Szinte nincs olyan hét, hogy ne rebbenne fel egy-egy újabb megdöbbentő állítás a sajtóban a Lánchíd felújításának tendereztetéséről. A legújabb, hogy a Tarlós István vezette hivatal jóval drágábban újította volna fel a hidat, mint most Karácsonyék. A Főpolgármesteri Hivatal pénteken közleményt adott ki, amiben azt állítják, az előző városvezetős 34 milliárdot költött volna el, ám ők “csak’ 26-ot terveznek. Csakhogy Tarlós István már számtalanszor figyelmeztetett rá, hogy ők a Váralagutat és a pesti villamosalagutat is újjáépítették volna, míg most csak a hídra maradt pénz. “Ne ismételgessék tovább ezt a gyermeteg, triviális szamárságot, hiszen a közokiratokból egyértelműen tisztázható a helyzet” – mondta el a PestiSrácok.hu-nak a ma miniszterelnöki főtanácsadóként tevékenykedő Tarlós István, utalva arra, hogy az általuk drágasága miatt visszadobott tender kizárólag a hídra vonatkozó része ötmilliárddal olcsóbb volt, mint a mostani. Portálunk közérdekű adatigényléssel fog élni, hogy kiderüljön, mi áll pontosan az említett pályázati okiratokban.
A Tarlós által indított közbeszerzésen 34 milliárdba került volna a Lánchíd felújítása, most 26 milliárdba kerül, Tarlós 9 év alatt nem újította fel, mi felújítjuk
– áll a Főpolgármesteri Hivatal pénteki közleményében. Karácsonyék újfent azt állították, hogy Tarlós István volt főpolgármester és csapata drágábban tendereztette a Lánchidat, míg ők most olcsóbban megoldják ezt.
Kommunikációs huncutságok helyett jöjjenek a tények!
Az egész Lánchíd-projekt kapcsán Tarlós István, Budapest előző főpolgármestere portálunknak elmondta, hogy egészen különös ez az ügy ezzel a pénteki közleménnyel. A számos alkalommal elhangzott kommunikációs huncutság helyett Tarlós úgy véli, hogy a közvéleményt már alighanem csak az érdekli, hogy mikor kezdődik el és fejeződik be az építkezés, mi készül el és mi nem. Mint elmondta, a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) a valóságot igencsak cukormázzal elfedő videója az egyik kőoroszlán szájából hangzó szövegen keresztül mondja el, mi a 7 legfontosabb érv a híd felújítása mellett. Tarlós szerint ennél talán 1931-ben is szórakoztatóbb hangosfilmet készítettek. (Megjegyzés: kérdés, mire van szükség – marketingre vagy valós cselekvésre?)
Még nincs is aláírva a szerződés
Tarlós István kérdésünkre elmondta, hogy a szerződés sincs még meg, azaz másfél év után nem sokkal van előrébb a mostani városvezetés, mint 2019 szeptemberében.
Itt mondom el, hogy sokkal több pénzt hagytunk ott, mint amennyibe a felújítás kerül. Persze tény, hogy évekkel korábban még nem volt biztos, hogy ez a hídra fordítható. Hozzátehetem, újabban azt mondják, hogy uniós pénzből újítják fel a Lánchidat – azt hiszem, hogy a főpolgármester-helyettes asszony mondott ilyet –, ez azonban egy téves megfogalmazás. A nevezett forrás az Európai Beruházási Banknál még általunk biztosított fejlesztési hitelkeret, amit mi nem hívtunk le, ahogyan Bagdy Gábor és magam is többször elmondtuk, de akkor a városvezetés másképp kommunikálta ezt. Most már akaratlanul maguk ismerik el, hogy ez a pénz bizony mégiscsak létezik
– mondta el az egykori városvezető.
Karácsonyék ugyanazt a “triviális szamárságot” emlegetik
Tarlós István azt is hangsúlyozta, hogy ami az ajánlati költségek összehasonlításáról szóló – most már több hete tartó – gyermeteg csetepatét illeti, a városvezetés két-három naponta elismétli ugyanazt a triviális szamárságot, bármi is történjék.
Ma már talán csak az hiszi el, aki nagyon akarja. Ha valaki kicsit is koncentrál, tényleg nem kell több hat eleminél, hogy átlássa a konkrét vitatott kérdés lényegét: két, jól elkülöníthető elemből álló projekt költsége nem hasonlítható össze csak az egyik elem költségével. Mondhatta volna a városvezetés, hogy igen, drágább lesz a munka, ezért meg azért, de hogy azt bizonygassa, hogy a drágább a matematikailag olcsóbb, ilyen együgyű kísérlettel még soha nem találkoztam
– szögezte le Tarlós István. A volt budapesti főpolgármester hozzátette, hogy
mivel a politikai kommunikációban csúsztatni, valótlant állítani, az esetek többségében jogilag nem merít ki semmilyen tényállást, ezért bizonyosra vehető, hogy a begyakorolt ferdítést minden alkalommal el fogják ismételni. Azonban az általuk is, televízióban botor módon meglobogtatott dokumentumot, továbbá a 2019-es ajánlatokat és az azokban konkrétan szereplő részletes vonatkozó adatokat közérdekű adatokként éppenséggel ki lehet kérni, ha valaki kíváncsi rá. Abban esetleg valótlant állítani, tényadatokat letagadni, hamisítani, manipulálni: annak viszont már van tényállása.
Az a bizonyos ötmilliárd…
Mint arról beszámoltunk, ötmilliárd forinttal drágábban újíthatja fel a Lánchidat a nyertes A-Híd Zrt., mint amennyiért azt Tarlós István korábbi főpolgármester idején tette volna. Karácsonyék projektjének bruttó költsége összesen 26,75 milliárd forint, míg a Tarlós-adminisztráció egy bruttó 21 milliárd 803 millió 833 ezer forintos ajánlatot dobott vissza, annak irreálisan magas árazása miatt. Az összeg mindkét esetben magának a Lánchídnak a felújítási költségére vonatkozik, a kapcsolódó beruházások költségét nem tartalmazza, vagyis az előző városvezetés 5 milliárd forinttal olcsóbban valósíthatta volna meg ugyanazt a munkát, amit azonban így is drágállottak. Persze a balliberális vezetés ilyen apróságokkal nem foglalkozott. Meg például azzal sem, hogy nem is indulhatott volna a Lánchíd-tenderen a nyertes A-Híd Zrt., mert tartozik az alvállalkozójának. Erről itt olvashat.
A PS közérdekű adatigényléssel tisztázza a helyzetet
Ahogyan a volt főpolgármester fogalmazott, a tények számítanak. Ha bárki kikéri közérdekű adatigénylés formájában a tenderre vonatkozó dokumentációt, biztosan kiderül az igazság. Jó kérdés: ha a valóságra fény derül és nem Karácsony Gergelyéknek lesz igazuk, akkor mi történik? Milyen bűncselekmény tényállását merítené ki az iratok szándékos félremagyarázása? Közokirattal való visszaélés, vagy közokirathamisítás bűncselekményének gyanúja is felmerülhet?
A PestiSrácok.hu mindenesetre kikéri ezeket az iratokat, és meglátjuk majd, mi szerepel bennük. Az eredményről tájékoztatni fogjuk Olvasóinkat!
Forrás: PS; Kiemelt kép: MTI/Mónus Márton
Facebook
Twitter
YouTube
RSS