Jövő héten dönt a Gyurcsány-kormány alatt szolgálatot teljesítő, vesztegetéssel vádolt volt titkosszolgálati vezetők sorsáról a Kaposvári Törvényszék. A kémkedéssel is vádolt Galambos Lajos, a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) volt vezetője és bűntársa terhére azt rója a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF), hogy kapcsolatban álltak a magyar szervezett bűnözés hírhedt alakjával, Jakubinyi Róberttel és évekkel ezelőtt sokmilliós kenőpénzekért cserébe akadályozták a nehézfiú ellen indított eljárásokat. Jakubinyit legutóbb azzal hozta összefüggésbe a hatóság, hogy Pintér Sándor belügyminiszterrel kapcsolatos dokumentumokat akart az alvilágban szintén jól ismert Tanyi Györggyel külföldre juttatni.
Az Egymásért, Egy-másért Alapítvány kulcsfiguráját, Jakubinyi Róbertet és két bűntársát, a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) kémkedéssel is vádolt volt főigazgatóját, Galambos Lajost, illetve a cég volt műveleti osztályvezetőjét, Gyarmati Györgyöt folytatólagosan elkövetett hivatali helyzettel való visszaélésre irányuló hivatali vesztegetés bűntettével és más bűncselekményekkel vádolja a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF). A titkosított büntetőügy két éve, 2015. április 8-án kezdődött a Kaposvári Törvényszéken. Az ügyet korábban Budapesten tárgyalták, de államtitkot képez, hogy miért helyezték át az eljárást vidékre, amivel jócskán elnyújtották a büntetőpert. Vadócz Attila, a Kaposvári Törvényszék szóvivője azt közölte portálunkkal, hogy az elsőfokú bíróság várhatóan augusztus 31-én hirdet ítéletet. A törvényszék eredetileg július 3-án hozott volna döntést, de a határozathozatalt végül augusztus végére halasztották.
Sokmilliós csúszópénzek
A vesztegetési ügy szálai a Gyurcsány-kormány idején fénykorát élő Egymásért alapítványig vezethetők vissza: a vád szerint az alapítvány – melynek megalapítását Nagy Lajos, a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) 2006-ban elhunyt első elnöke kezdeményezte – számára egy magáncég 2005-ben és 2006-ban adófizetés nélkül hozott Ázsiából az országba milliárdos értékű vámárut, többtonnányi élelmiszert arra hivatkozva, hogy adomány, ám azok a nagy áruházláncok polcaira került. Így csaknem másfél milliárdnyi adót nem fizettek be az államkasszába. Később feltáró vallomásokból kiderült, hogy az egykori közhasznú szervezet a Gyurcsány-kormány legmagasabb rangú titkosszolgáinak a kifizetőhelyeként működött évekig, cserébe a hatóságok vezetői elsimították Jakubinyi büntetőügyeit. Szolgálataikért a korábbi gyanú szerint a kémkedéssel is vádolt volt főigazgató, Galambos Lajos mintegy 150 millió forintot, Gyarmati György 100 millió forintot, Simon Ibolya, a hivatal akkori jogásza pedig több hónapon keresztül havi 1-1,5 millió forintot kapott. Galambosékat hat éve, 2011 augusztusában hallgatták ki gyanúsítottként a katonai ügyészek, de értesüléseink szerint Simon Ibolya neve már nem szerepelt a vádiratban, tanú lett belőle.
Betörőbandából a politika felvilágáig
Jakubinyi Róbert életútjára már többször kitértünk, ezt ezúttal sem hagynánk ki: a nehézfiú már az 1980-as évek közepén is érintett volt egy sok vádlottas ügyben egy olyan betörőhálózat tagjaként, amely tippek adásával foglalkozott és híres művészeket, operaénekest, gazdag kisiparosokat fosztott ki. Ez volt a magyarországi szervezett bűnözés kialakulásának első állomása, az úgynevezett Presztízs-ügy. Pár éve a Figyelő azt írta Jakubinyiről, hogy a férfi vélhetően az Egymásért alapítvány nevében tárgyalva, hosszú időn keresztül rögzítette fontosabb beszélgetéseit politikusokkal és miniszterekkel, illetve korábbi nemzetbiztonsági vezetőkkel. A bűnöző állítólag annyira magabiztos volt, hogy még a legfontosabb csúcsvezetőkkel is szinte lekezelően beszélt a hangfelvételeken. Ezek a felvételek súlyos látleletet adnak a politika és a szervezett bűnözés összefonódásáról, korrupcióról, pártfinanszírozásról. Ahogy azt többször megírtuk, a férfi számára a szocialista kormányok „klímája” volt inkább kedvezőbb, de a Fideszben is lehettek kapcsolatai. Jakubinyi ellen jelenleg több büntetőeljárás is folyamatban van. A múlt évben például felbujtóként elkövetett csempészés, sikkasztás és adócsalás miatt emelt vádat ellene a Fővárosi Főügyészség.
Pintér ellen szervezkedhetett
A férfi legutóbb március közepén került újra reflektorfénybe, amikor a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) munkatársai őrizetbe vették, majd a Fővárosi Törvényszék előzetes letartóztatásba helyezte. Jakubinyi ellen – a Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) feljelentése alapján – közfeladatot ellátó személy elleni erőszak és vesztegetés bírósági vagy hivatalos eljárásban bűncselekménye miatt indítottak nyomozást. A gyanú szerint a Lakatos Csaba ügetőhajtó elleni merényletkísérlet miatt első fokon nemrég tizenegy évre ítélt Tanyi György ügyvédjét próbálta meg rábírni arra, hogy Tanyit szökésre beszélje rá, és Pintér Sándor belügyminiszterrel kapcsolatos dokumentumokat vigyen külföldre. A védő a kérést visszautasította, ezért őt a férfi megfenyegette. Az ügyvéd a fenyegetés hatására sem tett ígéretet ügyfele befolyásolására, ezért Jakubinyi húszmillió forintot ajánlott a fogolyszökésért és a dokumentumok kiszállításáért. A hatóságok egy percig nem gondolták, hogy ez Jakubinyi magánakciója lenne, ezért vizsgálták, hogy kik azok az egykori magyar titkosszolgák, akiknek ez az akció érdekükben állhatott. A PestiSrácok.hu információi szerint Jakubinyi vallomásában megnevezte korábbi NBH-s megbízóit, akik milliókat ígértek neki a sikeres akcióért.
Ameddig lehet, előzetesben tartanák Jakubinyit
Jakubinyi Róbert ellen nemrég bírósági eljárásban elkövetett vesztegetés bűntette miatt emelt vádat az ügyészség. Az eljárást tárgyaló Fővárosi Törvényszék határnapot még nem tűzött ki az ügyben, arról azonban hamarosan döntenie kell, hogy fenntartja-e a férfi előzetes letartóztatását. Gasz Péter, a Fővárosi Főügyészség helyettes szóvivője a PestiSrácok.hu-nak azt mondta, hogy a főügyészség kezdeményezte a legszigorúbb kényszerintézkedés fenntartását egészen az elsőfokú ítélet kihirdetéséig.
Vezető kép: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS