Az OTP külföldi terjeszkedése és utódlási kérdései mellett magánbefektetéseiről, Orbán Viktorról, Mészáros Lőrincről és a stadionokról is kérdezték Csányi Sándor OTP-elnököt az Indexen megjelent nagyinterjúban. A bankvezér elmondta: nem érdekli, hogy ő vagy Mészáros a gazdagabb, az viszont igen, hogy a cégei megbízható, minőségi élelmiszert állítsanak elő. A stadionépítésekről azt mondta: nem az utóbbi évek, hanem az elmúlt ötven év viszonylatában kell nézni azokat.
Az OTP számára kicsi a tízmilliós magyar piac, ezért is növekszik külföldön, és több országban is piacvezető a vállalati bankolás területén, közel húszmilliós ügyfélköre van – árulta el Csányi Sándor arra a felvetésre, hogy a bankja elsősorban lakossági szolgáltatásokra összpontosít. A bankvezető kijelentette, hogy az OTP külföldi terjeszkedést célzó stratégiája 2001-től kezdett megvalósulni, még azelőtt, hogy Orbán Viktor meghirdette volna a magyar gazdasági expanziót, miszerint legalább annyi hasznot hozzanak haza a magyar cégek, mint amennyit a külföldi befektetők kivisznek az országból. Csányi egyéb, főleg élelmiszeripari magánbefektetései viszont leginkább Magyarországon mozognak.
Amíg a hadtáp nincsen rendben, nem lehet háborút indítani. Az OTP-nél is ez volt a sorrend, de azért az agrárcsoportunkban is vannak már német, szlovák, szerb, román cégeink. Van még itthon teendőnk, de szép lassan elindultunk külföldre is
– mondta erről a bankvezér, akit már az utódlás kérdése is foglalkoztat. E célból választották szét az elnöki és a vezérigazgatói tisztséget az OTP-nél, habár Csányi még nem érzi úgy, hogy el kéne kezdenie kivonulni az operatív vezetésből. Az utódlásnak nincs általános modellje, azt azonban fontosnak tartja, hogy az illető ne gondolja magát tévedhetetlennek és a legokosabbnak, mert az számít, hogy a legjobb emberekkel tudja körülvenni magát.
Csányi Sándort arról a nyilatkozatáról is megkérdezték, hogy Orbán Viktor mindig személyesen fizeti a repülőjét (az OTP tulajdonában álló Air Invest Kft. Szolgáltatásáról van szó).
Nyilván nem arra gondoltam, hogy jön a kasszához, sorszámot húz és fizet. […] Amikor azt mondtam, hogy »személyesen«, fel sem merült bennem, hogy a magyar újságírók krémje ezt úgy értelmezi, hogy a miniszterelnök bejön és személyesen fizet. Rosszul fogalmaztam, de a lényeg az, hogy a közös utazásokból ráeső részt mindig kiszámláztuk és átutalták
– jelentette ki, világossá téve, hogy azokban az esetekben, amikor a kormány hivatalos célra vette igénybe az Air Invest repülőgépét, akkor mindig a Miniszterelnökség utazásszervezője volt a megrendelő. A gépet pedig a korábbi kormányok is rendszeresen igénybe vették, és fizették a használati díját.
Nincs gazdagsági verseny
Az interjúból kiderült, hogy Csányi Sándort egyáltalán nem foglalkoztatják az ő és Mészáros Lőrinc vagyonának összeméricskélése, és hogy melyikük áll előrébb a gazdagsági listákon.
Állandóan jönnek a gazdagsággal, ki az első, ki a második. Én ugyan nem éheztem gyerekkoromban, de nagyon szerény körülmények között nőttem fel. A mostani vagyonomnál kevesebbel is boldog lennék, de annak örülök, hogy lehetőségem van olyan befektetésekre, beruházásokra, amik az egész magyar gazdaságnak hasznot jelentenek, és amelyek tízezer embernek adnak tisztességes megélhetést. Büszke vagyok a bankra, az agráriumra, a Pickre, a Mizóra, a KITE-re, már a Hungeritre is. Aki tőlünk terméket vesz, az tudhatja, hogy kontroll alatt tartott, egészséges ételt ehet. Mondok egy példát: 500 milliót bukunk évente a saját szójatermelésen, de nem akarunk bizonytalan, génmódosított brazil szóját adni az állatoknak
– foglalta össze a motivációit, és egyértelművé tette: nincs közte és Mészáros Lőrinc közt feszültség, még ha sokan próbálnak is ilyet szítani.
Ötven éves hanyagolást pótolnak be az utóbbi évek stadionépítései
Az MLSZ elnökeként is ténykedő üzletember megvédte a tao intézményét, amelyet szavai szerint mindig úgy mutat be a sajtó, mintha a sok adó az NB 1-re menne el, holott a szövetség például ebből a forrásból vállalja át az amatőrcsapatok versenyeztetési költségeinek 90 százalékát, például a bíróküldést vagy a nevezési díjak tetemes részét. Hangsúlyozta, hogy 7500-ról 13000-re nőtt a csapatok száma, kétszázezer ember focizik hétről-hétre, akik nagy többsége sosem lesz focista, de jól érzik magukat, sportolnak, tesznek az egészségükért. Csányi megemlítette, hogy taóból építettek meg 1100 új futballpályát és hoztak rendbe 1700 régit.
A stadionok kérdésében azt a szempontot hozta fel, hogy a hatvanas évek óta nem épültek stadionok Magyarországon, és az utóbbi évek ilyen célú költéseit ötven évre vetítve nem tartoznánk a világ élvonalába.
Minden futballkedvelő nemzetnek fontos, hogy akik kilátogatnak a mérkőzésekre, kulturáltan tudjanak szórakozni. A miniszterelnök személye és futballszeretete miatt a foci megközelítése mindig kap egy politikai színezetet, és emiatt nem korrekten, hanem gyakran egyoldalúan mutatják be a felmerülő kiadásokat, azok társadalmi hasznosságát.
Forrás: index.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS