Kedden délután egy órától ismét összeült a Magyar Országgyűlés, amely más csak azért is egyedülálló a világon, mert a járvány jelentette veszélyhelyzet kihirdetése, és az azt eredményező bezárása óta huszonegyedik alkalommal gyűlnek össze a képviselők. A legizgalmasabb ötletbörze ezúttal a napirend előtti felszólalások idején kezdődött, Szabó Tímea továbbra sem hiszi el, hogy a kormány visszaadja a rendkívüli felhatalmazását a parlamentnek, a Párbeszéd képviselője szerint, ha a kabinet mégis megteszi ezt, akkor viszont szégyellje magát. Az első óra mókamestere kétségtelenül Jakab Péter volt, aki bejelentette: a Fideszt hamarosan elfelejtik az emberek, miközben a Jobbik nem biztos, hogy megéri a következő hetet. Egyelőre úgy tűnik, hogy az ellenzék nem gyúrt rá különösebben a keddi ülésnapra, a Szél Bernadett által indított bágyadt káslerezés hamar kivérzett, a jobbikos Stummer János pedig azt tudakolta Szijjártó Pétertől, hogy lemond-e, miután focimeccsre merészelt menni. Vigyázat, spoiler következik: nem mond le! Bangóné Borbély Ildikó tudatta a világgal, hogy immár az egekben a parizer ára, mindezt úgy, hogy az élelmiszerek áfájának csökkentéséről szóló kormánypárti indítványra nemmel szavazott, mondván, ő soha nem nyom igent fideszes javaslatra. Az általános vita és a napirend utáni felszólalások után az Országgyűlés szerdán reggel folytatja munkáját.
A keddi ülésnap bevezetőjében Kövér László házelnök méltatta a sikereket a Magyar Siketsport Napján, majd Szabó Tímea adta meg a napirend előtti felszólalások alaphangulatát, a Párbeszéd képviselőnője továbbra sem hiszi el, hogy a kormány visszaadja a rendkívüli felhatalmazását, sőt, tovább építi a diktatúrát, na és persze a lopást is kimaxolja a kabinet. Szabó Tímea egy összetett mondattal visszakanyarodott a rabszolgatörvényként emlegetett jogszabályhoz, szerinte nem lesz szabadnap, de megnő a napi munkaidő, miközben újabb tízmilliárd magyar tántorog ki, amikor megnyílnak majd a határok. A Párbeszéd képviselője azon is kesergett egy kicsit, hogy végre kitakarítja valaki a húgyszagú Városligetet, majd hozzátette: Lőrinc. Szabó Tímea szerint a kormánynak kéne bocsánatot kérnie mindenkitől, mert Szabó Tímea ezt gondolja. Válaszában Dömötör Csaba igyekezett megértetni a képviselőnővel, hogy az új munkahelyek teremtése nem azonos a munkahelyek megszüntetésével. A Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára felhívta a figyelmet, hogy a kormány továbbra sem a segélyezés, hanem a munka pártján áll. Dömötör hangsúlyozta: az ellenzék azon dolgozik, hogy Magyarország minél kevesebb pénzt kapjon meg az EU segélyalapjából. Az államtitkár szerint az ellenzék viselkedésének legalja volt, amikor megpróbálták lejáratni az országos tisztifőorvost, majd azt támadták, hogy a kormány védőeszközöket juttatott el a határon túli magyarokhoz.
Schmuck Erzsébet: ne autókat szereljünk össze, hanem napkollektorokat!
Az LMP részéről Schmuck Erzsébet kéjjel jelentette be, hogy a járvány miatt bedőlt a turizmus és az autóipar, ami szerinte azért jó, mert ez az Orbán-kormány alatt történt. A képviselőnő szerint az a megoldás, hogy az autógyárakat bezárjuk, és ezzel egy időben mindenkinek nagyon-nagyon sok pénzt ad a kormányt, mert ha nem, akkor a zemberek éhenhalnak. Schmuck Erzsébet szerint nagyon sok embernek lehetne munkát adni, ha mindenki napkollektorokat szerelgetne a falakra, ezzel némileg ellentmondva az ingyenpénz elméletének. A képviselőnőnek Schanda Tamás válaszolt, az Információs és Technológiai Minisztérium államtitkára felidézte, hogy a járvány kitörése előtt példaértékű volt a foglalkoztatottság Magyarországon, és emlékeztetett arra, hogy a gazdasági bukás eddig minden esetben a baloldali kormányzatokhoz köthető. A miniszterhelyettes hangsúlyozta, hogy a kormány épp a járvány következményeire reagálva módosította a gazdaságvédelmi akciótervet, amelynek egyik alappillére a munkahelyek és vállalkozások védelme.
Tóth Bertalan szerint az MSZP a világ magyarságának kovásza
Tóth Bertalan szerint az Orbán-kormány elszakítja egymástól az anyaországi és a határon túli magyarokat, az MSZP elnöke mindezt Gyurcsány egykori (?) kisinasaként volt képes elmondani. Tóth kijelentette: a Deák téren meggyilkolt két fiú emlékére szervezett kegyeleti megemlékezés rasszista roham volt, amiről természetesen a kormány tehet, sőt, az oktatásegészségügyrőlbankokróllőrincről is. Tóthnak Rétvári Bence válaszolt, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára emlékeztette az MSZP elnökét, hogy pártjának magyarságpolitikája kimerült abban, hogy 2006 őszén véresre verték a magyarokat, majd Gyurcsánnyal együtt uszítottak a határon túli magyarok ellen, és teli torokból huszonhárommillió románoztak. Rétvári szerint hitelesebb lett volna az ellenzék, ha ők is csendben megemlékeztek volna a Deák téri áldozatokról.
Eddig Jakab Péter a keddi ülésnap mókamestere
Visszatért a maszkozáshoz Jakab Péter, a Jobbik elnöke kedden tripla adagot vett be a demagógia-pirulából, a mellette ülő Balczó Zoltán arckifejezésén az látszik, hogy ő lesz a következő ex-jobbikos, független képviselő. A kormány minden témában csak hazudozik – kezdett újabb hazudozásba Jakab, miközben megkérdőjelezte azt a tényt, hogy Soros György végleg el akarja adósítani az Európai Uniót. A nagyhangú ember bejelentette, hogy a kormánypártok hamarosan még az emberek emlékezetéből is eltűnnek, miközben a saját frakciója/pártja nem biztos, hogy megéri ezt a hetet. Jakab próbálkozása élénk derültséget keltette a kormánypárti képviselőknél. Válaszában Dömötör Csaba emlékeztette Jakabot, hogy a jobbikos polgármesterek vezette településeken kezdődtek bércsökkentések, megszorítások. Az államtitkár szerint ha valaki alszik egy jó nagyot, könnyen arra ébredhet. hogy a Jobbik frakciója a felére csökkent.
Szijjártó Péter: minden magyar felelős minden magyarért
A KDNP felvetésére a közelgő trianoni évforduló kapcsán Szijjártó Péter kijelentette: kötelességünk támogatni az anyaországon belülieken kívül a határon túli magyarokat is, mint mondta: minden magyar felelős minden magyarért. A külgazdasági és külügyminiszter hangsúlyozta, hogy a kormány ezen alapvetésnek rendeli alá minden döntését. Halász János, a Fidesz-frakció szóvivője az ellenzékkel azt közölte, hogy az új nemzeti konzultációban nem számítanak rájuk. Szijjártó Péter válaszolt azokra az ellenzéki kritikákra is, amelyek szerint a kormány intézkedései a járvány visszaszorítására, és a gazdasági következményeinek enyhítésére hasztalanok voltak. A miniszter ismét felidézte: a kabinet nem a segélyezések, hanem a munkahelyek megtartása/újak létrehozása mentén képzeli el a jövőt. Szijjártó a cégek megmentésének kapcsán azt kérdezte az ellenzéktől: azt akarják, hogy az érintett nyolcszáz vállalkozás megszűnjön, és soha le nem járó kölcsönökből tengődjön az ország?
Hogy merészelt meccsre menni Szijjártó?
A napirend ismertetése utáni felszólalásokban a még jobbikos Stummer János a kormány titokzatos mutyijának minősítette azt, hogy a kormány védőeszközökkel segítette a határon túli magyarokat, majd Szijjártó Pétert igyekezett felelősségre vonni azért, mert a miniszter elment egy futballmeccsre. A tárcavezető emlékeztetett: a Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ) meghívásának tett eleget, egyúttal közölte: szerdán is meccsre megy, az MLSZ felkérésére ő adja át a Magyar Kupát. Az MSZP-s Szakács László kifejtette: az, hogy Mészáros Lőrinc a járvány idején munkahelyeket hozott létre, az valójában azt jelenti, hogy megszüntette azokat. Szijjártó Szakácsba is igyekezett értelmet lehelni, és elmondta, hogy a kormány által létrehozott lehetőséggel nemcsak Mészáros Lőrinc cégei éltek, a pályázatokat nem politikai alapon bírálják el, abban részesültek például Kóka János, vagy Leisztinger Tamás vállalkozásai is. Szakács erre egy volt futballista esetével replikázott, ami már csak azért is megmosolyogtató, hogy az emlegetett vállalkozó szorosan kötődik az MSZP-hez, és az átláthatósággal nehezen vádolható kispesti önkormányzathoz. Odaadtákapapoknakapénztmiközbenéheznekanyugdíjasokazorbánmegfojtjaatelepüléseketdeamerkelbezzegnembüntetikazönkormányzatokat – közölte a DK részéről Oláh Lajos, de nem tudni, hogy mit akart mondani, aminek a választ adó Pogácsás Tibor államtitkár is hangot adott. Oláh szerint Teréz és Erzsébetváros már éhenhal, vélhetőleg ezért kötnek újabb és újabb több tízmilliós szerződéseket a több mint hatmilliárdos adócsalással vádolt Czeglédy Csabával – tesszük hozzá mi.
Kocsis-Cake Olivio és Trianon
Az LMP-s Keresztes László Lórántnak vélhetőleg nem lehetett kisvasútja gyermekkorában, erre utal, hogy egyre jobban haragszik a Budapest-Belgrád vasútvonalra, ami szerinte szükségtelen, és nemzethalált okoz. Válaszában Schanda Tamás elmondta, a kormány a minőségi közösségi közlekedés fejlesztés mellett tette le a voksot, egyúttal csodálkozását fejezte ki, hogy Keresztes állítólagos zöldpolitikusként rendre a vasúti fejlesztések ellen szavaz. Az államtitkár arra is emlékeztette Keresztest, hogy a baloldali szövetségesei verték szét kormányon a magyar vasutat, a polgári kormány a fejlesztésben érdekelt. Kocsis-Cake Olivio kezdett kiselőadásba Trianonról, és Karácsony Gergely emlékezetpolitikájának marketingjébe, majd feltette a nagy kérdést: a kormány is hajlandó-e megemlékezni, úgy, ahogy Kocsisék szeretnék. A Párbeszéd képviselőjét Dömötör Csaba figyelmeztette, hogy Kocsis-Cake Olivio az erről szóló javaslatát késve adta be, ugyanakkor biztosította az ellenzéket, hogy természetesen a kormányoldal is megemlékezik az évfordulóról. Az államtitkár emlékeztette Kocsist, hogy másokkal együtt a Párbeszéd is a kettős állampolgárság ellen kampányolt, a határon túli magyaroknak juttatott védőeszközöket kritizálta, így szerinte a mostani aggódásuk álságos.
Beindult a Kásler-verkli
Beindult kedden is a Kásler-verkli, Szél Bernadett igyekezett leleplezni azt a közismert tényt, hogy a járványügyi intézkedések részeként az illetékesek felszabadították a kórházi ágyak egy részét, hogy egy esetleges tömeges megfertőződés esetén nem legyen helyhiány. A képviselőnő azt tudakolta, hogy pontosan hány olyan beteget küldtek haza ezért, akik nem voltak koronavírusosak. Válaszában Rétvári Bence jelezte, hogy Magyarországon a járvány ellenére sem volt kiugró idén a halálozások száma. Az államtitkár felhívta a figyelmet az intézkedés említett alapjára, és arra, hogy mennyi ember halt meg annak elmaradása miatt olyan országokban, ahol nem lépték ezt meg. Szél Bernadett továbbra is pontos számot követel, vélhetőleg tudja, hogy nincs – nem is lehet – olyan összesítés, amelyre kíváncsi, épp ezért követeli azt. Szélhez csatlakozott az MSZP-s Varga László, aki először a közösségi médiában rémhírként terjesztett, soha nem igazolt eseteket citált, majd az államtitkárnak szegezte a kérdést: kinyitják-e újra a járvány miatt az általános ellátásból kivont részlegeket. Rétvári azt felelte, hogy lassan, óvatosan újranyitják.
