Leállították a haifai olajfinomítót

A Bazan Group, izraeli energetikai vállalat bejelentette, hogy az olajfinomító összes létesítményét és leányvállalatát leállították egy iráni rakétatámadás következtében. Az izraeli villanyszolgáltató azonnal megkezdte a hibák kijavítását, hogy mihamarabb újraindíthassák a finomítót.
Egy iráni rakétatámadás jelentős károkat okozott az erőműben , amely a finomítókomplexumban a csoport működéséhez szükséges gőz és villamos energia egy részét biztosítja. További károkról is érkeztek jelentések, és a támadás során többen életüket vesztették. Az izraeli Energiaügyi Minisztérium szerint az energiaszektor teljes mértékben felkészült az üzemanyag-fogyasztási igények kezelésére, de az energiaügyi miniszter is ellátogatott a helyszínre, hogy felállítsák a javítási sorrendet – írja a Jerusalem Post.
A Bazan részvényeinek kereskedését felfüggesztették a tel-avivi tőzsdén, csak akkor indítják újra, ha a társaság részletes jelentést tesz közzé károkról. Vasárnap a Bazan arról számolt be, hogy a hétvégén Észak-Izraelben végrehajtott rakétatámadás károkat okozott a Bazan komplexumon belüli létesítményeket összekötő csővezetékekben és távvezetékekben.
A Nemzetközi Atomenergia ügynökség szerint az izraeli légicsapások súlyosan megrongálhatták a létesítményeket. A hírt a NAÜ főigazgatója jelentette be. Valószínűleg megsemmisültek az iráni Natán urándúsító üzem centrifugái az Izrael által végrehajtott támadások következtében - mondta a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (IAEA) főigazgatója. Rafael Grossi a brit BBC televíziónak nyilatkozva úgy fogalmazott, hogy a pénteki izraeli támadás okozta áramkimaradás nyomán a centrifugák valószínűleg súlyosan megrongálódtak, de az is lehetséges, hogy teljesen megsemmisültek.
Az IAEA kormányzótanácsának rendkívüli ülésén Bécsben Grossi arról számolt be, hogy a pénteki támadások óta a súlyosan megrongálódott natáni létesítmény (Natanz Nuclear Facility) nem szenvedett további károkat. Közölte, hogy Natán föld alatti létesítményeit nem érte ugyan találat, de az ott telepített berendezések megsérülhettek az áramkimaradás következtében.
A telephelyen belül a sugárzás veszélyes szintet ért el, a létesítményen kívül azonban az értékek továbbra is normálisak – jelentette ki az IAEA főigazgatója Bécsben. A natáni telephely felszíni része, ahol az uránt 60 százalékos dúsításig dolgozzák fel, megsemmisült.Az IAEA vezetője szerint négy épület megrongálódott Iszfahánban is, míg a Fordóban található földalatti dúsítóüzemből eddig nem érkezett jelentés károkról.Izrael saját állítása szerint a támadásokkal meg akarja akadályozni, hogy Irán atomfegyvert építsen. Teherán azonban hangsúlyozza, hogy atomprogramja kizárólag polgári célokat szolgál. Grossi Bécsben figyelmeztetett, hogy a katonai eszkaláció késlelteti "a diplomáciai megoldás eléréséhez szükséges erőfeszítéseket, amelyek hosszú távon biztosítanák, hogy Irán ne szerezzen atomfegyvereket".