Az orosz szárazföldi különleges egységek közvetlenül is beszálltak a szíriai polgárháborúba a kormányerők oldalán – idézték hírügynökségek csütörtökön a Törökország által támogatott egyik szíriai ellenzéki milícia szóvivőjét.
A Nemzeti Felszabadítási Frontot (NLF) képviselő Nádzsi Musztafa hozzátette azt is, hogy véleményük szerint ezek a csapatok segítették a Damaszkuszhoz hű Szíriai Arab Hadsereget (SAA) a múlt heti harcokban Hama tartomány északi részén is. Dzsamíl asz-Száleh, a Dzsejs el-Izza (Dicsőség hadserege) nevű milícia vezetője szintén azt mondta a Reuters hírügynökség újságíróinak, hogy a SAA szárazföldi katonai segítséget kért és kapott Moszkvától, mert – fogalmazott – egyedül nem tudott elbánni a kormányellenes csoportokkal a térségben. Moszkva csütörtökön tagadta Musztafa állításait.
Oroszországnak nincsenek és soha nem is voltak szárazföldi csapatai Szíriában
– áll az orosz védelmi minisztériumnak a Ria Novosztyi orosz hírügynökséghez eljuttatott közleményében. Több szíriai fegyveres frakció arról is beszámolt, hogy bár az Irán által támogatott síita milíciák nem csatlakoztak az orosz csapatokhoz, aktívabbak a területen, és szintén a Bassár el-Aszad vezette szíriai kormány mellett harcolnak.
Az irániak erősítést hoztak, és több fronton kezdtek harcot
– jelentette ki az ugyancsak Törökország által támogatott Dzsejs en-Naszr (Győzelem hadserege) nevű lázadó frakció szóvivője. Moszkva régóta nyújt katonai segítséget Damaszkusznak a fegyveres ellenzék elleni harcában, ám mostanáig az orosz csapatok mindenekelőtt légi úton támogatták a kormányerők szárazföldi offenzíváját, illetve a frontvonalak mögül látták el logisztikai tanácsokkal a SAA egységeit. A szíriai kormányerők áprilisban indítottak offenzívát a lázadók utolsó fellegvárai, az észak-szíriai Hama és a vele szomszédos Idlíb ellen. Aktivisták és civil segélyszervezetek azóta számtalan légicsapásról és szárazföldi konfliktusról számoltak be a térségben, az összecsapások miatt sokan menekültek el otthonaikból.
A szíriai válság 2011-ben békés kormányellenes tüntetésekkel kezdődött, amelyeket Damaszkusz megpróbált erőszakkal elfojtani, de a konfliktus sokszereplős polgárháborúvá fajult. Míg Oroszország és Irán Damaszkuszt támogatja, Törökország egyes lázadó frakcióknak nyújt segítséget.
Forrás: MTI; Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS