Stabilan 600 forint alatt maradhat az üzemanyagok literje

Ha nem jön közbe geopolitikai feszültség, stabilan 600 forint alatt maradhat a benzin és a gázolaj ára is. „A nemzetközi olajpiac megnyugvása és a forint dollárral szembeni erősödése kedvező fordulatot hozott a hazai üzemanyagárakban” – mondja a Magyar Ásványolaj Szövetség (MÁSZ) főtitkára.
A forint erősödése, a világpiaci olajárak mérséklődése és a stabil ellátás együtt olyan árakat hozott a hazai kutakra, amilyenekkel hónapok óta nem találkoztunk. Ha nem jön közbe geopolitikai feszültség, stabilan 600 forint alatt maradhat a benzin és a gázolaj ára is.
„A nemzetközi olajpiac megnyugvása és a forint dollárral szembeni erősödése kedvező fordulatot hozott a hazai üzemanyagárakban” – hívta fel erre a figyelmet az Indexnek nyilatkozó Grád Ottó, a Magyar Ásványolaj Szövetség (MÁSZ) főtitkára.
Az olaj világpiaci ára idén tavasszal jelentős hullámzást mutatott: április elején hordónként 65 dollár alá is benézett a Brent árfolyama, ezzel utoljára 2021-ben látott szinteket ért el. A visszaesés mögött több tényező állt: egyrészt a világgazdasági növekedés lassulásával kapcsolatos aggodalmak, másrészt az OPEC+ május-júniusi termelésnövelési tervei. Júniusra viszont ismét drágult a nyersolaj: a közel-keleti konfliktusok erősödésével újra 70–75 dollár közé emelkedett a Brent ára. A piaci volatilitás megnőtt,
de most az árakból már az látszik, a befektetők nem számítanak hosszan elhúzódó, komolyabb háborús hatásokra – legalábbis a nyersanyag-kereskedelem szempontjából.
A világkereskedelmet érintő vámbejelentések, különösen az Egyesült Államok által kezdeményezett vámháború miatt sokan már a globális kereslet csökkenésére számítanak. Ez különösen a szállításhoz szükséges kőolajtermékeket érinti: a hajózás és légi fuvarozás üzemanyagigénye visszaeshet, ami nyomás alatt tartja az olajárakat. Eközben az OPEC+ termelésnövelése biztosítja, hogy elegendő kínálat álljon rendelkezésre.
Csökken az üzemanyag ára
a forint az elmúlt hetekben érdemben erősödött a dollárral és az euróval szemben, ez csökkenti az importált energiahordozók árát. A benzin és a gázolaj esetében az árak csökkenése már a kiskereskedelmi kutakon is megjelent. A hét közepétől újabb ármérséklést jelenthetnek be a nagykereskedők:
a benzin literenkénti ára átlagosan 7 forinttal csökkent, így tartósan 590 forint alá került, míg a dízel ára is egyre inkább megközelíti ezt a szintet.
A nyári hónapokban – stabil geopolitikai környezet mellett – várhatóan nem lesz jelentős drágulás, sőt, ha a jelenlegi trendek fennmaradnak, stabilan 600 forint alatt maradhat a hazai üzemanyagok ára. A nyár második felében pedig – figyelembe véve a szezonalitást – előfordulhat, hogy ismét a benzin ára lesz magasabb, mint a gázolajé, hasonlóan a korábbi évek jellemző trendjéhez.