Csaknem kiátkozta a Telexet a baloldal díszegyháza, amiért a liberális hírportál le merte írni: Iványiéknak a folyamatosa baloldali hisztériakeltés mellett, vagy inkább helyett B-tervet is kellett volna készíteniük, hogy ne görgessenek maguk előtt idővel egyre duzzadó, kilátástalan adóssághalmazt. Az ominózus cikknek nemcsak Bartus László, Gyurcsány Ferenc hírhedt házitollnoka és a DK-s propagandaportál, a Nyugati Fény ment neki, de maga Iványi Gábor is kiprédikálta őket, azt állítva: a Telex egyenesen azt sugallta, hogy nem érdemes nekik adományokat adni, mert nem érdemes.
A Telex hosszú cikkben foglalkozott nemrégiben Iványi Gábor egyházával, a Magyar Evangéliumi Testvérközösséggel (MET) és a vele szervesen ízesült Oltalom Karitatív Egyesülettel. Az írás megpróbálja feltárni, hogy a politikai vonatkozásokat félretéve mi is áll Iványiék milliárdosra duzzadt köztartozásai mögött (többek közt a munkáltatói járulékfizetések elmaradása miatt), és amelynek egyik okát az egyházi státusz 2011-es elvesztésében jelöli meg a cikk, bár árnyalja is a képet.
E tekintetben jelent újdonságot a cikkben megszólaló Ónodi Istvánnak, a MET és az Oltalom Karitatív Egyesület (OKE) gazdasági igazgatójának, valamint Meleg Sándor szociális munkásnak, a Szociális Munkások Magyarországi Egyesületének elnökének nyilatkozata. Ónodi István a cikkben arról beszélt, hogy az egyházi többlettámogatás elvesztése azért volt nagy érvágás a MET-nek, mert addig ez tette ki a bevételeik közel 40 százalékát. Mint kiemelte, ezt is bizonyítja, hogy 2010-ig nem volt semmilyen tartozásuk, igaz, félre sem tudtak tenni. A gazdasági igazgató azt is hozzátette: álláspontjuk szerint – amelyet az Alkotmánybíróság döntése is alátámaszt – az állam visszamenőleg tartozik a szervezetüknek a kieső pénzzel, amelyet tetézett az is, hogy az egyházi státuszuk elvesztésével az egyházaknak járó 1+1 százalékos felajánlásokat sem kapták meg sokáig, igaz, ezt utóbb visszakapták.
Balról jött a kritika
Meleg Sándor a téma kapcsán (amelyről különben külön véleménycikket is írt, a Telex is ezért szólaltatta meg) igyekezett árnyalni a kérdést. Egyik megállapítása szerint eleve igazságtalan, hogy a szociális ellátórendszer állami finanszírozásában előnyt élveznek az egyházi szervezetek, vannak ugyanis olyan, nem egyházi hátterű szociális szervezetek, akik enélkül is képesek megállni a saját lábukon. E véleményét talán nem kommentálnánk külön, inkább tűnik belső szakmai vitának, mintsem egyházellenes hozzáállásnak.
Ami inkább érdekes, hogy Meleg azt is kiemeli: az államot semmi nem kötelezi, hogy akár egy egyházzal is szociális munka ellátására szerződjön (az ilyen szerződéseket is 15 évenként kell megújítaniuk), a törvény ugyanis ezt csak lehetőségként és nem kötelességként írja elő az államnak. Meleg meglátása szerint a törvény ilyen megfogalmazása egy lehetőség a kormány számára, hogy szelektáljon az egyházak között, ha viszont ez így van, akkor a Szociális Munkások Magyarországi Egyesületének elnöke szerint Iványiéknak kellett volna egy B-tervet is készíteniük, eleve felkészülve arra, hogy a kormánnyal nem fognak tudni megegyezni.
Mint a Telex kiemelte, Meleg véleménye szerint Iványiéknak „irreális volt azzal számolniuk, hogy meghátrálásra kényszeríthetik a kormányt, és talán egyszer megkapják az elmaradt, megítélésük szerint nekik járó támogatásokat. Nem lett volna szabad erre alapozni az intézmények működtetését, vészforgatókönyvet kellett volna kidolgozniuk, mondta. Főleg, mivel a magas alapkamat miatt évente akár százmillióval is nőhet a MET adóssága.” Ezt az állítását azzal is megfejeli, hogy hosszú távon fenntarthatatlan a MET jelenlegi finanszírozása adományokból. A B-terv hiányát egyébként maga Ónodi is elismerte a cikkben, amikor arról nyilatkozott: „nem láthatták előre, hogy adósságspirálba kerülhetnek, mivel csak 2017-ben vált világossá, hogy nem fogják megkapni a szóban forgó támogatásokat”. Ugyanakkor azt is kiemelte: az fel sem merült, hogy amiatt bármelyik intézményük működtetését feladják.
Kérünk áldást Bartus Lászlóra
A történet akár itt meg is állhatott volna, ha Gyurcsány Ferenc legállhatatosabb propagandistája, a méltán hírhedt Bartus László az Amerikai Népszavában neki nem ront a Telex cikkének és az abban megszólalóknak. Bartus állítása szerint a cikk alapvetően azt sugallja, hogy „Iványi Gábornak engedelmeskednie kellett volna Orbán Viktornak” és át kellett volna adnia az általuk működtetett szervezeteket. Ráadásul a cikk szerinte egyenesen arra buzdít, hogy „ne adjanak semmit a szociális munkára Iványi Gábor egyházának, mert nem érdemes”, és maga az írás is csak azért született, hogy „mielőtt a szuverenitástörvényt kiterjesztik a sajtóra is, a Telex bebiztosítsa magát, hogy Orbán ne tegye lapátra őket”. Ami valóban meghökkentő, hogy a cikk megjelenését követően Iványi Gábor egy igehirdetésben ismételte el Bartus véleményét, azt tényként közölve.
Mivel azonban sem a Telex cikke, sem Meleg nem állít olyat, hogy nem érdemes Iványiéknak adományokat adni, Meleg is csak annyit állít, hogy a MET finanszírozása a jelenlegi formájában nem fenntartható, így Iványi az igehirdetésben valótlanságokat állít, nem mellesleg áldást kérve Bartus Lászlóra. A kettős beszédet jól példázza különben, hogy az említett Telex-cikkben a MET és az Oltalom Karitatív Egyesület gazdasági vezetője is megszólal, tehát Iványiék tisztában voltak az írás tartalmával annak megjelente előtt. Amit a Telex cikke sugallhat, hogy Iványiék nem álltak a realitások talaján, amikor engedték, hogy tartozásaik egyre jobban feldagadjanak, olyannyira, hogy mára beláthatatlan, hogyan keverednek ki az adósságcsapdából, ezért kellett volna még időben, felelős gazdálkodóként B-tervben is gondolkodni. A kritika igazságtartalmát az olvasókra bízva azt azért érdemes megjegyezni, hogy a gazdálkodást érintő kritikai hangokra hisztérikusan reagáló Iványi-kör ismételten elköveti azt a hibát, hogy politikai irányba tolja el a vitát, ahelyett, hogy a realitások talaján állva nézne szembe a helyzettel.
Milliárdokból tengődnek
Azt már csak zárójelben jegyeznénk meg, hogy portálunk is beszámolt a parlament.hu-n megjelent dokumentumról, amelyből kiderült: Iványiék 2010 óta mintegy huszonhat és fél milliárdból gazdálkodtak. Jelesül:
- a Magyar Evangéliumi Testvérközösség 2010–2022 között csak a köznevelési intézményei után összességében több mint 15 milliárd forint állami támogatást kapott (ebből közel 14 milliárd forintot 2012–2020 között, tehát az egyházi státuszától „megfosztás” időszakában);
- köznevelési és szakképzési feladatellátásra 2023-ban 1,8 milliárd forintot kaptak;
- szociális intézményeik után 2012–2022 között 5,4 milliárd forint állami támogatást kaptak, 2023-ban ennek mértéke 963 millió forint volt.
Ezeket a támogatásokat egészítette ki az 1+1 százalékból befolyó pénz, illetve, hogy Iványiék kétszer is sikeresen támadták meg jogi úton a magyar államot, szintén milliárdokat bezsebelve.
Vezetőkép: Hatlaczki Balázs/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS