Pesti Srácok

"Mondják el az igazságtalanságot, a kínzó rettegést" - A kommunista diktatúra áldozataira emlékeztek Brusznyai városában

null

"A megemlékezéseken általában adni szoktunk. Lerójuk tiszteletünket, hálával adózunk az arra érdemesek előtt. Én ma mégis kérni szeretnék Önöktől: bármennyire fájó emlékek is járják át az 1989 előtti évtizedeket, szakítsák fel a sebeket és meséljenek. Mondják el gyermekeinknek, unokáin és nekünk, milyen volt élni és túlélni a kommunista diktatúrában. Mondják el az igazságtalanságot, a kínzó rettegést és azokat a reményforrásokat is, amelyek erőt adtak ahhoz, kitartsanak mindvégig" - mondta Ovádi Péter a Fidesz veszprémi országgyűlési képviselőjelöltje a kommunista diktatúra áldozatainak emléknapján, Brusznyai Árpád veszprémi vértanúhalált halt tanár szobránál.

A kádári megtorlás során legkevesebb 130 ezer embert deportáltak szovjet munkatáborokba, több mint 25 ezer magyart tartottak kényszertáborokban, a népbíróságok 27 ezer embert ítéltek el, ebből 477 ítélet halálos volt, köztük Brusznyai Árpádé, Veszprém megbecsült polgáráé.

Brusznyai Árpád a veszprémi középiskolai tanár volt. Fiatal tanítványait forradalmi csoportba szervezte, hogy távol tarthassa őket a fegyveres harcoktól és megóvja az életüket. Azt mondják, Brusznyai Árpádnak köszönhető, hogy 1956-ban Veszprém utcáin nem folyt vér. Bár a Győri Katonai Bíróság Népbírósági Tanácsa tetteiért "csak" életfogytig tartó börtönbüntetésre ítélte, Papp János veszprémi tanácselnök személyes közbenjárására az ítéletet megváltoztatták. Brusznyai Árpádot 1958. január 9-én kivégezték, testét jeltelen sírba temették.

"Küzdjünk minden olyan kísérlet ellen, amely meg akarja ismételni modern történelmünk legborzalmasabb időszakát" - Fotó: Holczer Balázs
PestiSracok facebook image

Megemlékező beszédében Ovádi Péter azt mondta, nemcsak azokat illeti tisztelet, akik elszenvedői voltak a kommunista rendszernek, hanem azokat is, akik már csak a bukásának voltak a tanúi. Akik már az új, szabad Magyarország szülöttei, meg akarják érteni, át akarják érezni mindazt, amit a nagyszüleik és a szüleik éltek meg.

Ovádi Péter kijelentette, hogy soha nem szabad lemondanunk a megemlékezésről, hogy évről-évre felidézzük a mártírok szenvedéseit és mindazt, amiért szenvedtek, amiért az életüket adták.

A megemlékezéseken általában adni szoktunk, lerójuk tiszteletünket, hálával adózunk az arra érdemesek előtt. Én ma mégis kérni szeretnék Önöktől - folytatta. Majd arra kérte a vörösterror túlélőit, elszenvedőt, hogy meséljék el történetüket. Mondják el az igazságtalanságot, a kínzó rettegést és azokat a reményforrásokat is, amelyek erőt adtak ahhoz, kitartsanak mindvégig.

Veszprémben Brusznyai Árpád vértanú tanár szobránál emlékeztek a kommunista diktatúra áldozataira - Fotó: Holczer Balázs

Majd a fiatalabbakhoz szólt, akiknek szintén fontos feladata van: megbecsülni ezeket a történeteket és a jelenlegi helyzetünket, amiért elődeink, talán a teremtő gondolat erejével, türelmükkel, kitartásukkal és áldozatvállalásukkal nem hagyták, hogy eluralkodjon a terrorra és fenyegetésre épülő rendszer.

Fotók: Holczer Balázs

Ajánljuk még