Pesti Srácok

Épül-szépül a mártírlegenda Czeglédy Csaba körül – Most éppen Nagy Imréhez hasonlítják

Épül-szépül a mártírlegenda Czeglédy Csaba körül – Most éppen Nagy Imréhez hasonlítják

Igazi gyöngyszemre bukkant olvasónk a napokban: a csilliárdos csalással meggyanúsított egykori szoci ügyvéddel, Czeglédy Csabával készített interjút a Szegedi Csillag börtönben Donáth Ferenc a Nagy Imre Társaság Budapesti Szervezetének (NITBSZ) elnöke. A téma és az apropó nem volt más, mint a kommunista koncepciós perek és a jelenlegi orbáni diktatúra "politikai" pereinek rémisztő hasonlóságai. Ezzel alapvetően nem is lenne baj, hiszen szólás- és sajtószabadság van, az viszont már enyhén szólva is komikus, hogy Donáth szavaiból azt a következtetést lehet levonni, az előzetes letartóztatásban ülő Czeglédy is pont ugyanolyan politikai áldozat, mint 1956-ban Nagy Imre miniszterelnök volt. Kérem ne tessenek nevetni, ez nem vicc!

"Látogatásunk elsődleges célja a Nagy Imre-per hatvanadik évfordulója kapcsán felmerülő múlt és jelenbéli tanulságok levonása a politikai perek szempontjából. „Politikainak” nevezhetjük azokat a pereket, amelyek koholt vádak alapján „államellenes bűncselekmény” miatt indulnak. (...) Úgy gondolom, hogy napjainkban a politikai perei úgy változtak, hogy állami nyomásra közbűnténnyel vádolnak meg bárkit, megszegik az eljárásjogot úgy, hogy az érintett fogva tartásának helye és körülményei nem tisztázottak. Ezért merült fel bennem, hogy a hatvan évvel ezelőtti módszerekről és a jelenkor tapasztalatairól beszélgessünk." – kezdi a beszélgetést Donáth, feladva a labdát az egyébként kiállított, eltiltott Czeglédynek. Aztán úgy folytatja, 1953 előtt, amikor még Sztálin élt, „internálás”-nak hívták azt az eljárást, amikor a nyomozás ideje alatt, vagy attól függetlenül, alapos vagy alaptalan gyanúval embereket különböző munkatáborokban helyeztek el. Ez alapvetően így is van, az viszont már elképesztő, hogy úgy véli, Czeglédy Csaba is hasonló cipőben jár.

- mondja Czeglédy nagy egyetértésben. Czeglédy esete azonban minden kétséget kizárólag köztörvényes bűnügy, amelyben jelenleg 24 gyanúsított van. A vád: bűnszövetkezetben különösen jelentős értékre elkövetett költségvetési csalás. Ami a történet szempontjából szintén lényeges, hogy korábban már elítélték adócsalás miatt, így esetében meglehetősen furcsa politikai ügyről beszélni. Ez persze Donáthnak látszólag teljesen figyelmen kívül hagyható körülmény. Na, persze ez a szerecsenmosdatás nem véletlen, hisze Donáth Ferenc testvére, Donáth László evangélikus lelkész, az MSZP országgyűlési képviselőjelöltje volt, a leszármazottakat beleértve az egész család őskommunista. Korábban az SZDSZ szekerét tolták, mára már a Gyurcsány vonalat képviselik.

PestiSracok facebook image

Czeglédy apja meglátta a jövőt

A sitten ülő Czeglédynek meg van a véleménye a bírókról és az ügyészekről is, hiszen, mint mondja, rendszerszintű probléma van az igazságszolgáltatásban, hiszen ugyanazt látja, "ami a negyvenes-ötvenes évek elején volt, amikor gyorstalpalón képezték ki a bírákat. Illetve amikor a népügyészek szakmunkás végzettséggel képviselték a vádat. Nincs elég ember, erőforrás és kellő szakértelem." Sejthető, hogy minderről majd az ügyében eljáró bírónak is lesz véleménye. A PR cikkben Czeglédy Csaba elárulja, hogy édesapja jövőbe látó szövege manapság sokszor eszébe jutnak: "meglásd fiam, negyven évig itt lesznek és revansot akarnak venni azért a negyven évért, amíg a kommunisták voltak hatalmon." Akkor állítása szerint megmosolyogta ezt a gondolatmenetet, de mára igazat ad apjának. A baloldal zugügyvédje igyekszik balanszírozni a józan ész határán, védve a mindenkori büntetés-végrehajtás rendszerét, ám amint alkalma nyílik arra, rögtön papírzsepit ragadó könnyfakasztó stílusban panaszolja el, hogyan élt folyamatos fenyegetettségben és félelemben 2010-től. Persze gondolhatnánk, hogy csak az retteg a megtorlástól, akinek vaj van a füle mögött, Czeglédy szerint ez a félelem csupán józan ész volt arra felkészülve, hogy a Fidesz kormány leszámol majd mindenkivel, aki ellenkező nézeteket képviselt.

Furcsa hasonlat, de Czeglédy szájából a gerincességről beszélni olyan, mint Juhász Péter, a "gerincdoktor" kínosan ciki praktizálást végigszenvedni. Donáth és interjúalanya végig tartják magukat a beszélgetés vonalához, és konklúzióként arra jutnak, hogy a sajtó, mint negyedik hatalmi ág hogyan befolyásolja az '50-es évekhez hasonlóan a társadalom gondolkodását. Czeglédy szerint minden egy szűk, "állampárthoz" kötődő sajtóközpont irányítása alatt áll, ahol kizárólag olyan hírek jelenhetnek meg, amiket ők akarnak, hogy eljussanak az emberekhez. Természetesen az interjú ezen részében is figyelmen kívül hagyják a baloldali média túlsúlyát szemben a jobboldalhoz közeli médiumok arányával. Az eszmecsere és nagy egyetértésben bólogatás befejeztével Czeglédy Csaba utolsó gondolatként arra bátorít, hogy ne féljen senki a hatalomtól, hanem szálljanak szembe vele, úgy, ahogyan azt Nagy Imréék is tették.

Forrás: Prherald.hu, PS; Vezető kép: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu

Ajánljuk még

"Büszke vagyok rá, hogy pályafutásom során nem tettem rosszat egy kollégámnak sem" - A születésnapos Stefka István a Polbeatben

‎Polbeat 2023 június 10.
Rendhagyó Polbeatet szerveztünk Stefka István 80. születésnapjára a Revolution '56 Szabadságharcos Sörözőbe, ahol a PestiSrácok.hu-s csapat mellett Stefka régi barátja és harcostársa, Alexa Károly irodalomtörténész, író, illetve a konzervatív televíziózás nagy, a rendszerváltoztatás utáni - a Horn-Kuncze-kormány által teljesen felszámolt - korszakának két jeles alakja (egyben az ünnepelt akkori munkatársa), Mátyássy Andrea és Dézsy Zoltán is elmondta méltatását, visszaemlékezését. Megszólalt továbbá Stefka István felesége, Naszályi Kornélia és egyik lánya, Stefka Nóra, továbbá Ambrózy Áron, Szabó Gergő és Szalai Szilárd. A Huth Gergely által celebrált rendkívüli adást végül egy fergeteges köszöntés követte, a tortát és a pezsgőt Stefka István kedvenc együttesének, az AC/DC-nek a dübörgésére hozták be a kollégák.

Elviselhetetlen igazságtalanság, börtönévek, kegyelem és szabadulás - Budaházy György és öt társa a Polbeatben (videó)

‎Polbeat 2023 május 5.
Nem mindennap láthat a néző olyan műsort, mint a legutóbbi másfél órás Polbeat, amelyben Budaházy György és a Hunnia-ügy négy másik vádlottja, Szász Endre, Nagy Zoltán, Dr. Szücsi Frigyes és Fábián Róbert szólalt meg, a kegyelmükért és szabadulásukért talán legtöbbet tevő jogvédővel, Gaudi-Nagy Tamással együtt. Vendégeinkkel a Novák Katalin államfő által a Szentatya látogatása alkalmából kihirdetett kegyelem után beszélgetett Füssy Angéla oknyomozó újságíró és Huth Gergely főszerkesztő, akik rákérdeztek a szabadulás körülményeire, a börtönélet mindennapjaira, a köztörvényes rabtársak viszonyulására, a fegyőrök viselkedésére éppúgy, mint ahogy arra is: volt-e, amit megbántak, vagy ma már másképp csinálnának, mint akkor, 2002 és 2006 között, a Hunnia Mozgalom névre keresztelt ellenállási hálózatukban?

Itt a nagy antifa-széljobb vita a Polbeatben: "Nefelejcs" Gergő vs. Lipták Tamás, csütörtök 18 óra, R56!

‎Polbeat 2025 május 29.
Szélsőbal nincs, de igény az volna rá - írta Varga "Nefelejcs" Gergő hét éve a Tett blogon. Nem kellett sokat várnia, hogy a folyamatosan tüzelt antifa csoportok végül radikalizálódjanak, elég csak az Ilaria Salis-féle, 2023-as budapesti terrortámadásra gondolni. Varga "Nefelejcs" Gergő, aki a marxista portál, azaz a Mérce munkatársaként, a Vörös Szittya vlog arcaként és mindenek előtt antifa szervezőként ismert, elfogadta a PestiSrácok felkérését, hogy a másik nagy közéleti szubkultúra, a nemzeti radikálisok emblematikus képviselőjével, Lipták Tamással, a Jobbszélső Telegram csatorna szerkesztőjével, a Magyar Jelen szerzőjével megmérkőzzön a Polbeat nyilvános felvételén, május 29-én, csütörtökön, 18 órától, az R56 Sörözőben. Mérkőzésvezető: Huth Gergely és Kertész Dávid.

Dobrev Klára, az orléans-i szűz? – Gav Duncan, Szalai Szilárd, Stefka István és Huth Gergely a Polbeatben (visszanézhető)

‎Polbeat 2023 május 13.
"És azt hallottad, hogy Gyurcsányné Dobrev Klára fehér ruhában tüntetett a rendőri erőszak ellen?" – hullámzik végig a közösségi médián a pesti vicc múlt vasárnap óta, amikor is az ország közéleti témákra és balos valóságshow-kra fogékony része a Karmelita előtt készült fotókon szembesülhetett a nem mindennapi látvánnyal. Közben az is kiderült, hogy a guruló dollároknak is van "ára", hiszen David Pressman és az USA nagykövetsége most olyan pályázatot írt ki magyarországi "független" szerkesztőségek számára, amelyben a támogatási összeg attól függően módosulhat, hogy a szerkesztőség mennyiben szolgálja az Egyesült Államok érdekét. Mondhatni, szerződésbe foglalják a hazaárulást. Minderről a momentumos őrjöngő tüntetők támadását elszenvedő Szalai Szilárd kollégánkkal és a patrióta médiatér legmagyarabb skótjával, azaz Gav Duncannal beszélgetett a Polbeatben Huth Gergely és Stefka István.