Azért teljesítette Portik Tamás szinte összes kérését, és avatta be magánélete titkaiba is, mert – a bíró szerint – rutinos kommunikátorként így altatta üzlettársát – értelmezte az ügyész a Fenyő-gyilkosság büntetőperének hétfői tárgyalásán az egyik feltételezett felbujtó, Gyárfás Tamás szavait, Gyárfás ugyanakkor tagadta, hogy kedvezett volna Portiknak. A Fővárosi Törvényszéken folytatott eljárás mostani szakaszában az ügyészség és a bíróság Gyárfás és Portik egykori viszonyát igyekszik feltárni, illetve értelmezni azokat a hangfelvételeket, amelyeket Portik rögzített titokban, és amelyek kettejük beszélgetéseit tartalmazzák. A vádhatóság és a bíróság számos ellentmondásra hívta fel már a figyelmet Gyárfás Tamás vallomásainak kapcsán, ezek egyike, hogy a vádlott tartott Portiktól, vagy egy másik verzió szerint nem vette komolyan. Gyárfás szerint ezek nem zárják ki egymást, az ügyész ezt hétfőn úgy összegezte: úgy tartott társától, hogy nem vette őt komolyan.
A vád egyik alappillérét jelentő hangfelvételek leiratainak értelmezésével folytatódott hétfőn a Fenyő János médiamágnás ellen huszonhárom esztendeje elkövetett leszámolás miatt indított büntetőper a Fővárosi Törvényszéken. A tárgyalás első szakaszában az egyik vélt felbujtó, Gyárfás Tamás tette meg észrevételeit, a volt tévéproducer ismét felhívta a figyelmet, hogy a rossz minőségű felvételek alapján téves leiratok készültek, amelyekből a nyomozóhatóságok helytelen következtetéseket vontak le, holott a valóban elhangzott mondatok – Gyárfás szerint – épp az ő ártatlanságát igazolják. Az egykori úszószövetségi elnök beszélt arról is: nem tudta, hogy beszélgetéseiket a másik felbujtónak tartott Portik Tamás rögzítette, és arra is csak később jött rá, hogy Portik fondorlattal ki akarta vele mondatni, hogy ő rendelte meg a Fenyő elleni merényletet.
Az egy éve – pontosan a gyilkosság évfordulóján – kezdődött büntetőper mostani szakaszának másik célja a felvételek értelmezése mellett, hogy feltárja, milyen viszonyban álltak egymással Gyárfás és Portik. Bár Gyárfás Tamás korábban azt mondta, hogy kapcsolatuk felszínes volt, mostanára kissé árnyalta a képet, és arról számolt be, hogy számos más üzleti kapcsolatától eltérően Portik Tamás más helyen szerepelt ezek között. Ennek okát Gyárfás abban jelölte meg, hogy tartott Portiktól, ugyanakkor azt is állította, hogy korábban – a kilencvenes évek második felében – még nem volt tudomása arról, hogy Portik erőszakos bűncselekmények érintettje lehetett. Az ügyészség képviselőinek kérdéseire Gyárfás Tamás ellentmondásba keveredett, mivel korábban azt állította, hogy nem vette komolyan Portikot. A vádlott ezt hétfőn igyekezett megmagyarázni, szavait az ügyész pedig úgy summázta: Gyárfás úgy tartott Portiktól, hogy közben a szavait nem vette komolyan.
Az ellentmondásokra alapozva kérdezték ki délután az ügyészség képviselői és Póta Péter bíró Gyárfás Tamást egyebek mellett arról, hogy akár tartott Portiktól, akár nem vette őt komolyan, milyen magyarázata van arra, hogy vádlott-társa – a hatóságok szerint – szinte összes kérését teljesítette, és még a magánélete titkaiba is beavatta, sőt, egyszer sem tiltakozott az ellen, hogy Portik számos alkalommal utalt a közös szerepükre a Fenyő-ügyben. Gyárfás erre azt a választ adta, hogy igyekezett irányítani a beszélgetéseiket, és úgy fogalmazott: így, ezzel a módszerrel altatta Portikot. Ugyancsak igyekezett megtudni a vádhatóság és a bíró Gyárfástól az olyan mondatok értelmét, mint például az, hogy Onnantól már túl vagyunk rajta, illetve Mi akkor onnantól örök hűséget esküdtünk egymásnak. Utóbbira magyarázatként Gyárfás Tamás egy ingatlanüzletet hozott fel, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az ilyen, sejtelmesnek tűnő, rébuszokkal teli mondatok Portik Tamástól származnak. Gyárfás állította, hogy a 2003 környékén rögzített felvételek kapcsán csak évekkel később döbbent rá, hogy Portik így akarta őt manipulálni, és kimondatni vele, hogy köze van a gyilkossághoz.
Ezekre a kérdésekre az ügy másik vádlottja, Portik Tamás is válaszolhat, a bíróság terve szerint ezen a héten személyesen hallgathatják ki a Prisztás-gyilkosság, illetve a négy halálos áldozatot követelő Aranykéz utcai robbantás miatt már jogerősen elmarasztalt férfit, akit a napokban egy újabb, 1999-ben elkövetett leszámolás ügyében gyanúsítottak meg. A Fenyő János elleni merénylet végrehajtója az ezért, illetve az Aranykéz utcai robbantás miatt már életfogytiglanra ítélt Jozef Rohác volt. A Fenyő-gyilkosság vélt felbujtóinak büntetőpere kedden Gyárfás Tamás kikérdezésével folytatódik a Fővárosi Törvényszéken.
Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS