Elsőfokú ítéletében a Szombathelyi Törvényszék jogsértőnek mondta ki a helyi önkormányzati tulajdonú Vasivíz Zrt. decemberi közgyűlésének döntését, amivel előírt kompetenciák, tapasztalatok hiányában nevezték ki vezérigazgatónak a baloldalra átállt ex-fideszes volt alpolgármestert, Molnár Miklóst. A Magyar Energetikai és Közműszabályozási Hivatal vizsgálata már májusban ugyanerre az eredményre jutott és 1,5 millió forintra bírságolta meg az önkormányzati céget. Szombathely ellenzéki polgármestere mégis kitart választottja mellett és pozíciójában hagyta Molnárt, aki csak egyike azoknak az elvtársaknak, haveroknak vagy éppen átfordult segítőknek, akiket jól fizető önkormányzati állásokkal, megbízásokkal tartanak zsebben. A törvény szerint az MEKH-határozattól számított 90 napon belül helyre kellene állítani a törvényességet, azaz visszavonni Molnár kinevezését, aminek határideje augusztus 25-e. És addig már csak egy közgyűlés lesz…
Az MSZP-s Nemény azokkal, akik segítették a polgármesteri székbe emelését, nem volt hálátlan. A hithű elvtársaknak éppúgy jól fizető pozíció “járt”, ahogy a másik oldalról átigazoltaknak vagy épp családtagjaiknak. Hiába a teljesen egyértelmű és határtalan pofátlanság, vagy a jobboldali tiltakozás, még a látszatra sem adtak. Csak néhány példa ezek közül: Kovács Előd polgármesteri kabinetvezető felesége a Savaria Városfejlesztési Nonprofit Kft. igazgatója lett, László Győző alpolgármester felesége pedig a Haladás Sportkomplexum “event sales managere”, aki ragyogó állását annak ellenére megtarthatta, hogy a koronavírus-járvány idején nem túl sokat “szélszeskedhetett” sportesemények és rendezvények híján. Horváth Soma alpolgármesterről sem feledkeztek meg: neki a féltestvére került be a sportközpont vezetésébe. Ungár Péter médiaguruja, a választási kampányokban hadba küldött ugytudjuk.hu-s főszerkesztő, Farkas Bazsi az önkormányzati médiaközpontban kapott havi félmilliós állást.
Akik lepaktáltak
Befürdött két korábbi Fidesz-szövetséges alpolgármester “kivásárlásával” a szocialista Nemény András-féle szombathelyi városvezetés. De a Fidesztől elpártolók is megkapták a jussukat. Mindhárom korábbi, még jobboldali városvezetést erősítő alpolgármesternek jutott falat az asztalról: Molnár Miklós fontos tényezője a balliberális oldal hatalomátvételének. Már az előző önkormányzati ciklus végén, a fideszes polgármester mellett is többségbe tudott kerülni az ellenzék, és véghez tudta vinni, amit akart, és meggátolni, amit nem, méghozzá úgy, hogy Molnár és a jobbikos Balassa Péter együtt szavazott a balliberális önkormányzati képviselőkkel. Ez nem volt elég. Az önkormányzati választási kampányban Molnár Miklós játszotta a kiábrándult ex-fideszes szerepét: szaftos lejáratásokban működött közre, nevét, arcát is adva a nagy vallomásokhoz, mint kiábrándult ex-jobber. Szolgálataiért cserébe decemberben a szocialisták a többségi önkormányzati tulajdonban lévő Vasivíz Zrt. vezérigazgatójának nevezték ki. A másik Fidesztől elhajló, Koczka Tibor volt alpolgármester kommunikációs menedzseri állást kapott ugyanott. A megbuktatása előtt Lazáry Viktorékkal rendre együtt hajózgató Marton Zsolt – aki annak ellenére, hogy a hajós botrány utáni menesztésekor bejelentette visszavonulását, mégis elindult képviselőjelöltként a Fidesz frakcióvezetőjének körzetében – a szombathelyi vásárcsarnoknál kapott lehetőséget: először arra szerződtették le, havi 500 ezerért, hogy “showcooking-okat” tartson – szám szerint négyet –, majd amikor a járvány korlátozta a lehetőségeket, más feladatot találtak neki és a “Ne cipekedj, nagyi!” kampány lebonyolítója lett, ugyanannyiért. Bár mindegyik kinevezés, illetve pénzosztás kibukott, Neményék nem zavartatják magukat. Még akkor is ragaszkodnak a pénzosztó helyeikhez, amikor az minden szinten bukni látszik. Pontosan ez történik most Molnár Miklós Vasivíz Zrt.-s vezérigazgatói posztjával.
A MEKH 1,5 millióra bírságolta törvénysértés miatt a céget
Nem véletlenül lett a fenti pozícióosztogatások közül Molnáréból a legnagyobb balhé. Molnár Miklóst úgy nevezték ki a Vasivíz élére, hogy nem rendelkezik a törvényesen előírt kompetenciákkal, ugyanis jogszabályi követelmény, hogy a pozíció betöltéséhez rendelkezni kell 5 év víziközmű-szolgáltatásban szerzett szakmai tapasztalattal. A Magyar Energetikai és Közműszabályozási Hivatal Neményék heves tiltakozása mellett minden működési területre kiterjedő törvényességi, szakszerűségi és hatékonysági vizsgálatot indított. Az MEKH májusban hozott határozatában megállapította a jogsértést, amelynek megszüntetésére 90 nap áll fenn. Ezen kívül 1,5 millió forintra meg is bírságolta a céget. Ezt nem hagyták annyiban. A Vasivíz közigazgatási pert indított – erre hivatkozva hárít Nemény. Nem csoda, hogy Molnár sem enged. Kilenc évi alpolgármesterség alatt nem keresett olyan jól, mint az árulással. A Vasivíz vezérigazgatójaként 5 év alatt 78 millió forint az alapbére, amihez hozzájönnek a prémiumok, így uszkve 120 millióval lenne gazdagabb, mire mandátuma lejár.
A bíróságon is buktak
Egy harmadik eljárás is indult az ügyben, ebben született most első fokú döntés a Vas Népe információi szerint. Virányi Balázs, a Vas megyei társaság igazgatósági tagja a Szombathelyi Törvényszéken indított pert a történtek tisztázására, miután kérdéseire az önkormányzattól, mint többségi tulajdonostól hiába várt választ, felelősségén pedig nem tudott és nem is akart átlépni. A polgári peres eljárás első fokú határozata kimondja: jogsértő volt a Vasivíz Zrt. decemberi közgyűlése, amelyen Molnár Miklóst kinevezték. A Vas Népe megkeresésére a Szombathelyi Törvényszék közölte: hatályon kívül helyezték a Vasivíz Zrt. határozatát és a társaságot új határozat hozatalára utasították. A bíróság a felperes végrehajtás felfüggesztése iránti előterjesztett kérelmét elutasította.
Ez már a második határozat, amely kimondja, hogy törvényellenesen nevezték ki Molnár Miklóst az előírt 5 éves szakmai tapasztalat nélkül a cég élére. A labda most a polgármesternél pattog, aki eddig mindenáron meg akarta várni az MEKH-eljárás eredményére indított közigazgatási per végét. Megkerestük írásban a polgármestert és megkérdeztük, változtatott-e a korábbi álláspontján és visszahívja-e a Vasivíz vezérigazgatói posztjáról Molnárt, illetve hogy mégis mikor kíván intézkedni az ügyben, az MEKH-határozat ugyanis 90 napot írt elő, ami augusztus 25-én lejár, és addig már csak egy rendes közgyűlés lesz, amelyre beterjeszthetné a határozati javaslatot.
Megkeresésünkre Illés Károly, a szombathelyi közgyűlés Fidesz-frakciójának vezetője azt mondta, erre a végzésre is számítottak, hiszen a kezdetektől mondják, hogy elfogadhatatlan a volt alpolgármester törvényben előírt kompetenciák nélküli kinevezése. Kíváncsian várják, hogy mit lép a polgármester, főleg azután, hogy a törvényszéken az MEKH határozata csak további megerősítést nyert.
Vezető kép: vaol.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS