Emmanuel Macron vesszőparipája lett Libanon, legalábbis arra enged következtetni, hogy a francia elnök Twitter-oldala tele van a közel-keleti országgal kapcsolatos bejegyzésekkel, melyeket sok esetben már nem is franciául, hanem arabul tesz közzé, annak ellenére, hogy az ország hivatalos nyelve az arab és a francia is. Ezt egyébként néhány kommentelő már szóvá is tette. A francia elnök most nemzetközi összefogást szervez a libanoni nép megsegítésére, de nem adja feltétel nélkül a pénzt, cserébe politikai és gazdasági, pénzügyi és társadalmi reformokat kérnek a támogatók.
A közösségi oldalon a francia elnök folyamatosan beszámol a legújabb fejleményekről, így azt is megosztotta, hogy a francia haditengerészet egyik legnagyobb hajója, a Tonnerre (mennydörgés) névre keresztelt repülőgép-anyahajó augusztus 9-én este elindult Libanon felé, fedélzetén segélycsomagokkal és nem utolsó sorban biztosítandó a francia katonai jelenlétet az országban.
يتحدد الآن مستقبل لبنان، لصالح لبنان نفسه، وبالتعاون مع شركائه الدوليين الذي يقفون إلى جانبه.
— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) August 9, 2020
Emmanuel Macron ravasz, gyarmatosításra törekvő taktikájának része volt, hogy első külföldi politikusként először Bejrútba látogatott kép nappal a robbanások után, nyíltan ünnepeltette magát az utcán a libanoni néppel, majd a megmentő szerepében tetszelegve kezébe vette a nemzetközi segítség megszervezését.
La Fraternité, la Solidarité, sont au cœur de notre Nation ! https://t.co/43o8myOsbv
— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) August 9, 2020
Folyamatosan nyomás alatt tartja a libanoni vezetést, de ezúttal már partnereket is szervezett maga mellé, vasárnap ugyanis videokonferencia keretében csúcstalálkozót tartott az ENSZ-szel együtt, melyen 15 állam-és kormányfő vett részt, köztük Donald Trump is. A résztvevők bőkezűek voltak, az Európai Bizottság az eddig adott 33 millió eurón felül további 30 millió eurós gyorssegélyt ígért.
La Commission accorde un financement supplémentaire de 30 millions d'euros au #Liban https://t.co/o9DmgYxfU6 pic.twitter.com/4ovRoUM6rr
— Commission européenne ?? (@UEFrance) August 10, 2020
Franciaország szintén felajánlott 30 millió eurót, így összesen több mint 250 millió eurós támogatás gyűlt össze, ám hamar kiderült, hogy a segítség nem feltétel nélküli, cserébe ugyanis azt kérik a támogató államok, hogy a libanoni hatóságok hajtsák végre azokat a politikai és gazdasági reformokat, amelyeket a libanoni emberek kérnek.
A Világbank vezetője, Axel van Trotsenburg a Le Figaro-nak elmondta, hogy az ENSZ-szel és az Európai Unióval közösen humanitárius segítségnyújtásra összpontosítanak, mivel a libanoni lakosság 45 százaléka él szegénységben, ám ez nem akadályozza meg a pénzintézetet abban, hogy ragaszkodjon a reformok végrehajtásához a közel-keleti országban. Axel van Trotsenburg hozzátette, hogy a Világbank készen áll arra, hogy rendelkezésre bocsásson 200 millió dollárt, de ehhez elengedhetetlen, hogy a libanoni kormány gyorsan reagáljon.
Aujourd’hui à la conférence pour le #Liban avec la France, l’@ONU_fr et les partenaires internationaux, j’ai réitéré l’engagement de la @Banquemondiale à soutenir le Liban dans cette période difficile.
— Axel van Trotsenburg (@AxelVT_WB) August 9, 2020
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatója, Kristalina Georgieva szintén dollármilliárdokat ígért abban az esetben, ha Libanon pénzügyi reformokat hajt végre.
At the Donor Conference on #Lebanon, the IMF is aligned with the wish of the Lebanese people for good governance and reforms. We appeal for unity of purpose and political will of all institutions – we are there to support you in making this wish a realty. https://t.co/vbDI20G3tI pic.twitter.com/VlkMC9lTf3
— Kristalina Georgieva (@KGeorgieva) August 9, 2020
Annak érdekében, hogy a támogatás eljusson a rászorulókhoz, az Európai Bizottság az ENSZ-hez tartozó szervezeteken és civil szervezeteken keresztül juttatná el a segélyt az emberekhez, többek között az Amel szervezet és a libanoni vöröskereszt közreműködésével.
Forrás: V4NA; Fotó:MTI/EPA/Vael Hamzeh
Facebook
Twitter
YouTube
RSS