Megismételt eljárásban, másodfokon 7 év letöltendő börtönről 5 évre enyhítette a Szegedi Ítélőtábla a röszkei zavargások vezéralakja, a szír állampolgárságú Ahmed Hamed büntetését. A Cipruson élő, onnan menekülő férfit a határzár tömegzavargás résztvevőjeként elkövetett tiltott átlépése és társtettesként, állami szerv kényszerítése céljából személy elleni erőszakos bűncselekmény elkövetésével megvalósított terrorcselekmény bűntettében találták bűnösnek.
A Soros György által finanszírozott, migrációt segítő civil szervezetek a kezdetektől mindent elkövettek, hogy ellehetetlenítsék az eljárást és úgymond kiszabadítsák Ahmed Hamedet. Ezúttal az Amnesty International adott át petíciót az Igazságügyi Minisztériumnak, amelyet 109-en írtak alá. Azt követelték, hogy bocsássák szabadon a férfit, aki az ő álláspontjuk szerint ártatlan. A hatóságok nem így látják. Az első büntetőeljárásban terrorcselekményért még 10 évre ítélték a 41 éves szír férfit, de azt az ítéletet akkor hatályon kívül helyezték és elölről kellett lefolytatni az egész büntetőpert. Ehhez képest a jogerős ítélet szerint a felét, 5 évet kell fegyházban töltenie tettéért.
2015 szeptemberében egy hangosbemondón keresztül vezényelte neki a határnál összegyűlt több száz fős migráns tömeget a kerítésnek és az azt védő rendőröknek.
A büntetőeljárás során végig össze-vissza beszélt, vallomásai tele voltak fel nem oldható ellentmondásokkal. Először azt állította, hogy nem is dobálta a rendőröket, majd azt mondta, hogy mégis, de önkívületben. Újabb hazugságverziója szerint segítőkész volt és csak a felbőszült tömeget nyugtatta, a rendőröket pedig tisztelettudóan kérte… Arra is hivatkozott, hogy azért kiabált a rendőrökkel, mert a segítségüket kérte, valamint gyógyszert a cukorbeteg édesanyjának, és bizonyára félreértették őt, mert egyáltalán nem akart senkit megfenyegetni. Ahmed Hamed az utolsó szó jogán is ártatlannak vallotta magát.
Legálisan is átléphette volna a határt
Az ügyész perbeszédében elhangzott a vádirati tényállás, amely szerint Ahmed Hamed vádlott 2015. szeptember hó 16. napján 13 óra 40 perc és 17 óra 31 perc között, a rendőrség által lezárt Röszke II. közúti határátkelőhely szerb oldalán összegyűlt több száz fős tömeg tagjaként a Magyarország területére történő szabad bejutás érdekében mikrofonba beszélve, folyamatosan, több alkalommal a határ megnyitását követelte a lezárt határ védelmét ellátó rendőröktől. Hangsúlyozta, hogy erőszakra, követelőzésre egyébként semmi szüksége nem lett volna a férfinak, aki ciprusi útlevele birtokában annak felmutatása mellett jogszerűen beléphetett volna Magyarország és az Európai Unió területére. A zavargások során vezéralakként folytatott tevékenysége azért kapta a legsúlyosabb terrorcselekmény minősítést, mert Ahmed Hamed nemcsak kiabált és hangosbemondón keresztül zsarolt, fenyegetőzött, irányította a tömeget, hanem fizikálisan is bántalmazta, kövekkel, üvegekkel dobálta meg a határt védő rendőröket. Az eset során 20 rendőr és 15 újságíró is megsérült. Egyébként több konkrét adat is felmerült arról, hogy Ahmed Hamed nem békés szándékkal érkezett az országba. A vádiratban is szerepel, hogy fegyveres kiképzést kapott, és amikor letartóztatták, több európai ország által kiállított útlevél is volt a zsebében, a telefonján pedig olyan tartalmakat találtak, amelyek szintén azt igazolják, hogy szélsőséges nézeteket vall. Adatok vannak arról is, hogy Budapesten, a Keletinél többször találkozott Salah Abdeslammal, a párizsi robbantóval.
A táblabíróság enyhítő körülményként vette figyelembe, hogy a férfi nem beszéli a magyar nyelvet, a családja messze él, velük a kapcsolattartás nehézkes, és a férfi hosszú ideje letartóztatásban van. Mivel ráadásul Ahmed Hamed büntetlen előéletű, a legalacsonyabb időtartamú, ötéves szabadságvesztés kiszabását látták indokoltnak.
Az Amnesty International elkezdte a mártírgyártást
Az Amnesty International több tagja is jelen volt a tárgyaláson, de nem zavarták meg azt. Az ítélethirdetés után egy közleményt adtak ki. Ebben azt írják, “nem sikerült igazságot szolgáltatni”, mert Ahmed Hamed “öt évre börtönbe kell vonuljon egy olyan bűncselekményért, amit nem követett el”.
Demeter Áront, szervezetük jogi szakértőjét idézik, aki szerint “három rács mögött töltött év után a mai döntés Ahmed H., felesége és két kislánya számára nem szolgáltat igazságot”.
Ahmed H. nem követett el terrorcselekményt, ezt a bizonyítékok világosan alátámasztják. Ahogyan ő is elismerte, a zavargás során eldobott pár követ, de ez még nagyon messze van a tényleges terrorcselekménytől. Ahmed H. bűncselekményt követett el a határon, de semmiképpen sem terrorista, ahogyan azt a magyar kormány képviselői évek óta szünet nélkül hirdetik. Ahmed H.-t soha nem lett volna szabad terrorcselekmény elkövetésével megvádolni, sajnos ma sem sikerült számára és a családja számára igazságot szolgáltatni
– írják.
Ahmed Hamednek tehát a jogerős ítélet szerint öt évet kell börtönben töltenie, amiből csaknem hármat már leült előzetes letartóztatása során, ezen kívül mellékbüntetésként tíz évre kitiltották Magyarország területéről.
Vezető kép: MTI/Ujvári Sándor
Facebook
Twitter
YouTube
RSS