Felfüggesztette az Országgyűlés Demeter Márta mentelmi jogát, miután azt a mentelmi bizottság többségi szavazattal javasolta pénteken délelőtt. Mint arról korábban írtunk, a mentelmi bizottság zárt ülésen döntött Demeter Márta mentelmi jogának felfüggesztéséről, miután Polt Péter legfőbb ügyész egy hivatali visszaélés miatt indult büntetőeljárás keretében indítványozta az LMP-s képviselő mentelmi jogának felfüggesztését azzal összefüggésben, hogy a megalapozott gyanú szerint az ellenzéki képviselő törvénysértő módon közérdekből nem nyilvános adatokat adott ki. Amennyiben a parlament pénteken felfüggeszti a mentelmi jogát, Demeter Mártát már a jövő héten meggyanúsíthatják, és ha beigazolódik a hivatali visszaélés bűntette, úgy az LMP-s képviselőt akár hároméves szabadságvesztéssel is sújthatják. Demeter politikai leszámolást emleget és arra számít, hogy a bíróság előtt kell majd megvédenie magát.
Mint arról korábban részletesen írtunk, Demeter az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának alelnökeként még tavaly októberben közösségi oldalán azzal vádolta meg Orbán Viktort, hogy a gyermekét a honvédség repülőgépével reptette, ám még aznap kiderült, hogy a politikus összekeverte a miniszterelnök lányát egy Cipruson szolgáló honvéd százados Flóra nevű gyermekével. Az eset miatt Polt Péter legfőbb ügyész a Központi Nyomozó Főügyészségen folyamatban lévő nyomozás eredményeként a napokban indítványozta Demeter mentelmi jogának felfüggesztését. Álláspontja szerint amellett, hogy ez a közlés valótlan volt, a politikus a törvényi kötelezettségét megszegve nem nyilvános adatokat tett közzé, ami a hivatali visszaélés bűntettének megállapítására lehet alkalmas. Az ügyben egyébként a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság is kimondta, hogy Demeter a névazonosságra alapozva nem nyilvános minőségű adatokat tett közzé, emellett Demeter a titoksértés miatt a NATO parlamenti közgyűlésében betöltött mandátumát is elvesztette. Az, hogy a képviselő most „felségsértési pert” emleget, még különösebb annak fényében, hogy Maróth Gáspárról, a Magyar Honvédség nemzeti fegyverzeti igazgatójáról, a nemzeti védelmi ipari és védelmi célú fejlesztésekért felelős kormánybiztosról is valótlanul állította, hogy egy kiképzési repülésen részt vevő gépen utazott. Amennyiben az Országgyűlés pénteken felfüggeszti a mentelmi jogát, Demeter Mártát már a következő héten gyanúsítottként idézheti a nyomozó hatóság, ha pedig beigazolódik a hivatali visszaélés bűntette, úgy a képviselőt a törvény szerint akár hároméves börtönbüntetéssel sújthatja a bíróság.
A hivatali visszaélés miatt indult büntetőeljárásban a megalapozott gyanú lényege szerint Demeter Márta 2018 szeptemberében országgyűlési képviselőként a Magyar Honvédség működésével kapcsolatos adatokról szerzett tudomást, majd azokat a közösségi oldalán közzétette azzal a megjegyzéssel, miszerint a Magyar Honvédség a miniszterelnök közvetlen hozzátartozóját törvénysértő módon szállította. Demeter Márta országgyűlési képviselő e cselekménye hivatali visszaélés bűntettének megállapítására lehet alkalmas. A büntetőeljárás lefolytatására az országgyűlési képviselő mentelmi jogának felfüggesztése esetén nyílik lehetőség.
KÉTSZER IS „HIBÁZOTT”
Ahogy arról portálunk is beszámolt, az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának LMP-s alelnöke tavaly ősszel fordult írásbeli kérdésekkel a belügyminiszterhez és a honvédelmi miniszterhez annak kapcsán, hogy a honvédség A319-es Airbusával miért utaztatták Ciprusról Magyarországra Orbán Viktor miniszterelnök lányát. Ezt minden érintett cáfolta, majd kiderült: egy Orbán vezetéknevű magyar katona és családja utazott engedéllyel a gépen. Ezt követően egy másik írásbeli kérdésben egy kiképzési repülésen részt vevő gépről állította Demeter, hogy azon indokolatlanul és jogtalanul szállították Maróth Gáspárt. Ismét kiderült, hogy a Magyar Honvédség nemzeti fegyverzeti igazgatója, a nemzeti védelmi ipari és védelmi célú fejlesztésekért felelős kormánybiztos nem utazott a gépen. Ezek az információk később megjelentek a sajtóban és az ügy nagy politikai vihart kavart; többen az LMP-s képviselő lemondását követelték. Kósa Lajos, az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának fideszes elnöke úgy fogalmazott: a képviselői esküben is benne van, hogy a „törvényeket megtartom”. Demeter Márta – aki a honvédelmi bizottság alelnöke – nem nyilvános adatot hozott nyilvánosságra, ez törvénysértés – fogalmazott a fideszes politikus, hozzátéve: a honvédelmi és rendészeti bizottságnak nem lehet olyan tagja, aki „szánalmas politikai okokból” visszaél adatokkal és nem nyilvános adatot nyilvánosságra hoz. Márpedig a katonai repülésre vonatkozó adatok nem nyilvánosak – nyilatkozta a politikus, aki Demeter Márta nemzetbiztonsági felülvizsgálatát is kezdeményezte. A Központi Nyomozó Főügyészség az ügyben nyomozást indított, ennek eredményeként kérte ki a legfőbb ügyész Demeter Márta mentelmi jogát.
Fotó: MTI/Szigetvári Viktor
Facebook
Twitter
YouTube
RSS