A járványhelyzet miatt az 1956-os forradalom és szabadságharc 64. évfordulóján is jellemzően online emlékezett az ország. A koronavírus-járvány elleni védekezésért felelős operatív törzs Orbán Viktor miniszterelnök részvételével a pénteki nemzeti ünnepen is ülésezett.
A koronavírus-járvány miatt idén az 1956-os forradalom és szabadságharc emlékére szervezett központi események legtöbbje elmaradt; az egyetlen központi megemlékezés az Országház előtti zászlófelvonás volt.
Orbán Viktor Wittner Máriával koszorúzott
Orbán Viktor miniszterelnök kora reggel Wittner Mária ’56-os szabadságharcossal emlékezett meg. A Facebookon közzétett videó szerint a kormányfő és Wittner Mária egy Gloria Victis 1956 feliratú, nemzeti színű szalaggal átkötött koszorút helyezett el a 64 évvel ezelőtti forradalom emblematikus budapesti helyszínén, a Corvin közben, az ’56-os pesti srác emlékművénél.
Gulyás Gergely állami kitüntetéseket adott át
Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter a köztársasági elnök megbízásából állami kitüntetéseket adott át Budapesten, a Várkert Bazárban. A miniszter kijelentette: az 1956-os forradalom és szabadságharc örökérvényű nemzeti kiállás volt a szabadság mellett, a mi feladatunk pedig az, hogy többé ne legyünk olyan helyzetben, amelyben a szabadságunkat bárki elveheti; nem engedhetjük meg, hogy a kommunizmus eszméi újra teret nyerjenek mindennapi életünkben.
A Fidesz szerint most is óvni kell a szuverenitásunkat
A Fidesz az MTI-hez eljuttatott közleményében azt hangsúlyozta: ötvenhat hősei azért harcoltak, hogy a magyar nép végre maga dönthessen saját hazájáról. Hozzátették:
most, a koronavírus-járvány időszakában is megóvjuk hazánk szuverenitását a politikai támadásokkal szemben, valamint a magyar emberek életét és anyagi biztonságát.
Nemzeti önbecsülés
Simicskó István, a KDNP frakcióvezetője közleményében azt írta: az 1956-os forradalom öröksége arra emlékeztet, hogy a nemzeti önbecsülés, a szabadság iránti vágy és az igazságérzet még a legnehezebb időkben is emberfeletti erőt és elszántságot ad a magyaroknak.
Az ellenzék a Facebookon is összeborult
Az ellenzéki pártok a Facebookon közzétett közös felvétellel emlékeztek az 1956-os forradalom és szabadságharc hőseire. Ebben Jakab Péter, a Jobbik elnöke; Szabó Tímea, a Párbeszéd társelnöke; Kanász-Nagy Máté, az LMP társelnöke; Gyurcsány Ferenc, a DK vezetője; Tóth Bertalan, az MSZP társelnöke és Fekete-Győr András, a Momentum elnöke fejezte ki gondolatait. Egyes pártok külön megemlékezéseket is tartottak.
Varju diktatúrázott
Varju László, a Demokratikus Koalíció alelnöke a párt budapesti online közvetített megemlékezésén azt mondta: Magyarországon nincs helye diktatúrának. Az LMP politikusai Kéthly Anna szociáldemokrata politikus Budapest belvárosában álló szobránál koszorúztak. A Párbeszéd politikusai online is közvetített budapesti megemlékezésükön azt hangsúlyozták: pártjuk egyetért az ’56-os forradalmárokkal, és azt gondolja, hogy Magyarország helye az európai demokratikus közösségben van.
Karácsonyék a pesti nőkre emlékeztek
Karácsony Gergely főpolgármester a fővárosi önkormányzat által rendezett ünnepi megemlékezésen azt hangsúlyozta: a közösséggé válás élménye teszi fontossá október 23-át, 1956 és 1989 e napját is. A fővárosi vezetés arcképkiállítással tisztelgett az 1956-os pesti nők előtt. Gy. Németh Erzsébet főpolgármester-helyettes elmondta: a kiállításon megjelenő ’56-os pesti nők sorsának ez az egyik üzenete. A Főpolgármesteri Hivatal 46 polgármester által aláírt közös deklarációt is eljuttatta az MTI-hez. Ebben kiemelték:
úgy kell dolgoznunk közösen, hogy a magyar önkormányzatok – Bibó István szavaival – a szabadság kis körei legyenek szerte az országban.
Az Emlékképek 1956 – Városi kiállítás november 4-éig megtekinthető. Budapest ikonikus helyszínein korabeli fotók emlékeztetnek az 1956-os forradalom és szabadságharc eseményeire.
Kisebb megemlékezések országszerte
A forradalom évfordulóján országszerte lerótták tiszteletüket az emberek valamilyen formában, de a járványhelyzet miatt idén általában csak kisebb megemlékezéseket tartottak az önkormányzatok. Pápán Latorcai János, az Országgyűlés KDNP-s alelnöke azt mondta: 1956 forradalma azt üzeni a mai embernek, hogy össze kell fognunk a kultúránkat veszélyeztető támadásokkal szemben, hiszen csak így lehetünk sikeresek. Fekete Zsolt (Salgótarján, Szeretem! Egyesület–DK–Jobbik–LMP–Momentum–MSZP–Párbeszéd–Tarjáni Városlakó Egyesület), Salgótarján polgármestere ünnepi beszédében arra emlékeztetett, mi vezetett el a forradalomig: a szólásszabadság megszűnése, a független, önálló véleményt alkotó emberek megfélemlítése, a koncepciós perek, a magánvagyon és a megtakarítások államosítása, az értelmiség és a polgári rétegek ellehetetlenítése, és az elviselhetetlen véleményterror.
Magyarországon 1956 októberében békés tüntetéssel kezdődő, fegyveres felkeléssel folytatódó forradalom bontakozott ki a Rákosi Mátyás nevével összefonódó kommunista diktatúra és a szovjet megszállás ellen. 1990 májusa óta a forradalom október 23-ai kezdőnapja Magyarország nemzeti ünnepe.
Forrás: MTI; Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS