A szobordöntés politikai állásfoglalás volt mindig is, ami radikálisabban fejezi ki nemtetszésünket, mint amihez az átlagember hozzá van szokva – minderről Incze Béla beszélt a PestiSrácok.hu kérdésére válaszolva. A “ferencvárosi BLM-szobordöntő” büszkén vállalja tettét, véleménye szerint ugyanis a BLM egy terrorszervezet. A Légió Hungária elnevezésű szélsőséges csoport tagja portálunknak úgy fogalmazott, nem tartja magát a polgári oldalhoz tartozó közösség részének, legfeljebb a tágabb értelemben vett jobboldalhoz tartozik, így nem érzi úgy, hogy a teljes konzervatív oldalt minősítené mindaz, amit tett. Incze Béla arra is kitért, hogy eredetileg Bayer Zsolt tett ígéretet arra, hogy ledönti a szobrot, de portálunknak a férfi hangsúlyozta, hogy ő nem Bayer ígéretét teljesítette. PS-interjú.
Miért érezte fontosnak, hogy ilyen radikális eszközzel lépjen fel a BLM-szobor felállítása miatt Ferencvárosban?
Meggyőződésem, hogy egy ilyen szervezetnek, mint a BLM, a világ egyetlen pontján nem lenne szabad megengedni, hogy szobrot állíthasson. Én azt gondolom, hogy Magyarországon mi vagyunk az illetékesek ezzel kapcsolatban, nemcsak a Légió Hungária, hanem minden normális, jobboldali beállítottságú ember. Ezért követte ilyen erőteljes reakció azt, hogy egy térdeplő szivárványszínű Szabadság-szobrot állítottak fel Baranyai Krisztináék kerületében.
Említette a jobboldali érzelmű embereket is. Mit gondol, a jobboldali közösség megítélésére mennyire lesz hatással az, amit Ön tett?
Nem én ígértem meg, hogy a szobrot le fogom dönteni, hanem Bayer Zsolt. Őt nem láttam sehol… De a szobor másnapra ledőlt. Én döntöttem le, de nem azért, mert Bayer Zsolt megígérte. Egyébként pedig nem vagyok része a polgári Magyarországnak, tehát én egy szélsőjobboldali mozgalom vezetőségi tagjaként tettem meg, amit úgy éreztem, fontos megtenni. Bár a jobboldal része vagyok, de én nem képviselem azt a langyos lábvizet, amit “polgári jobboldal” alatt értünk.
A szobordöntögetés “kultúrája” egészen más hangsúlyt kapott az elmúlt években, éppen a BLM mozgalom vérlázító akcióinak köszönhetően. Felmerülhet kérdésként: ha Önök ugyanazt teszik, mint a BLM tagjai, akkor miért gondolják úgy, hogy van Önök között ebben bizonyos erkölcsi különbség?
Nézze, szerintem nem a BLM-mozgalmak kapcsán vált népszerűvé a szobordöntés.
Az elmúlt évtizedekre gondolok, nem a XX. századi vagy annál korábbi történelemre…
Ez nem a BLM miatt vált látványossá, hiszen a szobordöntés politikai állásfoglalásként volt jelen, bár radikálisabb módszer, mint amihez az átlagember hozzászokott, de a szoborállítás is olyan radikális lépés volt, amire más válasz nem volt adható. De ha ezt a kérdést nekem felteszi, tegye fel Bayer Zsoltnak is.
Azért van különbség abban, hogy Bayer Zsolt csak beszélt arról, hogy nem fog sokáig ott állni a szobor, míg Ön valóban odament és ledöntötte azt. Rosszul értelmezem?
Egyrészt én nem érzem felelősnek magam azért, hogy az összjobboldalról alkotott vélemény sérülne emiatt, a polgári Magyarország képének sérüléséért pláne nem érzem magam annak. Hangsúlyozom: míg az összjobboldal része vagyok, a polgári oldalnak nem.
Mit gondol, van-e esély arra, hogy a ferencvárosi önkormányzat szélsőséges reakciók nélkül is szimpatizálhasson a BLM-mozgalommal?
Nem, semmiképp. Még egyszer mondom, amit a beszélgetés elején is mondtam: a BLM egy nemzetközi terrorszervezet és konkrét halálesetek fűződnek hozzájuk. A Black Lives Matter nemzetközi terrorszervezet olyan alapelveket képvisel, amelyek minden alapvető értéket támadnak mind világnézeti, mind fizikai alapon, melyek emberré teszik az embert. Ennek a felforgató csoportnak a tiszteletére állítottak szobrot április elsején Ferencvárosban. Sem a nemzeti ellenállás, sem a Légió Hungária nem hagyhatta szó nélkül az esetet. Meggyőződésem, hogy nem megengedhető a magyarországi jelenlétük.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS