Pesti Srácok

Horváth Attila alkotmánybíró a Polbeatben: Itt a demokráciának nagy hagyománya van, egy ellenzéki puccsnak nincs sok esélye (videó)

Nincs új a nap alatt, az 1848-as békés márciusi forradalom heteiben is a Habsburgok által felbérelt provokátorok próbálták erőszakra buzdítani a pesti csőcseléket - emlékeztetett a legutóbbi Polbeatben Horváth Attila alkotmánybíró, jogtörténész és egyetemi tanár, Stefka István és Huth Gergely kérdésére válaszolva, hogy a többségi társadalomnak meddig kell eltűrnie az erőszakos kisebbség törvénytelen próbálkozásait a hatalom megragadására. A történelmi hasonlatoknál maradva Horváth Attila megjegyezte azt is, hogy az őszirózsás forradalom se nem volt őszirózsás, se nem volt forradalom, hiszen külföldről segített szervezkedők buzdították államcsínyre a Budapesten bujkáló katonaszökevényeket. "Jó volna kideríteni a moszkvai levéltárakból azt is, hogy Kun Béláék pontosan milyen támogatással és utasítással érkeztek vissza Magyarországra" - tette hozzá.

Az alkotmánybíró az O1G-rigmusokat skandáló, a Parlament munkáját ellehetetleníteni igyekvő, útblokádot és a metróhálózat megbénítást szervező ellenzék cselekedeteit - posztjára tekintettel - csak jogi megközelítésből kívánta értékelni, előrebocsátva, hogy sok ügyben elindultak a jogi eljárások, és bár ezek egy jogállamban lassúak, de reményei szerint meglesznek az eredményei. Ugyanakkor szerinte nem kell a demokrácia felszámolásától tartani: a nyugati országokban is gyakran előfordul, hogy az ellenzék erőszakosan és hangosan nyilvánul meg. Horváth Attila visszautasította a magyar jogállamot és az Alkotmánybíróságot állandóan becsmérlő, demokratikus mivoltát megkérdőjelező nemzetközi bírálatokat, köztük a Sargentini-jelentést.

A műsor végén Horváth Attila végül elmondott egy beszédes anekdotát a Szovjetunióból Magyarországra visszaérkező Nagy Imre - Rákosi Mátyás-féle delegáció egy bankrablás utáni kálváriájáról, majd leszögezte: teljesen egyetért azzal, hogy Kövér László kezdeményezésére helyreállítják a Kossuth térnek, azaz a nemzet főterének az idegen megszállás előtti állapotát, és ezzel összefüggésben a Vértanúk terén ismét az 1919-es vörösterror áldozatainak fognak emléket állítani.

Polbeat minden kedden élőben közvetítve a budai Revolution '56 Szabadságharcos Sörözőből (II. kerület, Bem rakpart 53.)

PestiSracok facebook image

Készítette: László Petra és Susánszky Mátyás Pál/PestiSrácok.hu

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!