Ez sem Arató Gergely napja
Arató Gergely részvétét nyilvánította a Deák téren halálra késelt fiúk ügyében, de aztán hamar jött a DE: a DK képviselője szerint a gyilkosságot követő kegyeleti megemlékezés az egész magyar társadalomra veszélyes rasszista demonstráció volt. Arató arra volt kíváncsi, hogy a rendőrség miért nem tiltotta be/oszlatta fel a rendezvényt. Válaszában Kontrát Károly, a Belügyminisztérium államtitkára jelezte, a rendőrség szabályosan járt el, mivel egy kegyeleti megemlékezést biztosítottak, amelyen nem volt erőszakos cselekmény. Arató szerint deakkorisde, és politikai utasításról beszélt, amelyet Kontrát visszautasított, emlékeztetve a képviselőt, hogy épp Gyurcsányék verették össze a békés megemlékezőket 2006-ban politikai utasítással.
Tordai még az ingyenpénznél tart
Tordai Bence szerint a járvány bebizonyította, hogy Spanyolország jó, mert bevezették a feltétel nélküli alapjövedelmet, a magyar kormány pedig rossz, mert Orbán és Mészáros ellopják a lóvét, miközben kirekesztenek és gyűlöletet keltenek. Szijjártó Péter emlékeztette a Párbeszéd képviselőjét, hogy a feltétlen, felelőtlen osztogatás a baloldal sajátja, a polgári kabinet pedig a patrióta gazdaságpolitikában hisz, amelynek alapja a munka. Tordai erre paksbudapestbelgrádlőrincezett egyet, és fájlalta, hogy a kormány nem támogatja az LMBTQWRTZTSTP-mozgalmakat. Tordai Bence vélhetőleg csak azért szólalt fel kedden, mert nem volt komolyabb posztolni valója a Facebook-ra.
Z. Kárpát Dániel – Gizike és a gőzeke
A jobbikos Z. Kárpát Dániel szerint a kormány a magyar jövőt árulja el azzal, hogy magasan tartja az albérleti árakat, azt azonban nem fejtette ki, hogy a kabinetnek mi köze az ingatlanpiaci árak alakulásához. A képviselő szerint a CSOK csak a gazdagok sportja, ezért állami bérlakás-programot követelt. Válaszában Tállai András kifejtette, hogy a devizahitelesek megmentése után a kormány számára prioritás, hogy a fiatalokat lakáshoz juttassa, és ezt számadatokkal támasztotta alá. Z. Kárpátnak maradt a sértő személyeskedés.
Bangóné: az egekben a parizer ára
Színre lépett Bangónéé Borbély Ildikó, aki azt tudakolta, hogy miért lettek drágábbak az élelmiszerek és a tisztítószerek. Az MSZP képviselője hosszasan sorolta a KSH adatait, és feltette a kérdést: ha olcsóbb lett a benzin, akkor miért nem zuhant a parizer ára? Válaszában Tállai András közölte Bangónéval, hogy a piaci árakat nem a hatóságok határozzák meg, a sertéshús árát pedig felverte például a sertéspestis is. Bangóné nem értette meg. Tállai szerint álságos, hogy Bangóné folyamatosan a kormányt támadja a fentiek miatt, miközben az élelmiszerek áfájának csökkentéséről szóló kormánypárti előterjesztést pusztán politikai okokból nem szavazta meg.
Folytatás szerdán
Az általános vitában a képviselők megtárgyalták egyebek mellett az Európai Unió tagállamai közötti kétoldalú beruházási megállapodások megszűnéséről szóló megállapodás kihirdetését, a személyi jövedelemadó egy százalékának a szakszervezetek részére történő felajánlása érdekében az erről szóló jogszabály módosítását, és a fegyvertartás szabályainak változásait és a nemzeti kisebbségeket érintő jogszabályok módosításait is, ezekben azonban csak a következő üléseken lehet szavazás. Az Országgyűlés szerdán reggel kilenckor folytatja munkáját.
Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS