Rendkívül hatásvadász videóban emlékezik meg az MSZP-s Molnár Zsolt a 30 évvel ezelőtti nyugati határnyitásról. Azt értjük, hogy a napjainkban romokban heverő és a semmibe tartó szocialista párt igyekszik visszanyúlni a nagy elődnek tartott Horn Gyulához, akinek a rendszerváltás után sikerült győzelemre vezetnie pártját és „utolsó mohikánként” valahogy hiteles szocialista politikusként feltüntetnie magát a választók előtt, de azért történelmet nem kéne hamisítani. Az utódok életlátását megzavarhatta a kétségbeesett erőlködés.
Biztos Molnár Zsolt és a többi szocialista képviselő is tanult történelmet, bár a minap kitett videó alapján úgy tűnik, inkább csak gyorstalpalón, és ott is Lendvai Ildikó néninek a Köztársaság téri pártszékházból kimenekített, agitpropos füzeteiből. A másik lehetőség, hogy akkora bajban van az MSZP, hogy a történelemhamisítástól sem riadnak vissza. Molnár Zsolt eszmefuttatása Horn Gyula 1989. szeptember 11-i határnyitásról szóló szerepéről ugyanis tényszerűen nem igaz.
A határnyitás 30 éves évfordulójára
Molnár Zsolt: Horn Gyula bejelentése megváltoztatta Magyarország történelmétHarminc éve, 1989. szeptember 10-én éjfélkor Magyarország hivatalosan is megnyitotta Ausztriával közös határát a keletnémet állampolgárok előtt. A magyar kormány döntését Horn Gyula szeptember 10-én este A Hét című televíziós műsorban jelentette be, s az intézkedés 1989. szeptember 11-én nulla órakor lépett hatályba.
Közzétette: MSZP – 2019. szeptember 10., kedd
Az MSZP országgyűlési képviselője a kissé érzelgősnek is szánt videoüzenetben megköszöni Hornnak, hogy 30 évvel ezelőtt képes volt meghozni azt a döntést, hogy kinyissa, átvágja a vasfüggöny szögesdrótkerítését az osztrák-magyar határon, kiengedve nyugatra az NDK-s menekülteket.
(Megjegyzem: maga az „ünnepelt” nem volt ennyire szentimentális, amikor arról kellett döntenie, hogy az ’56-os forradalomárokra pufajkában vadásszon.)
Ezzel szemben a valóság az, hogy a határkerítés lebontásának szándékát az 1989. március eleji moszkvai találkozón Németh Miklós miniszterelnök közölte Mihail Gorbacsovval. A vasfüggöny felszámolását a magyar hatóságok már ’89 tavaszán megkezdték. Kétségkívül van egy híres fotó, amelyen Horn Gyula magyar és Alois Mock osztrák külügyminiszter teátrálisan átvágják a drótkerítést. Na, itt történt a nagy átverés. Ez az a felvétel, amely bejárta a világot és megalapozta a kerítésvágó Horn Gyula legendáját. Amint azt Mező Gábor kollégánk elemző cikkében megírta, Horn nem átvágta a vasfüggönyt 1989. június 27-én, mert az akkor már le volt bontva, csak a fotó kedvéért egy darabon visszaépítették a kerítést. Horn Gyula aztán pár hónappal később, szeptember 10-én ismét rendkívül élelmesnek bizonyult. Miután főnöke, Németh Miklós korábban lebeszélte telefonon Helmut Kohllal, hogy kinyitja a határt a Magyarországra beszorult keletnémetek előtt, Horn beszáguldott A Hét című műsor stúdiójába és ellopta a showt. Így hitette el sokakkal az egykori pufajkás ügynök, hogy ő vezette át Magyarországot keletről nyugatra. Ez a trükk is része volt a nagy átváltozásnak, így lett Horn Gyulából nagy européer, vagy ahogy ő mondta annak idején:
az ajrópaunió
nagy támogatója. Szegény Németh Miklós azóta sem tudja megemészteni, hogy egykori külügyminisztere a kerítést ugyan nem, de őt rendesen átvágta. A hetekben így nyilatkozott Horn Gyula 30 évvel ezelőtti tettéről:
…ez egy röhej. Kérdőre is vontam Gyulát, hogy miért fürdik ebben, a sikerben, hisz ő is tudta, milyen munka folyt a háttérben.
Molnár Zsolt arról sem tesz említést a videóban, hogy az 1989. augusztusi, ellenzéki pártok által szervezett Páneurópai Piknik is jelentős esemény volt a szeptemberi határnyitás szempontjából. A vasfüggöny akkori időleges felengedése lépéskényszerbe hozta a folyton az NDK és Moszkva felé tekintgető Németh-kormányt.
Értjük, hogy az MSZP identitás- és mindegy egyéb válságban van, de nem biztos, hogy az fog segíteni Tóth Bertalanékon, ha történelmet hamisítanak.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS