Évek óta sejteni lehetett, hogy a Karácsony-lufi egyszer túl nagyra nő és magától kipukkad. A főpolgármester hosszú éveken át sodródott a balliberális fősodorral, teljesítmény nélkül egyre magasabbra pozicionálva magát. Igazi gumiemberként pattantak le róla az ütések, miszerint alkalmatlan lenne Budapest vezetésére (amit aztán villámgyorsan be is bizonyított), és még az sem “leplezte le” kvalitásait, hogy saját bevallása szerint “elásnák”, ha maradt volna Zuglóban. Most azonban kipukkadni látszik a lufiember, hiszen Karácsonyról kiderült: valójában legfeljebb annyi pozitívumot lehet róla elmondani, hogy magas és vékony. Mert hogy nyelvvizsgája nincs, annak hiányában pedig elvileg diplomája sem lehetne. Legalábbis a mai szabályok szerint. Erre hívta fel a figyelmet Deák Dániel, a XXI. Század Intézet vezető elemzője. Mindenesetre izgalmas lenne elképzelni, hogy milyen mélyreható tárgyalásokat folytatna külföldi politikusokkal az a Karácsony Gergely, aki egy végtelenül egyszerű, angol nyelvű kérdés elől is elmenekül.
Ismét bebizonyította rátermettségét Budapest européer főpolgármestere, aki még nyelvvizsgával sem rendelkezik. Vagy bármiféle nyelvtudással, hiszen látványosan nem reagált a minap Bohár Dániel angol nyelvű kérdéseire a városházán, helyette inkább egy vékony ember kecsességével felszökkent a lépcsőn, hogy elinaljon. A rendkívül tanulságos jelenetsor a fenti videóban megtekinthető. Vélhetően nem véletlen, hogy Bohár Dániel és A Riporter stábja sikertelenül igyekezett ezen a világnyelven beszédbe elegyedni a jelen és a jövő nagy politikusával. Ezzel Karácsony Gergely olyan alapvető követelményt nem teljesített, ami évtizedek óta elvárás a felsőoktatásban, sőt, ma már nemhogy diplomát szerezni nem lehet nélküle, de lassan bejutni se az egyetemre.
A Magyar Nemzet összeállítása szerint azt, hogy a nyelvtudásnak az értelmiségi, diplomás lét alapfeltételének kell lennie, már évtizedekkel ezelőtt felismerte az oktatásirányítás: az 1993-as felsőoktatási törvény rendelkezései alapján 1997-től egymás után folyamatosan kezdtek el megjelenni az egyes szakok képesítési követelményeiről szóló kormányrendeletek. Ezek felmenő rendszerben írták elő a nyelvvizsga-kötelezettséget, azaz a szigorítás nem vonatkozott az akkor már hallgatói jogviszonyban állókra. Eleinte nem volt egységes a szabályozás, mert a követelmények hatálybalépése nem egyszerre történt, és eleve nem minden szakon követelték meg a nyelvvizsgát. A tudományegyetemek bölcsészkarain például 2002. szeptember 1-jéig intézményi hatáskörben szabályozták a kérdést, Karácsony Gergely is gond nélkül megszerezte szociológusdiplomáját 2000-ben nyelvvizsga-bizonyítvány nélkül az ELTE Szociológiai és Szociálpolitikai Intézetében.
Erre a visszásságra hívja fel a figyelmet Deák Dániel, a XXI. Század Intézet vezető elemzője is egy Facebook-posztban, amelyben arról ír, hogy
mégis hogyan lehet Karácsony Gergelynek diplomája nyelvvizsga nélkül? És hogyan taníthatott adjunktusként az egyetemen?
Az elemző emlékeztetett, hogy Karácsony Gergely ugyan a legutóbbi Facebook-posztjában sem állította, hogy rendelkezik nyelvvizsgával, de egy biztos: 2013-ban még nem volt nyelvvizsgája. Ezt az Átlátszó 2013-as cikkéből lehet megtudni, amelyben minden képviselő nyelvtudásáról egy körképet készítettek. Ennek ellenére az önéletrajza szerint 1995–2000 között az ELTE Szociológiai és Szociálpolitikai Intézetében szerez szociológia egyetemi diplomát.
Ezek szerint az övé volt az utolsó olyan évfolyam, ahol még nem volt kötelező a nyelvvizsga a diploma megszerzéséhez?
– teszi fel a kérdést Deák.
https://www.facebook.com/photo?fbid=321823489301688&set=a.290994642384573
Emellett pedig különösen furcsa, hogy nemcsak diplomát kapott Karácsony, ha valóban rendelkezik ilyen oklevéllel, hanem az is, hogy egyetemen taníthatott ilyen hiányos akadémiai előélettel. Karácsony ugyanis 2004-től a Budapesti Corvinus Egyetem Politikatudományi Intézetének oktatója volt először tanársegédi, majd 2008-tól adjunktusi beosztásban.
Ez ugyanakkor már több kérdést is felvet: én még sosem találkoztam (pedig 5 évet jártam egyetemre) olyan adjunktussal, aki sem doktori fokozattal, sem nyelvvizsgával nem rendelkezik, az általam ismert egyetemek esetében ez alap elvárás az adjunktusokkal szemben
– fogalmazott Deák Karácsony kétes akadémiai karriere kapcsán.
Forrás: Magyar Nemzet/Deák Dániel Facebook-oldala; Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS