A régió országai tele vannak kémekkel, bár a rendszerváltás után pár évre megpihentek – írja az Index. A portál hosszú cikkében veszi szemügyre az orosz titkosszolgálat európai jelenlétére utaló jeleket.
A kérdés apropója a svéd titkosszolgálat, a SÄPO évkönyve, amely húsvét előtti jelent meg. Wilhelm Unge, a SÄPO vezető elemzőjének soraiból a keleti front intenzitása olvasható ki. Unge szerint a stockholmi orosz diplomaták egyharmada legalább kém és a SÄPO szerint az elmúlt években meredeken növekszik az orosz titkosszolgálati aktivitás az országban: „az orosz titkosszolgálati műveleteket a svéd területen – máshogy nem tudjuk ezeket értelmezni – egy Svédországgal ellenséges katonai művelet előkészületének tekintjük” – fogalmazta meg Unge.
A német Spiegelben nemrég megjelent rövid írás szerint Finnországban érdekes módon megnövekedtek az orosz érdekeltségű ingatlanvásárlások, még ha beépítésre alkalmatlan meződarabkákról legyen is szó. A finn védelmi miniszter jogszabály-változtatást és kisajátítási lehetőséget sürget.
Norvégia jelenleg a legnagyobb hadgyakorlatát folytatja 1967 óta. Az orosz-norvég határ mellett, a Kola-félsziget közelében zajló bevetésen 5000 katona és 400 harcjármű vett részt, Putyin előkerülésének napján pedig épp egy 40 ezer fős orosz gyakorlat indult.
Dániában tavaly decemberben az SAS légitársaság egy gépének ütközött majdnem egy orosz katonai repülőgép, amelyek az európai területek feletti nemzetközi légtérben gyakran kikapcsolt jelzőkkel közlekednek. A dán szolgálat október végi közleményében arról számolt be, hogy a dán belpolitika egyik nagy eseményére időzítettek egy éles orosz gyakorlatot. A 2014 júniusában megtartott Folkemødet nevű politikai fesztivál helyszíne a Bornholm-sziget volt. A fesztivál idején orosz harci gépek éles rakétákkal indultak el gyakorlatra a sziget felé, utolsó pillanatban visszafordulva a légtérsértéstől. A dánok NATO-rakétavédelmi rendszeréhez való csatlakozási szándékuk bejelentésére pedig a koppenhágai orosz nagykövet közölte, hogy ez esetben a dán katonai hajók az orosz taktikai atomfegyverek célpontjai lesznek.
Csehországban a 2013-as évről szóló titkosszolgálati (BIS) jelentés azt tartalmazta, hogy az orosz – és egyébként kínai – kémek “különösen nagy” számban hemzsegnek és különösen újságírókban, közéleti személyiségekben, politikusokban és lobbistákban érdekeltek, ezáltal biztosítva a véleményformálás és dezinformáció lehetőségét is. A 2007-es magyar Nemzetbiztonsági Hivatal Évkönyve ugyanezt a megjegyzést tette – már 6 évvel korábban. Néhány hete a cseh kormány három prágai orosz diplomatát utasítottak ki az országból. A cseh katonai hírszerzés egy korábbi vezetője nemrégiben azt fejtegette a Newsweeknek, hogy az oroszok célja, hogy a kelet-európai tagállamokat kevéssé megbízhatónak láttassák Brüsszelből és Washingtonból, ezáltal is szítva az ellentétet az EU-n és a NATO-n belül. Ugyanakkor Zeman cseh elnök nyíltan oroszbarát kommunikációt folytat, még a 2014. szeptemberi NATO csúcs keretében is gyakorlatilag megkérdőjelezte, hogy orosz katonák vannak-e egyáltalán Ukrajnában. Tanácsadói közt régi Amerika- ellenes személyektől a Lukoil képviselőiig találhatóak furcsa figurák.
Az egykori Magyar Külügyi Intézet (MKI) egy 2011-es gyorsjelentése összegzett több ügyet is a kelet-európai államokból, elsősorban felébresztett alvó ügynökökre, korábbi szovjet beszervezettekre koncentrálva.
Az orosz katonai és polgári hírszerzés az operatív – emberi (HUMINT) – kapcsolatok mellett egyre nagyobb erőket vet be az informatikai-technikai (SIGINT) vonalon is – írta már 2014 májusában a Magyar Nemzet.
A márciusban tartott brüsszeli európai csúcson szimbolikus döntést hoztak, ami azt érzékelteti, hogy az orosz agitációs propaganda problémáját a legmagasabb szinten is észrevették. Felkérték az állam- és kormányfők Federica Mogherini külügyi főképviselőt arra, hogy júliusig dolgozzon ki egy tervet az orosz propaganda elleni akcióra, így például hogy hogyan lehetne uniós szempontokat eljuttatni az orosz kisebbségeknek a volt szovjet területeken, orosz nyelven.
Forrás: Index
Facebook
Twitter
YouTube
RSS