Kárpátalján elfogott férfiakat tartanak fogva az ukrán hadsereg laktanyáiban, hogy katonai szolgálatra kényszerítsék őket

Törvénytelenül tartják fogva, ezért feljelentést akar tenni, amiatt, hogy elkapták – mondta az M1-nek nyilatkozva egy férfi, akit Kárpátalján tartóztattak fel.
A csatorna csütörtöki műsorában elhangzott: hadköteles korú, már elfogott helyiek is arra panaszkodnak, hogy bezárva tartják őket különböző laktanyákban, miután "horogra akadtak" a hadkiegészítőknél.
Joszip Babics, egy elfogott kárpátaljai férfi úgy nyilatkozott, hogy Csapra vitték be a határőrlaktanyába, június 28. óta erőszakkal ott tartják.
Hozzátette: a papírjai leellenőrzése nélkül került oda, hogy mozgósítsák.
Nincs jogom senkivel sem találkozni, a jogaimban korlátozva vagyok. Arra köteleznek, hogy akaratom ellenére szolgáljak, így nem tudom gondozni az ápolásra szoruló feleségemet. Soha nem estem át katonaorvosi vizsgálaton, az online rendszerben azonban már az szerepel, hogy alkalmas vagyok a katonai szolgálatra, ezeket az adatokat meghamisították
– mondta.
A határőrök és a toborzók által működtetett kárpátaljai ellenőrző pontok még maradni fognak jó ideig, legalábbis ezen az állásponton vannak az ukrán elnöki hivatal képviselői – hangzott el a műsorban. Szerintük minderre azért van szükség, mert sokan próbálják meg Kárpátalja irányában illegálisan elhagyni az országot.
Viktor Mikita, az ukrán elnöki iroda vezetőhelyettese, volt kárpátaljai kormányzó azt mondta: "meg kell értenünk a realitásokat", Kárpátalja megye több európai uniós országgal határos. Szavai szerint sajnos sok olyan ember van, aki el akarja hagyni az országot, és a határőrök kötelesek végezni a feladatukat. Hozzátette: persze szeretnék az ellenőrző pontok számát minimalizálni, de ez csak azután lehetséges, hogy a határ "száztíz százalékosan felügyelet alatt és védve lesz".
Ezen dolgozik most a határőrség
– mondta.
Kárpátalján az elmúlt három évben jelentősen megerősítették az ukrán európai uniós határszakaszt, és drónokkal, helikopterekkel, illetve szögesdróttal őrzik, mégsem csökkent az országot illegálisan elhagyni kívánó férfiak száma. Nagyon sokan teherautóba rejtőzve, csónakkal a Tiszán vagy éppen taktikai álcahálóba öltözve vágnak át a Kárpátokon, hogy biztonságosan az Európai Unióba meneküljenek. Ennek a tendenciának vélhetően az sem fog jót tenni, hogy Kijev nemsokára újabb három hónappal hosszabbítja majd meg a hadiállapotot és az azzal együtt járó katonai mozgósítást.
Kiemelt kép: Kényszersorozók visznek egy fiatal férfit a frontra. Fotó: Facebook.