A kormány nyilvánosságra hozta a brüsszeli kifogásokat ismertető tárgyalások jegyzőkönyveit. Az Európai Bizottság vasárnap délelőtt azt közölte, hogy nem támadták meg a programot, és nem is vizsgálták azt, most azonban világosan látszik, hogy ez nem igaz.
A mai napon a kormány nyilvánosságra hozta a brüsszeli kifogásokat ismertető tárgyalások jegyzőkönyveit. A dokumentumokból világosan látszik, hogy a magyar kormány 2019. február 27-e óta folyamatos tárgyalásokat folytat Brüsszellel annak érdekében, hogy minél hamarabb megkapja az előzetes jóváhagyást a babaváró támogatásra, mely a családvédelmi akcióterv keretein belül július elsején indul. A dokumentum az alábbi linken érhető el: https://www.kormany.hu/hu/hirek/a-brusszeli-kifogasokat-ismerteto-targyalasok-jegyzokonyvei.
A Kormányzati Tájékoztatási Központ keddi, az MTI-hez eljuttatott tájékoztatója szerint az egyik összefoglalóból kiderül, hogy a bizottság ugyan kitérő választ adott arra a kérdésre, hogy mit tenne, ha a magyar állam változtatások nélkül léptetné hatályba július elsejével a támogatást, de nem tartotta kizártnak, hogy hivatalos vizsgálati eljárást indítson. A közzétett dokumentumok szerint az Európai Bizottság jelezte: nem szeretne jogbiztonságot adó hivatalos határozatot hozni a kérdésben – arra idő hiányában nincs is mód július 1-jéig -, de 80 százalékos kamattámogatás és kezesség (és a költségtérítések alátámasztása) esetén hajlandó lenne úgynevezett comfort lettert (megerősítő levelet) kiadni. Ebben jelezné, hogy a rendelkezésére álló információk alapján úgy véli, hogy az intézkedés nem tartalmaz állami támogatást. A konstrukció átalakítása július 1-jéig azonban kérdéses az időzítés miatt, mivel a 80 százalékos kezességvállalás miatt törvényi és kormányrendeleti szabályozást is módosítani kellene. A bizottság a közlés szerint felhívta a figyelmet arra: ha határozatban mondaná ki, hogy az intézkedés nem minősül állami támogatásnak, akkor azt abból a szempontból is alaposan meg kellene vizsgálnia, hogy sért-e egyéb uniós szabályt (például a négy szabadság elvét). A comfort letter esetén ezt az aspektust nem vizsgálná, mivel az csak azt mondaná ki, hogy az intézkedés nem tartalmaz állami támogatást. A bizottság azt is jelezte, hogy a comfort letter kiadását a versenypolitikai főigazgatóság magas beosztású vezetője írhatná alá, és ez megnyugtató lehetne a bankoknak is. A bizottság kitérő választ adott arra kérdésre, hogy mit tenne, ha a magyar állam változtatások nélkül léptetné hatályba július elsejével az intézkedést, de nem tartotta kizártnak, hogy hivatalból vizsgálati eljárást indítson. Mindenesetre tudatta, hogy esetleges érdekelti panasz esetén köteles lenne eljárni. Ebben az esetben – ha az intézkedést a belső piacot érintő állami támogatásnak minősíti – el kell rendelnie, hogy a támogatást a bankok térítsék vissza. Egy esetleges visszatéríttetést elrendelő határozatból – tekintettel a visszatérítendő összegek nagyságrendjére – akár bankszanálási eljárások és pénzügyi stabilitási problémák is következhetnek – hangsúlyozta a Kormányzati Tájékoztatási Központ.
Mint ismert: a Magyar Nemzet szellőztette meg azt az információt, mely szerint az Európai Bizottság álláspontja az, hogy uniós versenyjogot sérthet a magyar kormány babaváró programja. A lap azt írta, hogy az EB problémásnak véli a százszázalékos állami támogatási szintet, illetve annak is felmerült a lehetősége, hogy egyes pénzpiaci szereplők versenyelőnyhöz jutnak azáltal, hogy részt vesznek a programban. Azonban ezt az Index nem hagyta annyiban, és cinikus hangvételű írást tett közzé, amelyben azt állítják, hogy megkeresésükre az Európai Bizottság illetékesei úgy fogalmaztak, hogy fogalmuk sincs, miről van szó, hiszen a kormány ugyan kérte, egyelőre mégsem indult semmiféle vizsgálat a babaváró támogatás ügyében. Sőt:
nemhogy nem vizsgálják, de semmiféle szakmai véleményük nincs is ezért a támogatási konstrukcióról, így ilyen álláspontról sem informálisan, sem hivatalosan nem is tájékoztathatták tehát a magyar kormány egyetlen tagját sem.
Vasárnap már az Európai Bizottság is közleményt adott ki, mely szerint homlokegyenest mást kommunikál a Fidesz, mint ami valójában igaz a babaváró hitelprogrammal kapcsolatban.
Téves az értesülés, miszerint az Európai Bizottság megtámadta volna az úgynevezett babaváró hitelprogramot. Ezzel szemben a magyar hatóságok maguk kezdeményeztek egyeztetést az Európai Bizottsággal a hitelprogram kapcsán. A Bizottság a mai napig nem adott ki semmilyen hivatalos állásfoglalást a programról, és vizsgálatot sem indított ez ügyben
– reagált hivatalos közleményében az Európai Bizottság.
Az Európai Bizottság az előzetes egyeztetések során kifogásolta a babaváró támogatást, és nem hagyta azt jóvá – mondta a kormányszóvivő a Budapesten tartott vasárnapi sajtótájékoztatóján. Az Európai Bizottság vasárnap délelőtt azt közölte, hogy nem támadták meg a programot, és nem is vizsgálták azt; most azonban világosan látszik, hogy ez nem igaz.
Hollik István hangsúlyozta, hogy ilyen esetekben a kormány mindig egyeztet a testülettel, hiszen bankokat segítő állami támogatásnak minősülhet, ha a folyósítások rajtuk keresztül érkeznek. Az előzetes egyeztetésért az Európai Bizottság versenyjogi főosztálya felelt, alaptalanok tehát azok az állítások, hogy a testület nem kifogásolta a babaváró támogatást – tette hozzá. A kormány – mint fogalmazott – hasonlóan járt el a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK) bevezetése előtt, amelyre meg is kapta az előzetes jóváhagyást. A szóvivő szerint az Európai Bizottság arra sem hivatkozhat, hogy nem indított vizsgálatot a babaváró támogatás ügyében, hiszen annak hatályba lépéséig ezt nem is teheti meg.
Forrás: PS/MTI; Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS