
Hatvan kilométer hosszú határkerítést épített Oroszország az Ukrajnától 2014-ben elcsatolt Krím-félszigeten az ukrán határ mentén.
A Perekop-szoros térségében létesített akadály elkészültét a határvédelemért is felelős orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) jelentette be a nap folyamán. Az Interfax orosz hírügynökség szerint az építési munkálatok 2015-ben indultak. A határkerítés mentén több száz, rejtett, illetve szemmel látható megfigyelési eszközt, a többi között térfigyelő- és hőkamerákat, illetve az FSZB szerint vibrációkat nyomon követő szenzorokat is telepítettek. A Krím-félszigeti parlament egyik szóvivője a határakadály létesítésével összefüggésben elmondta, az intézkedésre azért volt szükség, hogy megvédhessék a helyi lakosságot a kijevi kormánytól, amelytől – mint fogalmazott – bármi kitelik. Hozzátette, a félsziget északi részén húzódó határkerítés jelentősen növeli a biztonság szintjét.
Oroszország és Ukrajna viszonya 2014-ben romlott meg, amikor Oroszország elcsatolta Ukrajnától a Krím-félszigetet, és Ukrajna keleti részén támogatást nyújtott a Donyec-medencei szakadár erőknek. Moszkva a kelet-ukrajnai történésekkel kapcsolatban azt hangoztatja, hogy ukrajnai belső konfliktusról van szó, amelynek nem részese, illetve a Krím a helyi lakosság akaratnyilvánítása nyomán “egyesült újra” Oroszországgal. Kijev visszautasítja ezt, s 2015 januárjában “agresszor országnak” bélyegezte Oroszországot.
A nap folyamán Martin Sajdik, az EBESZ különmegbízottja és Ertugrul Apakan, a szervezet ukrajnai megfigyelői missziójának vezetője megerősítette, hogy december 29-én újabb tűzszünet lép életbe a Donyec-medencében az újévi ünnepek idejére. A csaknem öt éve tartó Donyec-medencei fegyveres konfliktus során már sokadszor léptettek életbe fegyvernyugvást a térségben, de eddig egy sem bizonyult tartósnak. Utoljára az iskolai tanév kezdetére való tekintettel augusztus végén hirdettek tűzszünetet.
Forrás/fotó: MTI
gyurcsányiviktor
2018-12-29 at 10:08
Koszovó – Krím 1 : 1
Tetszettek volna előbb gondolkodni …
juhéjtrianondoncsu
2018-12-29 at 12:25
de hát ők ‘egyenlőbbnek’ képzelik magukat
khm
2018-12-29 at 08:36
A határkerítés,meg láthatóan bevált. Izraelt nevezném meg kiváló példának. Ott ugyanis fegyverhasználati jog is van hozzá,s gyanítom itt is. S nem kérik számon a liburnyákok.
kiss j
2018-12-29 at 06:12
A Burisma Holdings igazgatótanácsának tagja lett Joe Biden amerikai alelnök fia és John Kerry külügyminiszter fogadott fiának egyik közeli barátja.
Biden alelnök ifjabbik fia, a 44 éves Hunter Biden májusban lett tagja az igazgatótanácsnak, a cég jogi részlegének vezetőjeként. Néhány héttel korábban az a 39 éves Devon Archer is a vezetés tagjává vált, aki Kerry fogadott fia, Christopher Heinz – a Heinz-féle “mártásbirodalom” örököse – főiskolai szobatársa volt. A Burisma igazgatótanácsának elnöke tavaly óta Alan Apter amerikai befektetési bankár.
Az amerikai külügyminisztérium nem kívánta kommentálni az ügyet, az alelnök szóvivője pedig kijelentette, hogy Hunter Biden magánemberként, az amerikai kormány jóváhagyása nélkül lett vezető az ukrán cégben. Tudod az igazgatótanács az amelyik dönt egy cég stratégiai kérdéseiről. És sehol egy német, egy francia egy angol úgy látszik ukrajnai energetika kizárólagos USA felségterület és ezt a többiek tiszteletben is tartják!
khm
2018-12-29 at 08:33
A kormányban is jelentős szavuk van az usákoknak.
Pedig egy szót sem tudnak ukránul. Őket nem zaklatják a nyelvtörvénnyel.
juhéjtrianondoncsu
2018-12-29 at 00:01
a kufárbirodalom nem bír belenyugodni hogy az oroszok déli tengeri kijáratát nem tudta elfoglalni-és így dél felől teljesen bekeríteni oroszországot.nem az ukrán
nép sunyi és alattomos hanem a kufárbirodalom ami elfoglalta.az ukránok csak idomul-
nak új gazdájukhoz!
aladin
2018-12-28 at 21:27
Az ukránoktól nagyon kell ovakodni, mert egy sunyi alattomos nép. Jól tették az oroszok, bár Magyarország felöl is épitenének egy keritést a volt magyar területnél bezárolag.