A koronavírus-járvány szinte kivétel nélkül hatással van mindenkinek az anyagi helyzetére, az egyik legnagyobb veszélyben pedig a kis- és középvállalkozások (kkv-k) érezhetik magukat, ezért a kormány lépéseket tett annak érdekében, hogy az érintettek helyzetét javítsa. Decemberben a kormányfő bejelentette, hogy a vállalkozásoknak csak az iparűzési adó felét kell befizetnie. A döntés hallatán a baloldali önkormányzatok felsikítottak, hiszen ahhoz szoktak, hogy válság idején az embereket kell megsarcolni, ahogyan ezt 2008-ban is láthattuk. A tettre kész főpolgármester szokásához híven azonnal klaviatúrát ragadott és arra kérte a kkv-kat, hogy aki teheti, ne éljen a kormány segítő szándékával, hanem igenis fizesse be a teljes összeget. Ugyanezt a módszert választotta a nemrég oltási botrányba keveredett Hiesz György is, akinek Karácsonyhoz hasonlóan jutalmak osztogatására volt forrása, de az iparűzési adó felével képtelen beérni.
A miniszterelnök tavaly decemberben bejelentette, hogy a kis- és középvállalkozások, valamint az egyéni vállalkozók iparűzési adóját a felére csökkentik. Orbán Viktor kiemelte: ezek a vállalkozások adják a legtöbb munkahelyet és ők a legsérülékenyebbek a járvány idején. A kormányfő akkor azt is hozzátette, hogy a huszonötezer fő alatti települések a kormánytól támogatást kapnak, a nagyobb önkormányzatok pénzügyi helyzetét pedig majd egyenként tekintik át.
A baloldali vezetésű önkormányzatok viszont egyfolytában csődöt vizionálnak, a működésüket érzik veszélyben és erre hivatkozva a kerületek és települések lakóin spórolnának. A sort Karácsony Gergely, főpolgármester kezdte, aki ugyan harmincmillió forintot jutalomként szétosztott a tanácsadói és politikai bizalmasai között és arra is futotta neki, hogy kormányellenes plakátokkal terítse be Budapestet cirka huszonkétmillió forint értékben, mindeközben pedig azzal sírta tele a médiát, hogy kivérezteti a kormány az önkormányzatokat. Január közepén Karácsony arra kérte a kkv-kat, hogy aki teheti, fizesse be a teljes iparűzési adót, emellett azt is kiemelte, hogy ennek ellenére is igényt tartanak a teljes kompenzációra a kormánytól.
A gyöngyösi polgármester Karácsony Gergelyt koppintja
Karácsony Gergely ötlete után a gyöngyösi önkormányzat honlapján is megjelent egy cikk, amelyben a baloldali vezetésű helyhatóság arra kérte a helyi kkv-kat, hogy legyenek lokálpatrióták és aki teheti, fizesse meg a teljes iparűzési adót. Mint írták:
Tudjuk, hogy a helyi iparűzési adó mellett egyéb más adóterhek is nyomják a vállalkozók vállát. Gyöngyös önkormányzata mégis arra kéri a kkv-szektor tagjait, ha a tavalyi gazdasági eredményük megengedi, és tudják nélkülözni a betervezett helyi iparűzési adó ötven százalékát, támogassák a teljes adó befizetésével Gyöngyösön az olyan szolgáltatások életben tartását, amelyek a meglévő munkavállalókat itt tartják, az újakat pedig ide vonzzák.
A felhívásban azt is kiemelték, hogy az önkormányzat felelősnek érzi magát azért, hogy a város gazdálkodása ne kerüljön veszélybe, ezért a spórolást magukon kezdték. Ennek érdekében kirúgtak önkormányzati dolgozókat, összevontak cégeket, de csökkentették a képviselők tiszteletdíját is.
Spórolás jutalomosztogatással
Az üggyel kapcsolatban a PestiSrácok.hu megkereste a térség országgyűlési képviselőjét. Horváth László szerint azért álságos a történet, mert már több elvonást belengetett az önkormányzat, de december végén jutalmakat osztogattak, csakúgy, mint Karácsonyék. Továbbá elárulta azt is, hogy múlt héten beszélt telefonon Hiesz Györggyel arról, hogy írjon egy levelet a kormánynak és jelölje meg, hogy az iparűzési adócsökkentés kapcsán Gyöngyös milyen segítséget vár a kormánytól. Ezt a levelet a polgármester meg is írta. A kormány tehát így vagy úgy, de kompenzálni fogja az önkormányzatokat, ám azok a vállalkozások, amelyek most befizetik a teljes iparűzési adót, nem fognak visszakapni az önkormányzattól egy forintot sem.
Horváth László emlékeztetett arra is, hogy 2010 előtt is a baloldali Hiesz György volt a gyöngyösi polgármester, aki a 2010-es önkormányzati választás elvesztése után hatmilliárdos tartozással adta át az önkormányzatot. Akkor nem gyalázta a kormányt, amikor az átvállalt az adósságból négymilliárdot, és csak azért nem többet, mert az akkori baloldali vezetés a maradék kétmilliárdos tartozást önkormányzati cégekbe rejtette el – emelte ki a képviselő. A politikus hozzátette: Gyöngyös iparűzési adóbevétele az utóbbi években több mint a kétszeresére emelkedett, ez pedig szinte kizárólag a kormány befektetést támogató döntéseinek köszönhető. Horváth László példaként említette a B. Braun orvostechnikai eszközöket gyártó cég bővítését, a Giant kerékpárgyártó vállalkozás építését, vagy a Procter and Gamble bővítését.
Fotó: Gyöngyösi Tv
Facebook
Twitter
YouTube
RSS