
Nemcsak Afrika eshet áldozatául az elhibázott szankciós politikának; egyes elemzések szerint az élelmiszerválság az Európai Uniót is fenyegeti. A német hűtőipar képviselői pedig attól tartanak, hogy ha nem biztosítja számukra a kormány a megfelelő mennyiségű gázt, a teljes szektor leállhat, ami a hűtött és fagyasztott élelmiszerek és egyes gyógyszerek ellátási zavarához vezethet.
Nemcsak a világ távoli pontjain, hanem akár az Európai Unióban is veszélybe kerülhet a közeljövőben a fogyasztók élelmiszer-ellátása az orosz–ukrán háború miatt. Az elhibázott brüsszeli szankciós politika miatt az agrár-élelmiszeriparban is érezhető nyomás alakult ki az elmúlt időszakban. Egyes termelők és feldolgozók pedig már nemcsak amiatt aggódhatnak, hogy többszörös áron juthatnak az energiahordozókhoz; sokan attól tartanak, hogy egyáltalán nem lesz majd gáz, amivel működtethetnék üzemeiket. Legutóbb a friss hűtött és fagyasztott élelmiszerekkel foglalkozó német vállalatok hívták fel erre a figyelmet. Az üzemek azt kérik a berlini kormánytól, hogy garantálja a gázellátás biztonságát, ellenkező esetben kénytelenek leállni a termeléssel – írja a Magyar Nemzet.
Félelmük nem alaptalan: Robert Habeck német szövetségi gazdasági és klímaügyi miniszter június 23-án hirdette ki országában a gázellátási vészhelyzeti válságterv második, riasztási fokozatát. Ez annyit jelent, hogy a gáz ezentúl korlátozott árucikknek számít Németországban. A miniszter szerint ezentúl az ipar, a közintézmények és a magánháztartások minden fogyasztójának a lehető legnagyobb mértékben csökkentenie kell a gázfogyasztást, hogy Németország átvészelje a telet.
A FruitVeb oldalán olvasható hír szerint Jan Peilnsteiner, a Német Hűtőházak és Hűtöttáru-logisztikai Vállalkozások Szövetségének elnöke, valamint Sabine Eichner, a Német Fagyasztott Élelmiszerek Intézetének vezetője jelezte: az ágazat hetek óta azon dolgozik, hogy észszerűsítse a gázfelhasználását, mára azonban elérték azt a szintet, ahonnan már nem lehet tovább csökkenteni a fogyasztást. Egyes termelési eljárások során ugyanis nincs lehetőség arra, hogy más alternatív energiaforrásra álljanak át.
A két szakember szerint az általuk képviselt cégek körében egyre nőnek a lehetséges gázellátási korlátozásokkal kapcsolatos aggodalmak. Ezért arra szólítják fel a német szövetségi kormányt, hogy tegyen meg minden szükséges intézkedést annak érdekében, hogy biztosítsa a fagyasztott és friss élelmiszerek gyártóit, valamint az e termékek szállításával foglalkozó vállalatok földgázellátását. Ha ugyanis a hűtött élelmiszerek ellátási láncának csak egyik eleme is kiesik, a teljes élelmiszer-ellátási lánc veszélybe kerülhet. A termelőberendezések és hűtött tárolólétesítmények lezárása azonnali ellátási zavarokat okozna fontos élelmiszerek és gyógyszerek esetében is.
Az orosz–ukrán háborúnak egyelőre még csak az árakban érezhető a hatása az unióban, a mezőgazdasági alapanyagok és az élelmiszerek ára meredek emelkedésbe kezdett az elmúlt hónapokban. A tendenciát jól mutatja az ENSZ mezőgazdasági és élelmezésügyi szervezete (FAO) által közzétett, a legfontosabb élelmiszer-alapanyagok havi árváltozását mutató index alakulása is, amely májusban 23 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi szintet. Bár a drágulás hazánkban is érzékelhető, a kormány igyekszik féken tartani az inflációt, az egyes alapvető élelmiszerek esetében bevezetett árstop október elsejéig fennmarad. A világszerte jelentkező áremelkedésnek ugyanakkor csak a mielőbbi békekötés vethet véget.
Nagy István agrárminiszter képviselői kérdésre adott írásbeli válaszában leszögezte: a mezőgazdasági termelői árak emelkedését a háború befejezése, a lerombolt kereskedelmi infrastruktúra újraépítése és a nemzetközi energiapiaci helyzet normalizálódása tudná megállítani. A tárcavezető ugyanakkor rámutatott arra is, hogy míg a világ számos pontján évtizedek óta nem látott élelmezésbiztonsági kihívások jelentkeznek, hazánk élelmiszer-ellátása továbbra is biztosított. Az alapvető élelmiszerek döntő többségéből a hazai fogyasztás mellett pedig évről évre jelentős exportárualap is képződik.
Forrás: Magyar Nemzet; Fotó: Hellóvidék
Chiovini György
2022-07-05 at 07:54
Van még egy szempont.
Sajnos a magyar politikában is jelen van a klímaváltozás elleni “harc”. Megmutatjuk a klímának. hogy ha kevesebb szén-dioxidot bocsátunk ki, akkor csökkentjük a melegedést.
Nem a levegőbe beszélek, az összes magyar “klímakutató” ezt fújja.
Ideje volna az alkalmazkodásra rátérni!
1 Enaki
2022-07-04 at 15:08
Igen elerheti.Ködzönhető egyrèszt az EU hūlye szankciòzàsànak,màsrèszt a migrànsok àradatànak,a menelūltek milliòinak,akiket el kell tartani.Harmadsorban a sok humanitàrius segèlyeknek a hàborùs övezetben.Ez nem mehet a vègtekensègig. Az a vèlemènyem,hogy az EU szàndèkkal megroppantotta Euròpàt,erre mèg ők sem szàmìtottak.
Orientál
2022-07-04 at 14:31
Ami fokozza a nagy bajt hogy Sorosék Junckerék von der Leyenék Gyurcsányék a balliberális zöld elvtársaikkal együtt rászabadítottak az EU-ra eddig több mint 3 millió migránst , akik nagy részük nem dolgoznak mert nem is akarnak ,bezzeg az élősködésükért munkát nem végeznek. Majd a több millió ukrán helyettük dolgozni fog ,és a muszlim migránsok meg csak élősködnek továbbra is.
Orientál
2022-07-04 at 11:56
Erre minden téren megvan a vezető politikusainknak a felkészülésre. Nyuga felé is érdemes összpontosítanunk.
Candide
2022-07-04 at 10:59
Az élelmiszer válság nem azt jelenti, hogy nem lesz ennivaló, hanem inkább azt, hogy az asztalunkon lesz kevés, mert nem tudjuk megfizetni.
Krisz
2022-07-04 at 10:58
Antónia
2022-07-04 at 10:32
A szezonális időjárási előrejelzések már tavasszal jelezték, hogy forró, száraz nyarunk lesz. Mi az, hogy meglepő volt?
(Egyébként a jelenlegi prognózisok alapján az előttünk álló augusztus is melegebb lesz a sokéves átlagnál.)
Antónia
2022-07-04 at 10:32
Nagyon meglepett és elszomorított, ahogy a magyar agrárminiszter július 3-án a Bayer Show műsorban nyilatkozott. Nem tudom, hogy a tények szándékos eltagadása, a mulasztások miatt mosakodási kényszer okozta-e a valótlan kijelentéseit, vagy csupán a tudatlansága. Ami nem kevésbé riasztó egy kormánytagtól.
Azt fejtegette, hogy a szárazság, a most egyre súlyosabb aszály váratlan jelenség, oly mértékben meglepő, hogy kijelenthetjük: „ránk rúgta az ajtót”.
Nos ezzel szemben a valóság ennek éppen az ellenkezője. Elég, ha csak Tessedik Sámuel munkásságára, az aszály okozta károk elleni küzdelmeire gondolunk, ami azért nem tegnap történt: meghonosította a szárazságtűrő akácot, hogy abból erdősávokat telepítve a széleróziót és a szél okozta fokozott talajszárazságot.
De említsük meg K. Ruffy Pál nevét is, aki 1908-ban írt a Köztelek kiadásában „Campbell dry farmingjáról”, majd talán még ennél is jelentősebb Gyárfás József 1922-ben megjelent ragyogó szakmai műve: Sikeres gazdálkodás szárazságban. Ő fogalmazta meg azt a reményét, hogy az öntözés és a szárazgazdáskodás eredményeként „a magyar föld termése és a magyar nép boldogulása már nem függhet a májusi esőtől.”
Szerencse, hogy egyikük sem érhette meg a mi miniszterünk tesze-tosza ostobaságát, akire most rúgja rá az évszázadok óta ismert alföldi az ajtót az aszály.
Bátorság, elhatározás, és mindenekelőtt hozzáértés és kellő alázat kellene ahhoz, hogy a döntéshozók és az egyébként sem önzetlenségükről elhíresült vízügyesek végre cselekedjenek. Mert ez az ország nem csak idén, de jövőre, és gyakorlatilag minden tenyészévben ki lesz téve akár ennél is súlyosabb vízhiánynak. Akkor majd nem henceghet a miniszterünk, hogy az ő tétlensége ellenére „meg van az ország kenyere.”
A tavaszi és nyáreleji áradások vízhozamának betározása és későbbi felhasználása nem új gondolat. Csak ehhez kevés a politikusi felkészületlenség, a felelősség és alázat hiánya.
Girolámo
2022-07-04 at 08:39
Az ég szerelmére!
Aki ma még termel-nem gabonat-csaladokat tud felsorolni,mikor,miért hagyták abba,szálltak ki.
A bankjaink odaálltak a gabonatermelés mögé,ahol jók az adottságok,ott már a csodálatos eredmények miatt még a banktól is függetlenednek a nagy,vagy nagyobb gazdák.
Aki meg maga akar lenni a TSz,az nem tud,mert fejleszt,meg fejleszt.
A politika ebből indúl ki,ha beszélnie kell.
Gabona lesz.Mert ez az ország erre gyúrt.
Az más kérdés,hogy nem lesz zöldség,meg kurrens gyümölcs,csak ezrekért.
Ez viszont azért van,mert ez a mai téboly úgy megbolondította az embereket,hogy ami izzadsagos,harcban terem,attól menekülnek.
Ez a nép akkorát dolgozott a földön,éhbérért,amekkorát senki más.
A háborúnak semmi köze az egészhez,csak előbbre hozta a robbanást.
Átcimkéző raktárból “termelni” a nagymenők is csak akkor tudnak,ha jön befelé anyag.
Hogy lehet egy magát “mezőgazdaságinak” valló nép olyan buksi,hogy 1000 ft-os cigi mellé 200 ft-os paradicsomot elképzel?
A földekre spekuláció dolgozik,lelki kommunisták segítik az új irodalmat.
Éppen,cseresznyén,dinnyén elbukik a kamu.
A politikát meg ez az elkényeztetett népesség arra ösztökéli,hogy “ugye megoldjátok”.
Merné azt mondani,hogy vége van.
Amíg zenéltek,táncoltunk.
Locksmith
2022-07-04 at 08:31
Ez a Habeck is olyan, mint kamugeri, minden hangzatos dumát betol(gázellátási vészhelyzet/klíma vészhelyzet), és amikor tenni kéne valamit csak egyre mélyebbre kaparja magát, sőt miatta van a vészhelyzet is. Túltolta a szankciózást, és a fagyi visszanyalt. Rossz hírem van Habeck: ” A tél meg fog gyötörni”. Lesz még itt “kedves Putyin úr” is. A németek meg jönnek majd melegedni hozzánk telente nyaralni. De van jó hírem is német férfiak: Innentől engedélyezve van – ti is szülhettek! ” Kinek mit intézett a kormánya”
UFF