A történész szakma fenegyerekei, Romsics Ignác-szomorítók vagytok – így mutatta be Huth Gergely a legutóbbi Polbeatben Ferkó Dánielt, portálunk szerzőjét, az Echo TV volt műsorvezetőjét és Szabó Pál Csabát, a várpalotai Trianon Múzeum alapítóját a június 4-i Polbeatben, ahol a Stefka Istvánnal közös felvetésekre Trianon sebeinek gyógyíthatóságáról és a revízióról is szó esett, továbbá arról: miként tudnánk megakadályozni, hogy Trianont nap, mint nap újra elkövessék ellenünk.
A bemutatás apropóján Ferkó Dániel beszélt a leginkább felkent posztmarxista történészünk, azaz Romsics Ignác Erdély elvesztése című ópuszára, amely szerinte egészen elképesztő módon 1944-től visszafelé értelmezi a történelmünket: azaz “a magyarok megalkották a zsidótörvényeket, tehát megérdemeltük Trianont”, Erdélyt pedig örökre elveszítettük, vegyük tudomásul. Stefka István, aki a hatvanas években történelemtanárként kezdte pályafutását, ehhez hozzátette: Romsics a Rákosi Mátyás teremtette hagyományokat követi, hiszen annak a korszaknak volt az ünnepelt történésze Molnár Erik, aki Szent Istvántól újraírta a múltunkat, hasonló megközelítéssel.
Szabó Pál Csaba kifejtette: nagy öröm, hogy a várpalotai Trianon Múzeum nemcsak az anyaországiak, de a határon túli magyarok zarándokhelye lett, akik tömegesen érkeznek oda.
A mi feladatunk, hogy a Romsics-féléktől visszavegyük az igazodási pontjainkat. E vonatkoztatási pontok ugyanis az Úz-völgyi magyar hősi temetőben, a fiumei olasz-magyar katonai temetőben, a Trianon Múzeumban, vagy a nagyapám fotóin vannak
– érvelt Szabó Pál Csaba. Hozzátette: a legnagyobb veszély, hogy annak az évszázados folyamatnak, amelyben Magyarország erőtlenné vált, még nem vontuk le igazán a tanulságait. Másként szólva: modernizálni kell a törekvéseinket. Ezt a Trianon Múzeum alapítója úgy magyarázta meg, hogy sokszor apró dolgokon múlik a sorsunk, így nagyon fontos, hogy képesek vagyunk-e helytállni. 1917-ben, a Koronatanácsban például hajszálon múlott, hogy jelentős magyar hadseregcsoportok végül nem váltak le az osztrák-magyar seregektől, vagy hogy 1918-ban mind az 1,8 millió hazatérő katonát lefegyverezték.
Ha csak százötvenezer belevaló karcagi és székely fiú fegyverben marad, akármit is terveztek a nagyhatalmak, a románok és a csehek nem tudtak volna bemasírozni Magyarországra
– érvelt a történész.
Huth Gergely felvetette: az első lépés talán az lenne, hogy a Romsics-féle gondolkodást kiirtsák a közoktatásból, azaz a tankönyvekből, amire Ferkó Dániel megjegyezte, hogy a bűntudatot tápláló, hamis értelmezést törölni kell az iskolai anyagokból! Szabó Pál Csaba szerint nemcsak a történelmet, de az összes tantárgyat Trianonra utalva kell tanítani. Igenis legyenek benne a matekpéldákban a szabadkai kisfiúk és a székelyudvarhelyi piac almái is. A magyar történelmet pedig csak Trianonhoz mérten szabad értelmezni, amiről sokkal többet kell tudnia a diákoknak, ahelyett, hogy a görög-perzsa háborúkat magoltatják agyon velük.
A műsorvezetők azt is megkérdezték, meddig követhetik el ellenünk nap, mint nap újra Trianont. Mert amikor meggyalázzák az Úz-völgyi katonatemetőt, amikor ledöntetik a székely hadosztály parancsnokának szobrát, leverik az utcanévtáblákat és amikor a román szervezők következmények nélkül meg merik tenni, hogy cenzúrázzák Ferenc pápa miseruháját és letakarják rajta a magyar feliratot, akkor igenis ez történik. A válaszban Ferkó Dániel történelmi utalásokkal azt is elmagyarázta, hogy Csíksomlyó miért elsősorban magyar és csak másodsorban katolikus zarándokhely.
Stefka István a beszélgetés végén a Trianon Múzeum jelmondatával búcsúzott a vendégektől és a nézőktől:
Szeressük vissza Magyarországot!
Polbeat minden kedden este héttől élőben közvetítve a budai Revolution ’56 Szabadságharcos Sörözőből (Bem rakpart 53., a Margit híd budai hídőjénél). Jöjjön el a helyszínre vagy kövesse a vitát élőben a PS-en!
Készítette: Tihanyi Rita és Susánszky Mátyás Pál/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS