
Mivel Magyarország összeségében a felhasznált energia 76 százalékát importálja, ezért a kormány legfontosabb feladatának tartja, hogy erősítse Magyarország energiafüggetlenedését, garantálja az ellátás biztonságát, minden nyomás ellenére megőrizze a rezsicsökkentés eredményeit, elérhető szinten tartsa az energiaárakat, ugyanakkor megfeleljen a növekvő energiaigényeknek és a klímapolitikai céloknak is – mondta Lantos Csaba energiaügyi miniszter kedden, Mezőcsáton, ahol az ország legnagyobb egybefüggő napelemparkját adták át.
A miniszter hangsúlyozta: ahhoz, hogy mindezt elérjék, csökkenteni kell az ország földgázigényét, az energiamixben növelni kell a villamos energia, azon belül is az alternatív forrásokból származó villamos energia arányát, új termelő és tároló kapacitásokat kell kiépíteni, és meg kell valósítani azokat az infrastruktúrafejlesztéseket, amelyek a növekvő villamosenergia-igényt kiszolgálják. A mezőcsáti erőmű évente 372 gigawattóra (GWh) villamos energiát képes termelni. Ez az energiamennyiség elegendő a kétszázezer lakosú Debrecen fél évnyi, vagy a mintegy 5700 lakosú Mezőcsát 21 évnyi energiafogyasztásának kielégítésére. Az erőmű üzembe állításával évente akár 130 ezer tonnával is csökkenhet az ország szén-dioxid-kibocsátása. Lantos Csaba hangsúlyozta: látni kell azt is, hogy atomenergiára továbbra is szüksége van Magyarországnak, energiafüggetlenségünk egyik meghatározó eleme Paks 1, és ezért folytatják Paks 2 megvalósítását is.
Emellett nem szabad szem elől téveszteni azt sem, hogy az energiaellátás biztonsága, az energiaár, a zöld gazdaság térnyerése egyben a gazdasági versenyképesség kérdése is
– tette hozzá. Az energiaügyi miniszter kiemelte: Magyarország energiaellátása biztosított, és megtették azokat az intézkedéseket, amelyek ezt továbbra is garantálják.
A naperőműveknek kiemelkedő szerepük van, és egy közelmúltban megjelent elemzés szerint Magyarországon a világon a hatodik, Európában a harmadik legnagyobb a napenergia részaránya a villamosenergia-mixben
– mondta a miniszter.
Tavaly 1100 megawatt új naperőművi és napelemes kapacitás épült ki az országban, több, mint korábban bármelyik évben, ma pedig már 4850 megawatt fölött van az összes telepített naperőmű kapacitás. Ez több mint kétharmada az ország átlagos elektromosáram-fogyasztásának
– hangsúlyozta a miniszter. Hozzátette: a 2030-ra kitűzött 6000 megawattos célszámot már egy-két éven belül elérhetjük, az eredeti határidőre akár kétszeresen is meghaladhatjuk. Az energiaügyi miniszter elmondta: 2022 végén a magyar villamosenergia-rendszer 50 kilowatt feletti naperőműveinek teljesítőképessége 2525 megawatt volt, a beépített ipari összkapacitás június elsején túllépte a 3000 megawattos értéket, azaz mintegy 500 megawattos a növekedés az elmúlt fél évben. Lantos Csaba kiemelte: a háztartási méretű, 50 kilowatt alatti naperőműves kategóriában a beépített teljesítőképesség jelenleg 1854 megawatt.
A növekedés itt is dinamikus, az idei fél évben meghaladta a 360 megawattot, emellett áprilisban a háztartási méretű napelemes rendszerek száma meghaladta a 200 ezer darabot. A tavalyi 1100 megawattos bővüléshez képest 2023 első öt hónapjában mintegy 840 megawatt új kapacitás kapcsolódott be a hazai villamosenergia-rendszerbe
– jegyezte meg a miniszter.
Az időjárásfüggő energiahordozók rendszerbe illesztéséhez ugyanakkor hálózati rugalmasságra, kiegyenlítő és tárolókapacitásra van szükség, ezért a kormány támogatja a hálózatfejlesztési beruházásokat az ország minden részében, összesen mintegy 160 milliárd forint értékben
– mondta Lantos Csaba.
Az eseményen Tállai András, a Pénzügyminisztérium parlamenti államtitkára úgy fogalmazott: a beruházás regionális és országos jelentőségű is, hiszen ez a napelempark fogja adni az országban a naperőművek által előállított villamos energiának a 8 százalékát. A beruházás miatt jelentősen megnő majd Mezőcsát iparűzési adóból származó bevétele, több mint 10 milliárdos árbevétel várható a cégektől.
Biczók András, a Magyar Villamosenergia-ipari Rendszerirányító Zrt. (Mavir) vezérigazgatója elmondta: a következő négy évben mintegy 400 milliárd forint értékű fejlesztést, korszerűsítést, kapacitásbővítést terveznek az új erőművi csatlakozási igények és újraiparosítással összefüggő fogyasztói igények hatékony kiszolgálása érdekében. Hozzátette: Mezőcsáton egy 6 milliárd forintos beruházással egy új kapcsolóállomást létesítettek a napelempark mellett.
A Mavir háttéranyaga szerint az állomás jelenlegi kiépítéssel két 220 kilowattos távvezeték fogadására, továbbá a naperőművek 220 kilowattos csatlakoztatására alkalmas. Ritter Antal, a fejlesztést végző PolSolar Kft. ügyvezetője köszönetet mondott a hazai és külföldi partnereiknek, valamint a kivitelezőknek, hogy határidőre és a tervezett költségkereten belül közösen létrehozhatták a régió legnagyobb naperőművét. Hozzátette: a napelempark üzemeltetését az Extor Energy fogja végezni, a parkok menetrendezését pedig az Alteo Energiaszolgáltató Nyrt.-re bízták. A PolSolar Kft. tájékoztatása szerint a fejlesztést öt leányvállalatukkal együtt végezték el. A 440 hektáros területen több mint 466 ezer napelemtáblát, 80 darab középfeszültségű transzormátorállomást és 1000 kilométer kábelt építettek be. A beruházás összértéke meghaladja a 90 milliárd forintot, amelynek egy része befektetői önrész, másik része kötvénykibocsátásból származó forrás. A beruházás tervezett megtérülési ideje 15 év.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/Balogh Zoltán
na4
2023-06-06 at 22:16
@Orientál: A gázerőművek CO2-t bocsátanak ki, éppen azt, amit a napelemekkel meg akarnak takarítani, és amire olyan büszkék. Akkor hogyan is van ez?
Orientál
2023-06-06 at 18:23
Solaris Amiket leírtam eddig az is bizonyítja ismét hazánk ellenségeként hazánk ellen csinálsz ide mindent.
Orientál
2023-06-06 at 18:16
Királytigris Tudtommal pontosan ezért NÉGY gázturbina erőművet ruház be a kormány. EGYETÉRTÜNK.
Orientál
2023-06-06 at 18:12
Itt sajnos egyesek nem látják át a tényezőket SAJNOS ,NA Szíjjártó Miniszter Úr célzott arra hogy rengeteg beruházás bejelentése várható hazánkban amikhez hogy termeljenek rengeteg energia kell ,gyerekek ezt nem veszitek figyelembe azt sem hogy az áramimportot még az építés előtt alló új paksi atomerőmű hogyha termelni fog még azzal együtt akkor sem lesz hazai energiatermelésből kielégítve az energiaszükségletünk.
Királytigris
2023-06-06 at 18:08
Amekkora naperőmű teljesítmény van, akkora gázerőmű teljesítményt is kell biztosítani! Ugyanis ha nincs napsütés, akkor legyen ami gyorsan indítható és pótolja a naperőmű termelésének a kiesését. Főleg igaz ez késő ősztől kora tavaszig, amikor a nappalok rövidek, és van amikor a nap akár két hétig ki se süt.
Orientál
2023-06-06 at 18:04
na4 Olyan szerződéseket is lehet kötni mert rengeteg energiát importálunk hogy rugalmasapp árammennyiséget importálhassunk külföld ről ,aha amennyipen a paksi újjal termelni fognak még utánna is kénytelenek leszünk de jóval kevesebb energiát importálnunk ,avagy mert hatalmas ipari beruházások fognak megvalósulni hazánkban így gázerőműveket is kell beruházni na akkor hogyha ezek is üzembe lépnek akkor ezeket akármikor letudjuk állítani . Akkor kell az ilyenekhez hozzászólni ha valaki át is élátja a dolgok összefüggéseit.
Orientál
2023-06-06 at 17:57
Bokohill TRANSZFORMÁLÁS. ja és rengeteg áramot kell máig is importálnunk.
na4
2023-06-06 at 17:38
Megy a hülyeség megint 1000-rel. Kár itt a MW-okkal, meg a GW-okkal dobálózni. Nem ez számít, hanem a teljesítmények időintegrálja, vagyis a ténylegesen megtermelt energia. Ha nem süt a nap, lehet itt annyi teljesítmény, amennyit csak akarnak, lofax lesz a megtermelt energia. Nyista. Tavaly ősz óta alig volt napsütés Magyarországon.
A hálózatfejlesztés is elég nagy kamu. A hálózat nem tud energiát tárolni, csak egyik helyről a másikra vezeti a delejt (jókora veszteségek árán). Ez lehet hasznos, de az energiatárolás problémáját biztosan nem oldja meg.
“130 ezer tonnával is csökkenhet az ország szén-dioxid-kibocsátása…” Na ez megint egy nagy bullshit. Egyrészt a széndioxid nem káros, a növények létfontosságú gáza, mert ezáltal élnek, és állítják elő a számunkra létfontosságú oxigént. A másik pedig, hogy ennyi széndioxidot kb. két hét alatt a levegőbe pöfékel a magyar lakosság, csak azáltal, hogy lélegzik.
Arra mindenesetre jó, hogy a lakosság nehezen megkeresett adó forintjait a nagy cégek zsebébe csatornázza. A durva környezetterhelésről nem is beszélve. Ahova ezeket telepítették, ott a természetnek kampó.
Bukohill
2023-06-06 at 15:45
Valós problémára újabb problémákat szülő álmegoldás.
Lantos elfelejti hozzátenni, hogy a horribilis rendszerhasználati díjat a semmi közepére telepített, a nyári napsütésben előállított nagyobbrészt felhasználatlan áram keringetése indokolja.
Ányos
2023-06-06 at 15:08
Nagyon szép ez a számmisztika. Dobállóznak a gigawattórákkal, meg keverik a teljesítményt a munkával. Brrrr.
Azt azért tessék észben tartani, hogy a villanyáramot akkor kell megtermelni, amikor azt felhasználják, mert ez olyan dolog, amit nem lehet félretenni szűkösebb időkre. Ezért is függ majdnem az egész világ az energiahordozóktól, mert azokat lehet tárolni, és szükség esetén előkapni.
Minden össze-vissza termelő megújuló erőműhöz ugyanakkora teljesítményű energiahordozóból termelő tartalék kell, és ezen felül kell még az extra “kiegyenlítő” tartalék, ami “tartja a frontot”, amíg az igazi tartalékokat beindítják, különben az egész villamoshálózat úgy dől össze, mint a dominó. Még szerencse, hogy a politikusok csak szövegelnek, és nem ők építik az infrastruktúrát.
Orientál
2023-06-06 at 14:19
Ilyen beruházásokra azért is megvan a lehetőségünk mert nem gazdasági henyélő migránsokra , nem buzik leszbik pedofilok óvodákba iskolákba beengedésükre és ukrajnai háborúra fecséreljük el a rengeteg milliárdjainkat ,mert sajnos a balliberális zöld Gyurcsányék ezekre költenék a milliárdjainkat meg lopnának is belőle.
Nézzük_magát_a_dolgot
2023-06-06 at 14:10
Szerintem Solaris a tőle megszokott igénytelenség újabb mélységeit demonstrálta most.
Solaris
2023-06-06 at 13:23
Csabesz!
Fingjunk gázt, de csőbe!
Osztán maj elossza a NER.
Fasz@less.
Hajráhurá…