Pesti Srácok

Orsós-Forgács-Káldos a Polbeatben: A többségi társadalom problémahalmaznak éli meg a cigányságot

Hogyan tudunk úgy békésen együtt élni, amiben én meg tudom élni a cigányságomat magyarként és a magyarságomat cigányként úgy, hogy nincs ezzel probléma – adta meg a beszélgetés alaphangját Orsós Attila, roma aktivista a Polbeatben arra a kérdésre, hogy mi a cigányság érdeke. Forgács István szerint viszont nem érdemes ilyesmiről beszélgetni, mivel az egységes cigányság, mint homogén massza, nem is létezik. Közösségekről lehet beszélni, melyeknek az érdekei feltárhatók, problémái megoldhatók. Káldos János szerint azért beszélünk mégis cigányságról, mert ezek a helyi közösségek érdekei, élethelyzetei annyi mindenben mutatnak hasonlóságot, hogy általánosítható a kérdéskör.

A cigányság helyzete egy puskaporos hordó, és ebben hasonlít a nyugati-európai muszlim közösségekhez. Gyermekvállalási hajlandóságuk messze magasabb, mint a többségi társadalom tagjainál, és ennek köszönhetően a óvodás korosztálynak egynegyede cigány származású. Ha most nem indulunk el az felzárkózás útján, akkor ez robbanni fog és a többségi társadalomnak is ez volna az érdeke – állapították meg egységesen a vita résztvevői. Abban viszont nem értettek egyet, hogy mi is lenne az integráció követendő útja: az asszimiláció, a feloldódás, vagy az anyagi és kulturális nivellálódás.

Az évszázados asszimilációs politikának köszönhetően, akik felzárkóztak, azok egyszerűen már nem minősülnek cigánynak, és nem is tartják magukat annak. Akkor sem, ha kiderül: a nagypapa még Kalányos volt és Orsós – jelentette ki Káldos János azzal összhangban, hogy a felzárkózás együtt jár-e a cigányság felszívódásával a többségi társadalomba. Erről kell ma ismét dönteni, hogy szociális státusz vagy etnikum, és ehhez kell igazítani az eszközöket.

De hol vannak a megoldások akkor, mikor a vita háromnegyede is a definíciókkal, a fogalmi pongyolaságokkal tisztázásával, a valóság felrajzolásával töltötték a résztvevők? Adjunk pénzt, de mire? Az etnobizniszre, a naposcsibékre, a semmit nem jelentő oktatásegészségügyre? Vagy utcaszinten a helyi programokra, a munkába állításra, a munkahelyen megmaradásra?

PestiSracok facebook image

Nézze meg a teljes Polbeatet!

Ajánljuk még

Itt a nagy antifa-széljobb vita a Polbeatben: "Nefelejcs" Gergő vs. Lipták Tamás, csütörtök 18 óra, R56!

‎Polbeat 2025 május 29.
Szélsőbal nincs, de igény az volna rá - írta Varga "Nefelejcs" Gergő hét éve a Tett blogon. Nem kellett sokat várnia, hogy a folyamatosan tüzelt antifa csoportok végül radikalizálódjanak, elég csak az Ilaria Salis-féle, 2023-as budapesti terrortámadásra gondolni. Varga "Nefelejcs" Gergő, aki a marxista portál, azaz a Mérce munkatársaként, a Vörös Szittya vlog arcaként és mindenek előtt antifa szervezőként ismert, elfogadta a PestiSrácok felkérését, hogy a másik nagy közéleti szubkultúra, a nemzeti radikálisok emblematikus képviselőjével, Lipták Tamással, a Jobbszélső Telegram csatorna szerkesztőjével, a Magyar Jelen szerzőjével megmérkőzzön a Polbeat nyilvános felvételén, május 29-én, csütörtökön, 18 órától, az R56 Sörözőben. Mérkőzésvezető: Huth Gergely és Kertész Dávid.

Nagyon súlyos, sötét dolgokról írok - Mező Gábor az első novelláskötetéről, régi és új ügynökökről (PS-videó)

‎Polbeat 2024 szeptember 10.
Nagyon súlyos, sötét történetekről írok. Gondolom nem meglepetés, hogy a XX. század második feléből. Azért dolgozom, hogy valamennyire tanuljunk a múltból, és ne menjünk bele ugyanazokba a csapdákba, amikbe korábban. Erre vonatkozik a cím, hogy Az ördög van odakint. Az ördögöt valahogy kívül kell tartanunk, nem szabad beinvitálni a házunkba. Ugyebár csak akkor tud bejönni, ha meghívjuk - mondta Mező Gábor kutató-író első novelláskötetéről, Huth Gergely kérdéseire.

Éles lőszerek és beütött, csuklyás alakok a tévészékház ostrománál – Császár Attila volt a Polbeat vendége

‎Polbeat 2023 március 11.
Hiába híresztelték az ellenkezőjét, azaz, hogy a 2006. szeptember 18-i tévéostrom idején a Hír TV és a mögötte állók szándékosan irányították a tömegeket, valójában mi oda mentünk, ahol a drámai események zajlottak, még a közvetlen feletteseinkkel sem volt idő egyeztetni róla. Gyűjtöttük az információkat az utca történéseiről, megvolt a technikánk, hogy ország-világ élőben követhesse azokat, tehát (sajnos egyedüliként a magyar médiában) a munkánkat végeztük – mondta a Polbeatben a Nézőpont Intézet Jótollú Magyar Újságíró-díjával frissen kitüntetett Császár Attila, aki az MTVA-nál, a Hír TV-nél és az Echo TV-nél végzett bő három évtizedes riporteri, szerkesztő-műsorvezetői munkájával érdemelte ki a kuratórium elismerését. Huth Gergely a műsorban lejátszotta azt az először a PestiSrácok.hu-n bemutatott, drámai belső rádiófelvételt, amelyen a lángoló tévészékházban minden bizonnyal szándékosan magukra hagyott rendőrök kiabálnak kétségbeesetten. Császár Attila válaszul kifejtette sok év oknyomozó riporteri munkája révén megalkotott teóriáját Gyurcsányék akkori, ördögi tervéről. Stefka István pedig a közös médiaháborús élményeket elevenítette fel "Csaszival", hiszen mindketten megtapasztalták, hogy milyen a sajtószabadság "balliberális" módra, amikor 1994-ben a visszatérő MSZP–SZDSZ-hatalom úgy rúgatta ki őket azonnali hatállyal a Magyar Televízióból, hogy még a hivatalos vezetőváltást sem várták ki.