A magyarokkal szemben adóssága van a világnak. Az öntudatára ébredt magyarság azonban nem kér többet, de nem is éri be kevesebbel, mint a többi, hozzá hasonló európai nemzet – fogalmazott Lázár János az 1956-os forradalom évfordulója alkalmából a hódmezővásárhelyi önkormányzat honlapján csütörtökön megjelent írásában. Boross Péter volt miniszterelnök emléktáblát avatott, az államfő pedig a rákoskeresztúri új köztemető 301-es parcellájában koszorúzott csütörtök reggel.
Megkoszorúzta az 1956-os forradalom és szabadságharc áldozatainak emlékhelyét csütörtök reggel Áder János államfő a rákoskeresztúri új köztemető 301-es parcellájában. A köztársasági elnök Nagy Imre néhai miniszterelnök és a névtelen áldozatok sírjánál, valamint a 298-as percellában felállított emlékhelynél is elhelyezte az emlékezés virágait.
“A Kelet rabságát a Nyugat gyámsága váltotta fel”
Ezt az országot, ezt a nemzetet a külvilág mindig csak hitegette a bajban, de a valódi segítség szinte sosem érkezett meg – hangsúlyozta a Miniszterelnökséget vezető miniszter. Példaként többek között Nagy Imre 1956. november 4-i rádióbeszédét említve, amikor a miniszterelnök hiába közölte az ország és a világ közvéleményével, hogy Magyarország immár élethalál küzdelmet folytat a szabadságáért, csak a magyar felkelők hallották meg őt, a világ süket és tétlen maradt. Ha október 23-a a magyarok dicsősége, akkor november 4-e a világ, Amerika és Nyugat-Európa szégyene – hangsúlyozta a politikus, hozzátéve: akit sokszor árulnak el, az először dacos lesz, szélsőséges, utána pedig kishitű. Ha pedig mindkét tévedését belátta már, akkor bizalmatlanná, óvatossá válik. Lázár János rámutatott, a magyarok ezért bizalmatlanok a nagy szavakkal szemben, már csak a szemüknek hisznek, nem a fülüknek. Erre inti őket az elszabotált rendszerváltás két évtizede is, amelyet 2010-et követően talán örökre lezártak. “A rendszerváltás csődje éppen az, hogy a Kelet rabságát a Nyugat gyámsága váltotta fel” – írta Lázár János, aki ennek okát abban látja, hogy az országnak fájóan sokszor voltak olyan vezetői az elmúlt húsz évben, akik nem a magyar érdekeket képviselték külföldön, hanem a külföldi érdekeket Magyarországon. Lázár János szerint nem attól Európa-párti egy magyar, hogy “bólogatójánosként” helyesel mindenre, amit Brüsszel mond. És nem attól hű szövetségese Budapest Washingtonnak, ha visszakérdezni, súlyos vádak esetén bizonyítékot követelni, vitatkozni sem mer. “Barátok és szövetségesek között nem a csendőrpertu járja, hanem az egyenlő felek őszinte párbeszéde” – hangsúlyozta a Miniszterelnökség vezetője. A magyarság megtanulta, csak magára számíthat – emelte ki. “A huszadik század e nagy tanulsága nem gyengévé, hanem erősebbé tesz minket”. Hozzátette, a világ meg fogja érteni és lassan el fogja fogadni az új helyzetet, hogy egy évtizedekig álomba merült magyar nemzet végre felébredt. Öntudatára ébredt és nem kér többet, de nem is éri be kevesebbel, mint a többi, hozzá hasonló európai nemzet. “Csak azt kérjük, ami megillet minket, nem többet, de nem is kevesebbet” – írta a Miniszterelnökséget vezető miniszter.
Boross Péter emléktáblát avatott
Emléktáblát avatott Boross Péter volt kormányfő a fővárosban. „Mi nemcsak a szabadság népe, de a motorja voltunk 1956-ban. Büszkék lehetünk arra, hogy a Nyugatnak is nagy támogatást nyújtottunk” – hangsúlyozta a volt kormányfő a Tétényi úti Szent Imre Egyetemi Oktatókórház emléktábla-avatásának ünnepségén. Emlékeztetett rá: akkor Európa több országában is közel került a kommunista párt a kormányzati pozícióhoz. Szabadságharcunk viszont azt üzente: nem olyan szép az a rendszer, mint amilyennek egyesek beállítják.
Erdélyben is megemlékeztek 1956-ról
Erdély-szerte megemlékeznek csütörtökön a magyar pártok, közösségek és önkormányzatok az 1956-os forradalom kitöréséről; mivel Romániában október 23-a nem munkaszüneti nap, a rendezvények többségét délutánra vagy estére időzítették. Csíkszeredán a város önkormányzata, az Erdélyi ’56-os Bajtársi Társaság és Magyarország helyi főkonzulátusa szervezett délben megemlékezést a Kalász-lakótelepi temető bejáratánál felállított 1956-os kopjafánál. Délután az 1956-os téren, a Gloria Victis emlékműnél rendeztek ünnepi megemlékezést, amelyen Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke, és államfőjelöltje, illetve Toró T. Tibor, az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) elnöke is részt vett. Székelyudvarhelyen a városháza szervezett megemlékezést és emlékműsort az 1956-os forradalom és szabadságharc évfordulója tiszteletére, majd este fáklyás felvonulás indul a művelődési háztól az Üldözöttek és áldozatok emlékművéhez, ahol koszorúzásra kerül sor. Kolozsváron kora délután rendeztek megemlékezést a sétatéri ’56-os emlékműnél, ahol a Zákonyi Botond, Magyarország bukaresti nagykövete és Horváth Anna, a város alpolgármestere mondott beszédet. Az 1956-os forradalmat egyébként a román kommunista hatóságok ürügyként használták az erdélyi magyar értelmiség megfélemlítésére: a hadbíróságok 826 embert, köztük 620 magyart ítéletek el mintegy 14 ezer év börtönre, a politikai komisszárok pedig több mint 1000 magyar hallgatót zártak ki az egyetemekről.
Rendhagyó történelemóra
Az 1956-os forradalom és szabadságharc ünnepéhez közeledve a Terror Háza Múzeum ismét megrendezi rendhagyó történelemórákból álló sorozatát Nincsenek kis népek címmel. Az órákat videobejátszások, hangfelvételek és archív képek színesítik. Segíti a kommunikációt, hogy az intézmény igyekezett fiatal előadókat felkérni az előadások megtartására. A sorozat sikerét jelzi, hogy a múzeum tájékoztatása szerint az októberi programokon ezerötszáz diák vesz részt. A diákok, érdeklődők kérdezhetnek az előadóktól, számos csoport pedig végiglátogathatja a múzeum tárlatait is. A nap végén a Schmidt Mária és Tallai Gábor forgatókönyve alapján, Török Ferenc rendezésében készült Játsszunk nyugodtan! című dokumentumfilmet tekinthetik meg az érdeklődők, amely Puskás „Öcsi” Ferenc életén keresztül mutatja be az 1956-os szabadságharcot. A filmet előzetes regisztráció után október 27-ig ugyancsak bárki megtekintheti.
Forrás: MTI/Mno.hu
Címlapfotó: Mohai Balázs/MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS