Gyurcsány Ferenc nem ért egyet azokkal, akik szerint ebben a választási rendszerben nem lehet legyőzni a Fideszt. Ugyanakkor egyszerűbb és hatékonyabb megoldásnak tartana egy össz-ellenzéki választási bojkottot – mondta el a Hír Tv-ben, hozzátéve: bármikor hajlandó erről egyeztetni a többi ellenzéki párttal. Ám ennek szerinte csak akkor lenne értelme, ha a „Jobbiktól a Momentumig” mindenki beszáll, és aztán a „mai tüntetések hullámán” egy átfogó, Orbánnal szembeni népmozgalmat szerveznek – írja az atv.
Nyakó István, az MSZP kommunikációs igazgatója az atv.hu megkeresésére azt mondta, Botka László országjárása során azt tapasztalják, hogy az emberek a 2018-as választásokon akarják legyőzni a Fideszt, ezért az MSZP erre készül. Nyakó szerint minden más megoldás csak spekuláció.
Az atv-nek azt mondta, hogy azok az ellenzéki pártok, akikkel az elmúlt hónapokban leültek tárgyalni – ide értve a Demokratikus Koalíciót is – nemet mondtak a koordinált jelöltállításra, a közös listára és a közös miniszterelnök-jelöltre. Pedig a Jobbik segédcsapatai által megtámogatott Fidesz-tábor egységét csak egy másik, annál erősebb egységgel lehet legyőzni – vélekedett a kommunikációs igazgató.
A Jobbik nem csatlakozik semmilyen összefogáshoz, ugyanis feltett szándékuk, hogy részt vegyenek az országgyűlési választásokon és a Fidesz szájíze szerint alakított játékszabályok alapján győzzék le a Fideszt – mondta el lapunknak Mirkóczki Ádám, a párt szóvivője, aki szerint Gyurcsány ötlete újabb bizonyítéka annak, hogy a baloldal nem tud és nem is akar nyerni 2018-ban. Úgy véli, a baloldali pártoknak már 2010-ben meg kellett volna lépniük ezt a bojkottot, és 20 év károkozás után végleg eltűnni a magyar közéletből.
Hadházy Ákos, az LMP társelnöke szintén ebben a választási rendszerben képzeli el a Fidesz legyőzését, holott hetente beszélnek arról, milyen sok sebből vérzik a szabályozás, kezdve a sokszázezer külföldön élő vagy dolgozó magyar megfosztását a levélben történő szavazástól, a sokmilliárd adóforintból zajló kormánypropagandáig, amely nem is titkoltan egybecsúszik a kormánypárt választási hadjáratával. A demokráciából a diktatúrába vezető úton van egy határpont – magyarázta Hadházy –, amikor még megfordítható a folyamat. Ez előtt kilépni a demokratikus keretek közül elsietett lenne, utána pedig a hatalom legitimációját szolgálná szerinte, és az LMP egyelőre úgy látja, hogy még nem érkeztünk el ehhez a ponthoz. Vagyis addig az ellenzéknek a bojkott mellett kínálkozó sok egyéb lehetőségről kellene tárgyalnia.
Szigetvári Viktor, az Együtt Országos Politikai Tanácsának elnöke nem kívánta kommentálni Gyurcsány választási bojkottra vonatkozó ötletét. A Momentum szóvivője viszont megtette. „Nem csatlakozunk, mert a Momentum országjárása során kiderült, hogy a magyar emberek új, cselekvő, választható pártokra vágynak, nem pedig 100 százalékos Fidesz parlamentre 2018-ban” – áll a a Hajnal Miklós által jegyzett közleményükben.
PS/atv, fotó:blikk
Facebook
Twitter
YouTube
RSS