A parlamenti ellenzék pártjainak a napokban újra meg kell keresniük az Állami Számvevőszéket. A hét pártnak olyan intézkedési tervet kell készítenie és benyújtania, amely garantálja, hogy a közelmúltban feltárt gazdálkodási-pénzügyi hiányosságaik megszűnnek, működésük mindenben követi majd a jog előírásait. Mulasztás esetén az állami támogatás felfüggesztésével is számolniuk kell az érintett pártoknak.
A múlt hónapban több párt ellenőrzését is befejezte az Állami Számvevőszék (ÁSZ), a vizsgálatok a Jobbiknál, az MSZP-nél, az LMP-nél, a DK-nál, a liberálisoknál, a Párbeszédnél és az Együttnél is találtak hiányosságokat, szabálytalanságokat. A számvevők megállapításaival sokat foglalkozott a nyilvánosság, ugyanis több érintett pártnak szankcióval kell számolnia, amiért kiderült, hogy 2015-ban vagy 2016-ban tiltott támogatást fogadtak el. Ez ügyben haladékot kaptak az érintettek, azonban nemcsak fizetniük kell, hanem úgynevezett intézkedési tervet is kell készíteniük a gazdálkodási hibáik kijavításáért. Holman Magdolna, az ÁSZ főtitkára elmondta, hogy erre a jelentés kézhezvételétől számított harminc nap áll a vezetők rendelkezésére, és a napokban telik le a határidő. A főtitkár közlése szerint az intézkedési terv összeállítása és végrehajtása az adott szervezet törvényes gazdálkodását, a közpénzek szabályszerű elköltését hivatott garantálni. A tervben olyan teendőket kell meghatározni, amelyek alkalmasak a számvevőszék ellenőrzésekor feltárt hibák, hiányosságok megszüntetésére.
Ha az ellenőrzött szervezet vezetője nem küldi meg határidőben az intézkedési tervet, vagy a felhívás ellenére sem ad le elfogadható dokumentumot, az ÁSZ a közpénz és a közvagyon – és nem mellékesen adományozóik – védelmében kezdeményezheti a pártot megillető állami támogatások, egyéb juttatások folyósításának felfüggesztését – ismertette a szabályokat a főtitkár. Mindezek kapcsán úgy fogalmazott, hogy a 2011-ben elfogadott új alaptörvénnyel és a számvevőszék munkáját meghatározó sarkalatos jogszabállyal az Országgyűlés végleg lezárta a következmények nélküli ellenőrzések korszakát.
magyaridok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS