Csütörtökön folytatódott a Fenyő János médiamágnás sérelmére elkövetett emberölés miatt indított büntetőper bizonyítási eljárása a Fővárosi Törvényszéken. Gyárfás kedden kezdte meg a három napra tervezett, minden apró részletre kitérő vallomását, amellyel azt kívánja igazolni, hogy semmi köze az 1998-as merénylethez, hiszen a gyilkosság előtt másfél évvel már rendezte vitáit a médiacézárral. Az ügyészség szerint viszont Gyárfás az olajmaffia-botrány kulcsfigurája, Portik Tamás közvetítésével ölette meg Fenyő Jánost. A mai tárgyaláson Gyárfás hosszan beszélt Tasnádi Péter és környezete – szerinte ellentmondásos – vallomásairól, valamit Portik Tamáshoz fűződő kapcsolatáról is. A Nap TV volt ura emellett újra elmondta, Portik azért kezdeményezett vele beszélgetéseket, hogy kimondassa vele: ő ölette meg Fenyő Jánost, ám szerinte ez nem sikerült. Hozzátette: a maffiózó többször megpróbálta elérni, hogy mutassa be őt tekintélyes politikusoknak, elsősorban Gyurcsány Ferenc akkori miniszterelnöknek, de ez végül nem történt meg. Az ex-úszóelnök beszélt arról is, hogy a rendőrségnek is köszönhetően ráirányult az alvilág figyelme és a bűnözők szinte harcoltak azért, hogy “kié legyen Gyárfás”.
Ismert, a Fenyő-ügyben már jogerősen életfogytiglani szabadságvesztésre ítélték Jozef Rohácot, ám az sokáig nem lehetett tudni, hogy őt ki vagy kik bízták meg a gyilkosság végrehajtásával. A jogerős ítélet után éppen ezért vizsgálatot indított a rendvédelmi szervek és a titkosszolgálatok egy részének belső elhárításaként működő, a 90-es évek alvilági leszámolásaiban a rendőrségnek segítséget nyújtó Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ).
A bizonyítékok begyűjtése után 2017. október 31-én újra nyílt nyomozást rendeltek el és ennek eredményeképp 2018. március 22-én felbujtással gyanúsították meg az Aranykéz utcai robbantás és a Prisztás-gyilkosság megrendelése miatt már jogerős szabadságvesztését töltő Portik Tamást, majd április 17-én Gyárfást is elővették a rendőrök, akit szintén felbujtóként, előre kitervelten elkövetett emberöléssel gyanúsítottak meg. A gyanúsítás és a későbbi vád egyik fontos alapja az a hangfelvétel, amelyet Portik rögzített a 2000-években kettejük beszélgetéseiről, és amelyen többször szóba került a Fenyő-gyilkosság. Az úszószövetség egykori elnöke állítja, a felvétel semmit nem bizonyít, hozzátéve, hogy Portik abban volt érdekelt, hogy kicsikarjon tőle egy mondatot, miszerint az ő parancsára likvidálták Fenyő Jánost, ám ez szerinte nem sikerült. Az ügyészség vádja mindenesetre arról szól, hogy Gyárfás Tamás Portik Tamást bízta meg, hogy bérgyilkossal ölesse meg a médiacézárt. Mindketten a vádlottak padjára kerültek, ám mindketten ártatlannak vallják magukat.
Gyárfás maratoni vallomást tesz
Portik áprilisban beszél majd, Gyárfás viszont kedden megkezdte három napra tervezett, minden apró részletre kitérő vallomását, amellyel azt kívánja igazolni, hogy semmi köze az 1998-as merénylethez. Fontos időpontja a védekezésnek 1996. október 11., amikor is a bíróság, neki adva igazat, lezárta a Fenyő és közte a Nap TV-ért folyó üzleti harcot. A volt úszóelnök szerint ezután érdektelenné vált köztük a vita, így képtelenség, hogy ezért embert öljön valaki – mondta, hozzátéve, hogy már korábban korrekt lett a viszony a Nap TV és a Fenyő tulajdonában álló Népszava között, amely Gyárfást korábban aktívan lejáratta. A legutóbbi tárgyaláson elhangzott, hogy csütörtökön várhatóan Tasnádi Péter és környezete vallomásainak elemzésével folytatja a Nap TV egykori ura. A Tasnádi-szál ugyanis fontos alapja a vádiratnak. A bűnöző a Fenyő-gyilkosság ügyében tett vallomásában állította: a Nap TV volt tulajdonosa 1997. őszén megbízta őt a médiacézár likvidálásával, de ő végül nem végezte el a “munkát”, csupán a pénzt kérte el. Gyárfás ugyanakkor azt mondja: semmiféle bűncselekményre nem bujtotta fel Tasnádit, akinek vallomásai szerinte egyébként is tele vannak ellentmondással.
“A vádlóimnak nem csak azt kell bizonyítania, hogy gyilkos vagyok, hanem azt is, hogy elmebeteg”
Gyárfás csütörtökön a bíróságon is elmondta, abszurd, hogy megbízta Tasnádi Pétert, vagy bárki mást a gyilkosság megszervezésével. Mint mondta,
a kiskereskedelemben a szlogen egyet fizet, kettőt kap. A vádirat azonban egy másik módot tükröz: kettőt fizet, egyet kap. Azzal vádolnak, hogy legkésőbb 1997. szeptemberében megbíztam Tasnádit Fenyő megöletésére, majd – a feltételezések szerint – megbíztam ugyanezzel Portikot is, mert ráébredtem, hogy Tasnádi Péter csak színlelt. A vádlóimnak nem csak azt kell bizonyítania, hogy gyilkos vagyok, hanem azt is, hogy elmebeteg”
Az alvilágban azért harcoltak, kié legyen Gyárfás
Gyárfás arról is beszélt, több okból is képtelenség, hogy megkérte Tasnádit, elsőként említve, hogy “nem öl és nem ölet embert”. Hozzátette: konfliktusait mindig nyilvános vitákban intézte, nem volt indítéka Fenyő megölésére, mivel konfliktusuk rendeződött, valamint nem állt baráti kapcsolatban Tasnádival, aki szerinte vallomásaiban össze-vissza beszélt és sem ő, sem volt felesége, illetve környezetük nem tett hiteles vallomás. Hiszen különböző verziókat adtak elő a megbízás összegéről, annak időpontjáról, de Tasnádi arról is mindig mást mondott, hol hangzott el a gyilkosságra való felbujtás: egyszer nem emlékezett a hotel nevére, ahol lakott és ahol állítása szerint a találkozó történt, majd két héttel későbbi vallomásában már azt állította: a hotellel szembeni épületben lakott. Majd rámutatott: a “keresztapát” többen operettbűnözőnek bélyegezték a vallomásukban, szerintük ő mindig a nyilvánosságot kereste és többet hitetett el magáról, mint amennyit tudott. A volt úszóelnök megemlítette Sándor István “Papa” volt operatív főnyomozó 1998-as titkos jelentését, ami szerinte tévútra vitte a nyomozást (ebben esett először szó arról, hogy 1997-ben az alvilágban beszélni kezdtek Fenyő esetleges megöléséről), hiszen meg nem erősített értesüléseket vetett papírra a rendőr – állította Gyárfás, hozzátéve, ha a hatóság már 1997-ben értesült a tervezett gyilkosságról, miért nem tettek óvintézkedéseket, miért csak Fenyő János tényleges lelövése után érezték úgy, hogy ezt le kell írni. Megemlítette, ezek után ráirányult az alvilág figyelme és szinte bűnözők harcoltak azért, hogy “kié legyen Gyárfás”, így Tasnádin és Portikon kívül az ukrán-orosz maffia is zsarolta – állította a volt médiavállalkozó.
Portik Gyurcsánnyal akart találkozni
Gyárfás ezek után rátért Portikkal (az ő általa rögzített hangfelvételek miatt kerültek mindketten a vádlottak padjára) való kapcsolatára, akit 1994-ben ismert meg, miután a maffiózó bérelte az egyik budai házát. Elmondta: Portikkal 1996 és 2003 (Portikot ebben az időben az olajos ügyek miatt körözték) között nem találkozott és nem tudta, hogy az energolos rögzíti a beszélgetéseiket. Amikor ezt megtudta, azonnal megszakította vele a kapcsolatot – hangsúlyozta Gyárfás Tamás, aki szerint Portik ki akarta vele mondatni, hogy ő ölette meg Fenyőt, ám ez szerinte nem sikerült, sőt, a hangfelvételek inkább őt igazolják (erről az ügyészségnek nagyon más az álláspontja, részletek itt) -állította a Nap TV volt ura, megemlítve, hogy Portik azt akarta elérni, hogy Gyárfás mutassa be őt politikusoknak (elsősorban Gyurcsány Ferencnek), rendőröknek, ügyészeknek, a sportdiplomata ugyanakkor tagadja, hogy ez megtörtént volna. Gyárfás a hangfelvételekre rátérve előadta, hogy néhol halkítottak, megvágottak és 3551 helyen nem érthető az 515 perces anyag. A szakvélemény szerint valószínűleg utólagos, szoftveres manipuláció történt – emelte ki. A tárgyaláson Gyárfás kérésére 30 percet lejátszottak a hanganyagból. Portik ezen elismeri, hogy az ex-úszóelnöknek nincs köze a gyilkossághoz (máskor persze egészen mást mond) és azt is elmondja, hogy már az emberölés előtt másfél évvel elutazott Amerikába (azt persze tudni kell, hogy sokak szerint Portik sokszor volt itthon is a bujkálása idején). Gyárfás beszélt arról is, hogy nincs rajta a konkrét megbízás a felvételen.
Mi lehet a magyarázata annak, hogy Portik – akinek fél teherautónyi felvételeit megtalálta a rendőrség – éppen a legfontosabbat ne örökítette volna meg: hol, mikor, mennyiért bíztam meg azzal, hogy Fenyő János ellen bármely módon fellépjen? A válasz egyszerű: nem volt ilyen megbízás
-hangsúlyozta Gyárfás, aki olyan felvételrészleteket is bemutatott, ahol a saját szavaival mondja el Portiknak, hogy ő nem az a fajta, aki bárkit meg akarna öletni:
„Messze áll tőlem ez a fajta szemlélet, ez a harci könyörtelen farkastörvény” .
A per február 18-án folytatódik.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS