1990. október 3-án jelentették be Németország újraegyesítését, ezzel a korábbi szocialista blokkhoz tartozó Német Demokratikus Köztársaság hivatalosan is csatlakozott a Vasfüggöny túloldalára került Német Szövetségi Köztársasághoz. A nevezetes bejelentés véget vetett a német állam 45 éves megosztottságának, szimbolikusan pedig a hidegháborút is lezárta, hiszen ezek a területek a szovjet–amerikai szembenállás – az európai hatalmi játszma – során mindvégig kulcsfontosságúak maradtak.
Németül a „Tag der deutschen Einheit”, magyarul a német egység napján kezet fogott a keleti és a nyugati tömb. Ezzel lezárult a német történelem egy olyan fejezete, amely családokat, barátokat szakított el egymástól évtizedekre. De vajon tényleg megtörtént-e az újraegyesülés, vagy az csak papírra lett vetve? Többek között erről is beszélgettünk Georg Spöttlével, aki személyes tapasztalatait is elmesélte arról, miként élte meg a „Mauerfallt”. Az ismert biztonságpolitikai szakértőt arról is kérdeztük, véleménye szerint mennyire fontos a német embereknek méltó módon megemlékezni nemzeti ünnepeikről, de arra is kíváncsiak voltunk, vajon létezik-e német nemzeti identitás? Egyes szakértők szerint ugyanis bár 1990. október 3-a a felhőtlen ünneplés napja volt, a kemény munkát hozó mindennapok során az „oszi-veszi” ellentét hamarosan megkeserítette az újraegyesült Németország életét, a regionális különbségekből eredő konfliktust pedig máig sem sikerült leküzdeni.
Mint ismert, Angela Merkel kancellár 2009-ben ezzel kapcsolatban azt mondta: az egyesítés folyamata még mindig nem ért véget, a külön töltött négy évtized valószínűleg még hosszú ideig éreztetni fogja hatását a társadalomban…
Nézzétek meg a beszélgetést, érdemes!
Fotó: obs.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS