Joggal merül fel a kérdés, Czeglédy Csabának lehet-e köze ahhoz, hogy egyik első számú strómanja – a vád szerint –, a Kopernikusz iskolaszövetkezet volt vezetője – papíron –, A. Zoltán Magyarországtól messze várja a büntetőügy fejleményeit. Czeglédy vajon távoltartja vádlott-társát, aki elsőként vallott rá és akinek vallomásai kulcsfontosságúak a vádban? Tény, hogy A. Zoltán korábban több terhelő vallomást is tett Gyurcsány ügyvédjére; köntörfalazás nélkül kimondta, hogy ő csak egy klasszikus stróman volt, aki nevét adta az iskolaszövetkezetekhez. A névleg általa irányított szövetkezetek működésére még csak rá sem látott – a csillagzatszerűen működő bűnszervezetet egyszemélyben Czeglédy Csaba irányította. A. Zoltánt a börtönben is félsüketre verték (nem állítjuk, hogy a Czeglédy-üggyel és vallomásaival összefüggésben, de összeverték). Később visszavonta a korábban az ügyészséggel kötött alkut és ügyvédjét is lecserélte. Most pedig, ahogy ő maga fogalmazott, amikor felhívtuk: “nagyon, nagyon messze van”. Június 16-ára viszont idézte a Kecskeméti Törvényszék. Ugyancsak tény, hogy Czeglédynek nem érdeke, hogy A. Zoltán hazautazzon és vallomást tegyen, mert ha beszél és úgy vall, ahogy korábban, akkor bizony szorul a hurok.
Ahogy arról beszámoltunk, a Kecskeméti Törvényszék vádlotti kihallgatásra idézte a Czeglédy-ügy kulcsszereplőjét, A. Zoltánt, azt a strómant, akinek a nevén futó iskolaszövetkezetek először megbuktak, és aki több ízben tett már terhelő vallomást Gyurcsány ügyvédjére.
A. Zoltán egyike azoknak, akik már az iskolaszövetkezetezés kezdetén kapcsolatban álltak Czeglédyvel, ráadásul saját elmondása szerint személyes barátság is volt közöttük. Summa summarum, A. Zoltán sokat tud, nagyon sokat. Sokáig a makói szövetkezeteket vezető stróman is tartotta a száját, ahogy a többiek. Két évig nem tett vallomást, majd amikor már vészesen közeledett az első fokú ítélet és felismerte, hogy Czeglédy gyakorlatilag magára hagyta, és elvitetné velük a balhét, ő maga pedig mentelmi jogba és a politikai üldözött szerepbe bújva menekül a felelősségre vonás alól, megtörte a jeget és vallott.
Neki és egy társának büntetőpere a Szegedi Törvényszéken folyt. A megyei napilap akkori tudósításai szerint A. Zoltán megnevezte Czeglédy Csabát, akinek az utasítására a szerződéseket, számlákat aláírta, aki minden döntést egyszemélyben hozott.
Stróman vagyok, és csak segítettem a Humán Operátornak, hogy adót tudjon csalni
– jelentette ki A. Zoltán a Délmagyarország akkori cikke szerint. A vád szerint a bűnszervezet úgy működött, hogy a Human Operator, azaz Czeglédy munkaerő-közvetítő cége elnyerte, megkapta a nagy munkákat, a McDonald’s-tól, drogérialánctól, gyáraktól. A munka elvégzésére szerződést kötött a strómanok nevén futó iskolaszövetkezetekkel. A diákokat – és egyébként felnőtteket, nyugdíjasokat is – az iskolaszövetkezetek foglalkoztatták papíron. A szövetkezeteket becsődöltették, úgy hogy adófizetési kötelezettségüknek sem tettek eleget. A makói szövetkezetek például még csak adóbevallást sem nyújtottak be. A Human Operator a befogadott számlák alapján pedig visszaigényelte az áfát. Csak az A. Zoltán nevén vitt szövetkezetek 550 milliót csaltak el.
A. Zoltán korábbi vallomásaiban azt is mondta, hogy ő felhívta Czeglédy figyelmét a pénzügyi visszásságokra; akkor az megnyugtatta, és azt mondta, hogy a rossz gazdasági tevékenység nem bűncselekmény.
A. Zoltán két év hallgatás után egyébként közvetlenül azelőtt tett vallomást, hogy a törvényszék ítéletet hirdetett. A vádhatóság – vallomása alapján, amit a másik vádlott vallomása is alátámasztott – módosította a vádat. Ebben a külön szálon folyó büntetőügyben mindkét vádlottat végül csak bűnsegédként elkövetett költségvetési csalás bűntettében mondta ki bűnösnek a Szegedi Törvényszék. És ami a legfontosabb: az iskolaszövetkezet-hálózat által elcsalt milliárdok ügyében még folyamatban volt a nyomozás. Ezen a ponton írták le először, hogy a szövetkezetek vezetői strómanok voltak, és semmiben sem dönthettek önállóan. Helyettük a Czeglédy Csaba, korábbi MSZP-s, jelenleg DK-s politikus vezette Human Operator Zrt.-nél, Szombathelyen intézték a pénzügyeket.
A. Zoltán első fokon még 3 év letöltendő börtönbüntetést kapott, de másodfokon az ítéletet a Szegedi Ítélőtábla hatályon kívül helyezte. Ezt azzal indokolták, hogy időközben a nagy ügyben is vádat emeltek A. Zoltán ellen – ez az úgynevezett Czeglédy-ügy, amit most a Kecskeméti Törvényszék tárgyal –, a két ügy tárgya törvényi egységet képez, és ilyenkor az ügyet egységesen, azonos szinten kell elbírálni.
A makói stróman egy ideig együttműködött a vádhatósággal, beismerő vallomást tett és ismételten terhelőt Czeglédyre, egyezséget is kötött az ügyészséggel, majd érdekes módon meggondolta magát és visszavonta az egyezséget, majd eltűnt az országból.
Most június 16-ára vádlottként kihallgatásra idézték. Ha elmegy a tágyalásra és beszél, Czeglédy nagy bajban lehet. Ha viszont nem jelenik meg, A. Zoltánt akár elő is állíttathatja a bíróság. Arról maga Czeglédy írt korábban a közösségi oldalán, hogy a titkosszolgálatok figyelik. Úgy tudjuk, a szolgálatok külföldi társszervekkel figyelnek az ügy kulcsszereplőjére, hogy nyoma ne vesszen.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS