Átlagosan 8,8 nőhet még az idén a hazai versenyszférában dolgozók bére a GKI Gazdaságkutató Zrt. legújabb felmérése szerint. Ez 4,5 százalékos infláció mellett jelentős reálbér növekedést jelent. A GKI kutatásához összesen 1033 1033 hazai, 5 fő feletti vállalatot kérdezett meg 2024-es béremelési szándékáról. Elemzésük szerint a béremelési gyakorlat eltérő az egyes vállalat típusok szerint. Mutatjuk, melyik ágazatban milyen mértékű fizetésemelésre számíthatnak a dolgozók.
A PIAC&PROFIT gazdasági szaklap szerda reggeli összefoglalója rámutat, hogy a KSH adatai szerint 2024 májusában a vállalati szférában a bruttó átlagkereset 664 ezer forint volt, ami 13 százalékos növekedést jelent 2023 azonos időszakához képest. A mediánbér, tehát a középmérték ennél jóval alacsonyabb, 506 ezer forint volt. A béremelések egy része azonban már tavaly realizálódott. 2023 novemberéhez viszonyítva 2024 májusára a bérek 6,2 százalékkal nőttek.
A GKI Gazdaságkutató Zrt. felmérést végzett, hogy mi várható még az idei évben a versenyszférában és arra jutottak, hogy további jelentős béremelést terveznek a vállalati vezetők. Összesen 1033 céget kérdeztek meg különböző kategóriájú, méretű vállalatokat.
Ez alapján 8,8 százalékkal nőhet átlagosan a hazai versenyszférában egy dolgozó bére idén, ami 4,5 százalék körüli infláció mellett jelentős reálbérnövekedést jelent. A béremelési szándékok jelentősen eltérnek a cégek méretétől függően. Az 5-10 fő közötti vállalkozások átlagosan alig több, mint 7 százalékos növekedést terveznek, a 11-50 fős cégek az átlagot hozzák, miközben az 51-250 fő közötti középvállalatok ennél magasabb, 9,3 százalékos emelést helyeztek kilátásba. Látható, hogy a nagyobb, tőkeerősebb cégek tudják kigazdálkodni a magasabb béremeléseket, a munkaerőért folytatott versenyben ezek a vállalatok tudnak előnyhöz jutni
-foglalja össze a kutatás eredményét a PIAC&PROFIT.
A felmérés szerint a néhány fős kis cégek 30 százaléka egyáltalán nem tervez már az idén módosítani a fizetéseken. Míg a középvállalatok 90 százaléka biztosan növeli alkalmazottai bérét.
A vállalatok béremelési lehetőségei szektoronként is eltérőek. A legkisebb mértékű emelésre a kereskedelemben és az építőiparban dolgozók számíthatnak, itt a vállalatok mindössze 7,4 százalékos növekedést terveznek. A feldolgozóiparban 9,3 százalék, a szolgáltató szektorban átlagosan 9,1 százalékos bérnövekedéssel számolhatnak a dolgozók.
Vezető kép: Duna Médiaszolgáltató Zrt.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS