Csák János elmondása szerint a kormány célja, hogy minél többen részesüljenek a felsorolt „emberi jókból”. A kulturális és innovációs miniszter Budapesten, a nyolcadik alkalommal megrendezett Magyarország Barátai Konferencia megnyitóján ismertette az általa vezetett, innovációért, tudománypolitikáért, felsőoktatásért, szakképzésért, vállalkozásfejlesztésért és családpolitikáért is felelős Kulturális és Innovációs Minisztérium fő célkitűzéseit, valamint a látszólag különböző területek közötti összefüggéseket.
Az innováció és a szakképzés céljának az élet megkönnyítését nevezte a tárcavezető, majd szólt az értékeket továbbvivő intézmények, az egyházak, iskolák, egyetemek támogatásának fontosságáról.
Ez a Fidesz filozófiája és mindenki szövetséges, aki ebben benne van
– hangoztatta Csák János. A politikus kitért arra, hogy 2010 óta a kormány szerint a társadalom újratermelésének magva, az értékek átadásának középpontja a család, hiszen családok nélkül nincs közösség. A Fidesz-kormányok családpolitikai eredményei közt említette, hogy 2010 óta 1,2-ről 1,6-ra nőtt a termékenységi ráta, erősítették a családi infrastruktúrát, óvodák, bölcsődék épültek, valamint családi adózást vezettek be. Csák János leszögezte: családpolitikát nem lehet erős gazdaság nélkül folytatni. A gazdaságpolitika egyik céljaként jelölte meg, hogy a jelenlegi 53 százalékról 2030-ra 75 százalékra növeljék a magyar kis- és középvállalkozások hozzáadott értékének arányát. További cél, hogy a jelenlegi 6000-ről 9000-re nőjön az egymillió lakosra jutó, elsősorban élet- és természettudományi végzettségű kutatók aránya – ezt a felsőoktatásba a modellváltás során beépített ösztönzőkkel is igyekeznek elősegíteni. A miniszter jelezte, hogy Magyarország egyedülállóan nagy összeget fordít a felsőoktatásra. Beszámolója szerint már jól látszanak az új szakképzési rendszer eredményei, egyúttal bírálta, hogy a nyugati civilizáció közfelfogásában degradálódott a szakmunka.
Vizi E. Szilveszter, az eseményt szervező Magyarország Barátai Alapítvány elnöke köszöntőjében a többi között arról beszélt: a konferencia 25 országból, mind az öt kontinensről érkező résztvevőit egyesíti, hogy magyarok vagy szeretik Magyarországot. Úgy fogalmazott: Magyarország jövője attól függ, hogy a szellemi tőkét úgy tudjuk felhasználni, hogy az „extraprofit” az országban maradjon.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt
Facebook
Twitter
YouTube
RSS