
A jogállamiság fogalma talán a legismertebb azon elvont fogalmak közül, amelyekhez a nemzetközi politikában mindenáron jogkövetkezményeket akarnak fűzni (például a Magyarországnak járó európai uniós támogatások megvonását), anélkül, hogy konkrét törvényi előírás megsértését kellene bizonyítaniuk.
Az érzékenyített bíróságok egy sor másik elvont jogelvet is az írásos jog elé helyeznek: ilyen például a jövő generációinak a joga. Már arról korábban részletesen beszámoltunk: a német alkotmánybíróság ezen a címen kötelezte Németországot, hogy 2030 utáni időszakra is tűzzön ki klímacélokat, illetve gyorsítsa meg azok elérését. Ehhez kitaláltak még egy áltudományos fogalmat, a CO2-maradékbüdzsét. Ez a CO2 csökkentésére a jövő generációi számára rendelkezésre álló mozgástér volna. Az alkotmánybíróság szerint a jelenlegi generáció túl sokat használt fel ebből, és túl kevés marad a jövő generációinak. Az alkotmánybíróság szerint a szövetségi kormánynak „szabadságkímélő átmenetet” kell találnia a klímasemlegességhez. A német alkotmányból természetesen közvetlenül nem olvasható ki, hogyan és mikor lehet és kell elérni a klímasemlegességet, ezért van szükség a jogelvek beiktatására. Az ítélet ott válik nevetségessé, hogy Németország a világ CO2-kibocsátásának egy ötvenedéért felelős, az egész EU is csak egy tizedéért. A német gazdaság tönkretételével tehát a világ semmivel sem lesz előrébb, a jövő német – addigra jobbára igazhitű – generációi sem. Ugyanakkor a német kormány nem szégyell hatalmas adósságot varrni a jövő generációinak nyakába: például az Európai Unió cinikus módon NextGenerationEU-nak nevezett, 800 milliárd eurós alapjával, amivel Karácsony Gergely és a magyar baloldal Magyarországot is el akarja adósítani.
A konzervatívok számára a jogok rendszere nem értelmezhető a kötelességek nélkül. Vajon a jövő generációi nem kötelezhetőek-e az európai keresztény-zsidó gyökerű kultúra elsajátítására, megvédésére és továbbvitelére? Vajon nem kellene-e a jövő generációinak elegendő mérnököt, programozót, matematikust, vegyészt, szakmunkást stb. kiállítaniuk a tudományos-technikai vívmányok továbbfejlesztésére? Magyarországon is egyre nagyobb probléma, hogy nincs elég természettudományi szakos tanár. Vagy nem kellene-e a reprodukciós rátát a nemzet fennmaradásához elégséges szinten tartaniuk?!
Példás ítélet a Shell ellen
A minden ésszerű és szakmai köteléktől megszabadult bíróságok nem csak Németországban tevékenykednek: a Shell olajkonszernt a Den Haag-i bíróság arra kötelezte, hogy 2030-ig a 2019-es szint 55%-ára csökkentse a kibocsátását. A bíróság szerint a Shellnek is „ki kell vennie a részét a veszélyes klímaváltozás elleni harcból”. A Shellt bíróság elé citáló „civilek” azt követelték, hogy a cég is tegyen eleget a párizsi klímaegyezménynek. Az sem őket, sem a bíróságot nem zavarta, hogy a klímaegyezménynek nem cégek, hanem államok az aláírói, és a Shell minden holland törvényt betartott, tehát semmilyen tényleges jogi alapja nincs a követelésnek. A „civilek” (Köztük a Greenpeace és a Milieudefensie) és Soros Nyílt Társadalom Alapítványa természetesen kapcsolatban állnak egymással. Ha egy céget minden jogalap nélkül, egyedül szélsőbalos aktivisták ideologikus követeléseire hivatkozva arra kényszerítenek, hogy a gazdaságos működés útjáról letérjen, az maga a szocializmus. Mi már ismerjük ezt – a Nyugat nem kíváncsi a tapasztalatainkra, maga akarja megélni, milyen is az és milyen következményekkel jár. Külön érdekesség, hogy a Shellt a beszállítói és vásárlói viselkedéséért is felelőssé teszik: „legjobb tudása szerint” mindent meg kell tennie, hogy ők is csökkentsék a kibocsátásukat. Ez megint olyan jogállami újítás, amire mi itt az elmaradott Közép-Európában csak a szánkat tátjuk.
Az ügyvédeknek sem rossz üzlet
Persze ügyvédet sem nehéz találni, ha a legabszurdabb követelések is a bíró együttérzésére számíthatnak. Roda Verheyen német ügyvéd több EU-tagországból, továbbá Kenyából és a Fidzsi-szigetekről (!) toborzott ügyfeleket az EU bírósága elé, arra hivatkozva, hogy a klímaváltozás megnehezíti az életüket, és ezért az EU a felelős. Nem azért nem engedték őket a bírák elé, mert elmebeteg haszonlesők, hanem azért, mert egyének nem perelhetnek az EU bíróságán. Verheyennek több szerencséje volt Luciano Lliuya perui paraszttal: az ő nevében beperelte az RWE nevű német energetikai céget az észak-rajna–vesztfáliai, hammi tartományi felsőbíróságon, arra hivatkozva, hogy a perui gleccserek olvadása áradásokat okozhat, és a felperes házát az Andok lábánál egy ilyen áradás elsodorhatja. Az RWE pedig maga is felelős a klímaváltozásért, és így a gleccsertavak vízállásáért. A felsőbíróság elrendelte a bizonyításfelvételt Peruban.
Ha legközelebb a jogállamiságról hallanak, gondoljanak a perui bizonyításfelvételre!
Vezető kép: gleccsertó az Andok lábánál Forrás: Pxfuel
zolatiguszti
2021-06-05 at 13:23
kulcsargeza
Az iszlámisták pusztítják Európát az elzsidósodott jogászkar jurisztokráciája meg megteremti a lehetőséget nekik hozzá hogy meg tudják csinálni.
Az eredő erők elmélete sokat segít a társadalmi folyamatok értelmezésében is.
Q
2021-06-01 at 19:17
“A nyugat most éli át azt, amit a kelet a négyek bandájával meg a Sztálinizmussal már átélt. ”
A “know how” megvan, csak újra kell alkalmazni.
Ugyanazok jöttek vissza és alkalmazzák a know-how-t
Q
2021-06-01 at 19:14
“A nyugat most éli át azt, amit a kelet a négyek bandájával meg a Sztálinizmussal már átélt. ” –
A “know how” megvan, csak alkalmazzák.
Ezek ugyanazok
Magd@
2021-06-01 at 08:37
Feinde” in der ARD: Ein Fall – zwei Perspektiven
Nem szorosan a témához kapcsolódó, de mégis, mivel az abszurditást célozza meg- telitalálat.
Klaus Maria Brandauer bravúros játéka már közismert.
Bakonyi Gábor.
2021-06-01 at 08:04
Ha a bíróságok a rögzített törvényekből közvetlenül kiolvasható szabályoktól eltérnek, szubjektíven átértelmezik, akkor az már nem jogállam, hanem bírói diktatúra.
Döbbenetes volt például, hogy a Brexit előtt elrendelt parlament szünet kérdésében egy bíró felülbírálhatta az angol királynő döntését is. Ezen az alapon bárkinek a jogköre elvonható, döntései felülbírálhatóak szubjektív bírói döntések alapján…
kulcsargeza
2021-06-01 at 07:35
Bocs a felvetésért, de akkor a zsidóság Európa szanálásában most az áldozati szerepet játssza el vagy tényleg áldozat lenne?
A kettő ugyanis nem ugyanaz!
PG
2021-05-31 at 22:01
Minden civilizáció és birodalom akkor ment tönkre, amikor elszabadultak az egyéni perverzitások. Amikor már semmiféle rendet nem akarnak betartani, elszabadul az anarchizmus, egyes meghibbant vezér alakok, klikkek, világ uralomra szeretnének törni a káosz égisze alatt. Erre már a biblia is figyelmeztet. Szerintem ez lesz az EU végzete is. Még jobban beszivárognak az iszlámisták, felborul a törvényes rend, kettős vagy többes társadalmak alakulnak ki, elszabadul a bűnözés, stb. Mi csak maradjunk meg a saját normáink szerint, s nem kell mindent bevenni, amit nyugaton kiagyalnak. (Soros és társai)
Királytigris
2021-05-31 at 21:25
Tragikomédia… Ezek után lehet az EU-t komolyan venni?
Jopardy
2021-05-31 at 19:23
A jogállamiság egy súly nélküli fogalom, melynek örve alatt jogtalanságok sorát lehet elkövetni.
Naprózsa
2021-05-31 at 18:56
Feszítik, feszítik azt a húrt, míg elpattan, és akkor az áldozatok vagy áldozatnak kijelölt népek már semmilyen, még jogos törvényt sem fognak betartani. De az azt is jelenti, hogy a ma magukat nyeregben érzők életét sem lesz aki megvédje!!!
Ami pedig a gleccser alá építkezőket illeti, az csak dögöljön meg, az ő felelőssége, hogy hova fészkelt.
bl
2021-05-31 at 18:40
A nyugat most éli át azt, amit a kelet a négyek bandájával meg a Sztálinizmussal már átélt. Skizoid hibáztatások, skizoid perek, skizoid közélet, minden skizo. Egy sikoly. Egy téboly.