Az izraeli fegyveres erők és a Hamász (Iszlám Ellenállási Mozgalom) terroristái között már 24 órája heves harcok folynak. A támadás, amelyik az Al-Aksza (Sziklamecset) művelet nevet kapta, három oldalról történt. Palesztin fegyveresek ultrakönnyű repülőkkel, katonai gumicsónakokkal és terepjárókkal keltek át a világ talán legjobban őrzött határán. A több méter magas fal mélyen lenyúlik a földbe is, hogy ne lehessen alagutat ásni alatt, mozgásérzékelőkkel és kamerákkal van felszerelve, mégis megtörtént az áttörés.
A Hamász 2200 Kasszam típusú rakétát lőtt ki Izraelre, amelyek 300 ember életét kioltották, és közel 1500 ember sérült meg a robbanásokban. A kaotikus helyzetet kihasználva a Hamász harcosai lerohantak 21 izraeli farmot és három várost a Gázai-övezet szomszédságában. Az egyik izraeli TV csatornába betelefonáló nő azt mondta, hogy elbarikádozták az ajtókat és az ablakokat mivel a terroristák megpróbálnak behatolni a házakba. „Mintha az Iszlám Államról készült felvételeket látnám Irakban vagy Szíriában”, nyilatkozta a rémült nő.
A határ közelében található országúton a közlekedés azonnal megbénult, a terroristák ezt túszszedésre használták ki. Embereket rángattak ki az autóikból és elhurcolták őket. Akiknél fegyver volt és megpróbáltak védekezni, agyonlőtték. Az arab tévécsatornák döbbenetes felvételeket mutattak be, amelyeket a Hamász küldött nekik a harci övezetből. Több izraeli katona is a palesztinok kezére került. Egy halott, meztelenre vetkőztetett izraeli katonanő holttestét végigvonszolták az utcán és mobiltelefonokkal fotózták magukat a holttesttel, miközben leköpdösték. Izrael azonnal reagált, egész éjjel látni lehetett a robbanásokat a Gázai-övezetben. Izraeli harci helikopterek és vadászgépek támadták a Hamász parancsnoki állásait és más objektumait.
Palesztin hírügynökségek szerint a támadásokban 282 civil vesztette az életét. Többen „élőztek” Gáza városból és látni lehetett, ahogy panelházak dőltek össze a bombázások következményében. Sok civil még mindig a romok alatt van, a folyamatos harcok miatt nagyon nehéz a mentés. Az elmúlt hónapban az izraeli hadsereg több terrorellenes akciót hajtott végre Ciszjordániában, amelyben számos palesztin vesztette életét, köztük fegyvertelen fiatalkorúak is. A feszültség napról napra nőtt, és számítani lehetett egy nagyobb terrortámadásra, vagy egy újabb „Intifádára” (Engedetlenség nevű országos sztrájk) a palesztinok részéről. A helyzetet csak fokozta, amikor izraeli telepesek megszentségtelenítették az Al-Aksza mecsetet. A Sziklamecset a Kába-kő mellett az iszlám világ legfontosabb szentsége. Az izraeli rendőrség ezt nem akadályozta meg, és vélhetően ez is a kiváltó okok között kereshető. Ennek alapján nem lehetett véletlen az „Al-Aksza művelet” névadás.
A nagy kérdés, hogy hol voltak a titkosszolgálatok. A Moszad és a Sin Bét a világ legjobb szakszolgálatainak számítanak, és kiépítettek egy széles körű ügynöki hálózatot a palesztin területeken és Gázában egyaránt. Bár az utóbbi nem egyszerű helyzet, mivel a Hamász sikeresen levadászta az Izraelnek kémkedőket. Az árulókat nyilvánosan végzik ki, hogy elrettentő példaként szolgáljanak. A CIA, amely szintén folyamatosan figyeli a térséget, nem adott ki figyelmeztetést izraeli szövetségeseinek, sem a német BND, sem más titkosszolgálat nem volt képben a nagyszabású támadás előkészületeiről és hatalmas rakétakészlet felhalmozásáról. Az is jó kérdés, hogy miként juthatott be ilyen mennyiségű fegyver és lőszer Gázába?
A Hamász vezetése magabiztos, azt mondják ez csak a kezdet, és felhívást intéztek minden palesztinhoz, hogy ragadjanak fegyvert, ha mást nem, akkor kést vagy baltát és csatlakozzanak a harchoz. Itt, a Közel-Keleten több nagyvárosban szimpátiatüntetések vannak a Hamász mellett. Remélhetően ez csak a lakosság részéről történő pro-palesztin demonstráció, és egy kormány sem gondolkodik abban, hogy tényleges segítséget nyújtson a Hamásznak, mivel az egy újabb arab-izraeli háborúhoz vezetne, mint a Jom Kippur-háború, amelynek pont most volt az ötvenedik évfordulója.
Az ENSZ már elkezdte a békefenntartók kivonását Dél-Libanonból, mivel attól tart, hogy az Irán által támogatott és a Hamásszal szimpatizáló Hezbollah (Isten Pártja) aktívan beszáll a harcokba és támadást indít Izrael ellen.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS