Pesti Srácok

Tüntetés volt a román nagykövetség előtt a magyar temető meggyalázása miatt

Tüntetés volt a román nagykövetség előtt a magyar temető meggyalázása miatt

Maroknyi tüntető jött össze a budapesti román nagykövetség előtt csütörtök késő este, az úzvölgyi temetőgyalázásról érkező hírek és képsorok hatására. A friss hírek hatására, sebtében összehozott tiltakozáson mintegy másfél tucatnyian vettek részt. A legmarkánsabb jelenlétet a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom tagjai produkálták, de ott volt a Mi Hazánk néhány tagja, valamint több magánszemély is.

A tiltakozáson elhangzott a Mi Hazánk nyilatkozata, amelyben elítélték a román temetőgyalázást, magyarázatot követeltek a román hatóságok impotens viselkedésére, és felszólították Szijjártó Pétert a román nagykövet berendelésére. Utóbbi egyébként az este folyamán meg is történt, így a nagykövet minden bizonnyal a külügyminisztériumban kezdi a pénteki programját, egy hűvös hangulatúnak ígérkező beszélgetésen.

– ez a románoknak címzett üzenet zárta a Mi Hazánk közleményét.

PestiSracok facebook image
Fotó: PS

A Thököly úti épület előtt közben gyülekeztek a tiltakozást meghirdető Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom aktivistái is. A szervezet nevében ketten mondtak rövid beszédet, amelyben rámutattak, hogy a csütörtöki eset egy állítólag európai uniós országban történt, valamint többek között beígérték, hogy nem fogják válasz nélkül hagyni a románok barbár akcióját. Az elvileg üres nagykövetségi épület felső szintjének egyik helyiségében a megmozdulás közben kivilágított egy lámpa. Nem tudni, hogy csupán a feltorlódott adminisztratív tennivalókat próbálták behozni, vagy Magyarország további feldarabolását tervező, Mégnagyobb-Románia térképeket rajzolgattak, mindenesetre a tüntetők is észrevették, hogy a feltételezésükkel ellentétben mégsem üres az épület. Így aztán harsány skandálással hálálták meg a figyelmet.

A vármegyések magukkal hoztak egy molinót is, amellyel a terrorizmus hazug vádjával bebörtönzött székelyek, Beke István és Szőcs Zoltán kálváriájára, illetve a román állam egymást követő, magyarellenes jogsértéseire hívták fel a figyelmet.

Fotó: PS

A megmozdulást végig biztosították a rendőrök, de nem volt szükség a közbelépésükre, végig békés mederben folyt a tüntetés. Mindössze annyi „rendbontás” történt, hogy felkerült néhány, a románok legnagyobb, kiirthatatlan félelmét ábrázoló matrica a követség táblájára és kerítésére.

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!