A kijevi parlamentnek el kell halasztania a kisebbségek nyelvhasználatáról szóló jogszabály elfogadását a választások utáni időszakra – jelentette ki Dunja Mijatovic, az Európa Tanács emberi jogi biztosa kedden.
Mijatovic rövid nyilatkozatában hangsúlyozta: az Európa Tanács tagállamainak a nyelvhasználattal kapcsolatos új jogszabályaikról vagy politikai reformjaikról szóló tárgyalásaik alkalmával körültekintően kell mérlegelniük az államnyelv használatának támogatására és a kisebbségi nyelvek védelmére vonatkozó kötelezettségeiket.
A kisebbségi nyelvek használatának védelme része a kulturális sokszínűség megőrzésére vonatkozó kötelezettségvállalásoknak
– húzta alá.
A különböző nyelvi közösségeket be kell vonni az őket érintő törvények és politikák kidolgozásába, véleményüket és érdekeiket figyelembe kell venni az ilyen jogszabályok elfogadásakor
– hívta fel a figyelmet az emberi jogi biztos.
Az ukrán nyelv használata lenne a kötelező minden hivatalos fórumon
Az ukrán parlament február végén kezdte meg az ukrán, mint államnyelv működésének biztosításáról szóló törvényjavaslat második olvasatban történő tárgyalását. A nyelvtörvényként is emlegetett előterjesztés vitáján Mikola Knyazsickij, a parlament kulturális bizottságának elnöke kiemelte, hogy az elfogadásra ajánlott előterjesztés semmilyen módon nem csökkenti, hanem épp ellenkezőleg, védi a nemzeti kisebbségek nyelvhasználati jogait. A törvényjavaslat kimondja, hogy Ukrajnában az egyetlen állami és egyetlen hivatalos nyelv az ukrán, és kötelezővé teszi használatát az állami szervekben, valamint nyilvános társadalmi rendezvényeken. A törvény csak a magánszférában és a vallási szertartásokban nem szabályozza a nyelvhasználatot. Az ukrán nyelv nyilvános megsértése, illetve elhanyagolása jogi felelősségre vonást von maga után.
Forrás: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS