Pesti Srácok

A Biden-adminisztráció összekacsinthat a moslékkoalícióval

null

Több mint fél éve nem szolgál amerikai nagykövet a magyar fővárosban, miközben közelednek a választások. Az Obama-féle Orbán-ellenes diplomáciai garnitúrába illeszkedő Karen Erika Donfried irányíthatja majd a leendő budapesti amerikai nagykövetet, hacsak nem fajsúlyos politikai jelölt kapja meg a posztot – írja a Magyar Nemzet.

John F. Kennedy elnök sógornőjének a fiatalkori szeretője, George W. Bush elnök egyetemi barátnője, illetve idős rokona, a mostani kaliforniai alkormányzó, egy hollywoodi producer, legutóbb pedig egy New York-i ékszerész – mások mellett eddig ezt a seregletet eredményezte, hogy a mindenkori amerikai kormányok politikai kinevezetteket, nem pedig karrierdiplomatákat küldtek nagykövetnek az elmúlt negyedszázadban hazánkba. Ehhez kénytelen volt jó képet vágni a mindenkori magyar politikai elit, hiszen a küldöttek a világ legfontosabb államát képviselték.

Bidenék az ellenzéket és az álcivileket támogathatják

Az amerikai misszióvezető rendkívül befolyásosnak számít a budapesti diplomáciai körökben, és különösen az lehet a 2022-es országgyűlési választások előtt, amikor az Orbán-kormánnyal szemben álló Biden-adminisztráció a kulisszák mögött segítheti a magyarországi baloldalt és a hozzájuk kötődő civil szervezeteket. A budapesti amerikai nagyköveti poszt azóta betöltetlen, hogy David Cornstein – Donald Trump, az előző elnök bizalmasa – lemondott, és visszatért Amerikába.

PestiSracok facebook image

Visszatérhet az Obama-féle politika

Az amerikai külügy felső vezetésében a legfrissebb, Magyarországot is érintő hír, hogy Joe Biden elnök Karen Erika Donfriedet, a transzatlanti kapcsolatokat, különösen az amerikai–német viszonyt ápoló German Marshall Fund elnökét jelölte az Európáért, így Magyarországért is felelős helyettes államtitkári posztra. Ez kulcspozíció, afféle ék lehet a következő évben Washingtonban az Orbán-kormánnyal szemben vehemensen kritikus Victoria Nuland politikai államtitkár és a leendő budapesti nagykövet között – főleg abban az esetben, ha a misszióvezető nem Biden elnök, vagyis a Fehér Ház külügyet megkerülni képes bizalmasa lesz.

– mondta a Magyar Nemzetnek John Fonte konzervatív amerikai politológus, a washingtoni Hudson Intézet programigazgatója.

A Biden-kormány anyagi támogatói egyelőre nem boldogok

A lap egy másik washingtoni forrása pedig azt emelte ki: Donfried mérsékelt, visszafogott Németország-szakértőnek számít, akire többek között azt testálják, hogy beszélje le a németeket az orosz projektnek elkönyvelt Északi Áramlat 2 gázvezeték megépítéséről, ám ez a neve elhallgatását kérő nyilatkozó szerint nem fog sikerülni. A Biden-kormány anyagi támogatói egyelőre nem boldogok: eddig nemigen jutottak diplomáciai poszthoz. Joe Biden az elmúlt hónapokban 11 képviselet-vezetőt jelölt – az amerikai gyakorlat szerint a nagykövetek az elnök személyes küldöttei –, közülük márpedig kilenc karrierdiplomata, míg ketten etnikai kisebbségeket képviselnek politikai jelöltként.

A Biden-kampánybefizetők közül kerülhet ki a befutó

– mondta a lapnak egy korábban budapesti amerikai diplomataként szolgáló, jelenleg pedig Washingtonban élő forrás, aki nem hallott olyan névről, akit hazánkkal kapcsolatban már befutóként emlegettek volna.

– mondta. Egy másik diplomáciai forrásból a Magyar Nemzet úgy értesült, hogy az amerikai külügynek már van is jelöltje a budapesti misszióvezetői posztra, de ezt más nem erősítette meg. Egy karrierdiplomatáról van állítólag szó, akit a Fehér Ház nem hagyott még jóvá, ám nem azonos azzal a G. Jonathan Greenwalddal, akit a Magyar Lobbi elnevezésű amerikai érdekcsoport Antony Blinkennek javasolt.

Forrás: Magyar Nemzet; Fotó: Carolyn Kaster/Associated Press

Ajánljuk még