtt ma kora délután. A rendezvényen felszólalt az MTA három kutatója, valamint professzora, akik óva intették a kormányt attól, hogy felszámolják az Akadémia kutatóintézeti hálózatát. A kutatók az MTA dolgozói között aláírást gyűjtöttek a Palkovics-féle átszervezés ellen, melyet átadtak az Akadémia elnökének, Lovász Lászlónak, aki az elnökséggel együtt 14 óra után ült le tárgyalni a miniszter által támasztott feltételrendszer elfogadásáról. A PestiSrácok.hu stábja a helyszínen járt, ahol beszéltünk balliberális politikusokkal is, akik szolidaritást vállaltak az MTA "szabadságharcával", de a tömegben külföldi CEU-hallgatókat is találtunk, valamint egy önmagát igazi kommunistának nevező fiatalemberrel is szóba elegyedtünk. A beszédeket követően a mintegy ezer-ezerötszáz tüntető élőláncot vont az épületblokk köré, akik között sokan láthatóan konkrétan az MTA ügyében jöttek ki, de láthattunk több hangos kormányellenes jelszavakat skandáló tüntetőt is, akik az utóbbi időben szervezett ellenzéki megmozdulásokon szoktak részt venni és hangos "Orbán takarodj!"-rigmusokkal hívták fel magukra a figyelmet. A jelen lévők többsége azonban nem csatlakozott ezekhez a kiáltozásokhoz, ők nagyrészt az MTA ügyében látogattak ki a délutáni tüntetésre. Nézzék meg videónkat! (Az MTA-ban máig élő posztszovjet berendezkedésről szóló cikkünket ITT olvashatják el.)Magyar Idők: Néhány tucat ember kelt kormányellenes hangulatot a Magyar Tudományos Akadémián
Egy nagyjából 30 fős csoport próbál kormányellenes hangulatot kelteni a tudományos testületben, azt hangoztatva, hogy el akarják venni az MTA forrásait – mondta a Magyaridők.hu-nak egy neve elhallgatását kérő akadémikus. Mint hozzátette, ennek ellenkezőjéről van szó, több pénz lesz a tudományos világban, de azt eredményesebben kell felhasználni.Alföldi Róbert is a Széchenyi Akadémia tagja lett
Új tagokat választott szakosztályaiba a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) által alapított Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia éves, rendes közgyűlésén. Az illetéksek döntése nyomán Vekerdy Tamás címzetes, Alföldi Róbert pedig rendes tag lett – tájékoztatta az MTA az MTI-t.Lovász László: Az akadémia és a technológiai minisztérium tovább egyeztet az alaptámogatási összegről
A 2019-es költségvetési törvény elfogadása után folytatódhatnak az egyeztetések a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) és az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) között annak az összegnek a felhasználásáról, amely az akadémiától a tárcához kerülhet át - mondta el Lovász László, a tudós testület elnöke az MTI-nek.Ajánljuk még














