Életfogytig tartó fegyházbüntetéssel sújtotta szerdán a Győri Ítélőtábla Győrkös Istvánt, aki a vád szerint három esztendeje agyonlőtt egy vele szemben intézkedő rendőrtisztet a Győr-Sopron-Moson megyei Bőnyben. A táblabíróság ezzel helybenhagyta a Szombathelyi Törvényszék korábbi döntését, amellyel emberölés és lőfegyverrel visszaélés bűntette miatt marasztalta el az idős férfit. A jogerős ítélet indokolásában elhangzott: megdőlt az a teória, amely szerint nem Győrkös, hanem az áldozattal együtt házkutatásra érkező nyomozók egyike lőtte agyon társát.
A hetvenkilenc éves, ismert hungarista az egész eljárás alatt és a szerdai jogerős ítélet kihirdetése előtt is kitartott állítása mellett, amely szerint nem okozta Pálvölgyi Péter halálát, hanem úgynevezett baráti tűz végzett a rendőrtiszttel, vagyis valamelyik társa adta le a végzetes lövést. Győrkös szerint a rendőrök kezdték a tűzharcot, őt is eltalálták, és ekkor, önkéntelenül sütötte el fegyverét. A nyomozók épp azért érkeztek a vádlott házához, mert tudomásukra jutott, hogy a férfi engedély nélkül tartott fegyvereket tart otthonában. A Szombathelyi Törvényszék korábban a szakértői jelentések alapján mondta ki: bizonyos, hogy a tiszt halálát a Győrkösnél lévő, AMD 65-ös gépkarabélyból kilőtt lövedék okozta. A bíróság júniusban nem osztotta az ügyészség álláspontját, így a hetvenkilenc esztendős vádlott huszonöt év elteltével feltételesen ugyan szabadságra bocsátható, arra azonban az életkora miatt valószínűleg már nem kerülhet sor; ezt a rendelkezést a Győri Törvényszék is helybenhagyta.
A szerdai ítélethirdetés előtt az ügyész azt mondta, hogy az elsőfokú ítélet megalapozott volt, csak kisebb korrekciót kérnek, mégpedig azt, hogy ne vegyék figyelembe enyhítő körülményként Győrkös büntetlen előéletét, mert 1993-ban már közösség elleni izgatás és lőfegyverrel való visszaélés miatt elítélték. Az ügyész szerint az elsőfokú eljárás és a nyomozás is magas színvonalon értékelte a bizonyítékokat, rendkívül részletes, alapos volt a bizonyítás, így az ügyész szerint már a nyomozás elején kiderült, hogy a védelem álláspontjával ellentétben nem baráti tűz okozta a rendőr halálát, hanem Győrkös István gépkarabélyából kilőtt lövedék találta el a fejét. A vádhatóság képviselője hivatkozott egy hangfelvételre is, amely közvetlenül Pálvölgyi lelövése után készült; a szívszorító hangjátékban egyetlen nem rendőr szemtanú hallható, ez Győrkös felesége, aki azt mondja, hogy a férje lelőtte a rendőrt. Ennek ellenére a védelem tovább erőltette a barátitűz-verziót. Az ügyész elmondta azt is, hogy valószínűségszámítást végzett, és a laposföld-elmélet valószínűségével korrelál a baráti tűz elmélete – írta tudósításában az Index.
A vádlott védője szerdán egyebek mellett arról beszélt, hogy szerinte Győrkösnek az ölésre sem oka, sem szándéka volt, a terhelt a fegyvert el akarta rejteni. Sérelmezte, hogy a bíróság szó szerint követte az ügyészségi koncepciót, és a bizonyítási kísérlet egy kabaré volt. Az ügyészséget szerinte nem érdekelte, hogyan kerülhetett olyan pozícióba a sértett, amilyenben volt; Győrkös vissza akart vonulni, nem támadni akart. A TEK-es rajtaütésnél például olyan üveget törtek ki, amin korábban golyónyomok voltak. Ennél is lényegesebb szerinte, hogy a halált okozó lövedéken semmilyen DNS-t nem tudtak kimutatni. Azt is kifogásolta az ügyvéd, hogy a TEK nem bocsátotta a bíróság rendelkezésére a túsztárgyaláskor készült hangfelvételt. Hiányoznak bizonyítékok, több lövedék is, a helyszínt pedig megváltoztatták, ezért megismételt tárgyalást, illetve Győrkös felmentését indítványozták.
Forrás: Index/PS; Fotó: MTI/Vasvári Tamás
Facebook
Twitter
YouTube
RSS