Akár ötvenmillió forintot is ki kell fizetnie a rácalmási önkormányzatnak egy pertársaság részére, amely a tizenhét évvel ezelőtti, a Kis-Dunánál bekövetkezett partfalszakadás után szerveződött. A pertársaságnak eredetileg tizenhét tagja volt, hatan közülük már nem élhették meg a Dunaújvárosi Járásbíróság döntését. A panaszosok azért kezdtek bele egykor a perbe, mert házaik falai a Duna kotrása miatt megrepedtek, több épület életveszélyessé vált, és ígéretet ugyan kaptak a helyreállításra, az azonban csak a tanácselnökből lett polgármester, Schrick István nyaralója esetén valósult meg.
Tizennyolc esztendeje a Kavics-Ker Kft. kezdte el a Duna kotrását Rácalmásnál az önkormányzat megbízásából. Akkoriban kezdődött az M6-os autópálya építése, amelyhez jó minőségű sódert találtak a folyómederben – idézte fel a történteket a feol.hu. A portálnak az egyik érintett elmondta, hogy már a munkálatok megkezdésekor gyanították: összefüggés lehet a partfal melletti kotrás és a környéken lévő házak megrepedezése között. A jelenség egy kétszáz méteres szakaszon jelentkezett, ott, ahol a polgármester, Schrick István nyaralója is található. Schrick azzal hitegette a panaszosokat, hogy megpróbál pénzt szerezni, és megerősítteti a partfalat, de a munkát csak az ő házát érintő szakaszon végezték el. Kiderült, hogy a tanácselnökből lett városvezető kilencvenmillió forintot költött a nyaralója védelmére, a többi károsult esetében azonban nem történt semmi, ezért megalakították az említett pertársaságot.
2004. szeptember 9-én volt az első tárgyalás, miután a túl nagy vagyoni érték miatt Székesfehérvár vette át az esetünket. Nagyon hosszúra nyúlt ez a per, volt olyan nap, amikor estig zajlott a tárgyalás. Tizennégy személy volt benne a csoportos perben, abból hatan meghaltak, öten kiléptek, így összesen ketten maradtunk. Négy alperesünk volt, a Vízügyi Igazgatóság, a Rácalmási Önkormányzat, a Kavics-Ker Kft., valamint a Realitás Kft. Közülük csak az önkormányzat maradt, mivel a Vízügyet kiengedték a perből, a Realitás Kft. csődöt mondott, a Kavics-Ker Kft. pedig kifizetett minket. Mindez már 2013-ban történt
– mondta el a feol.hu-nak a történetet nagyvonalakban Lantos Józsefné. A pert ugyan öt esztendeje megszüntették, de azután perújítás kezdődött. A Dunaújvárosi Járásbíróság döntése jogerős, azt nem lehet megfellebbezni. A 2004 óta tartó eljárásban szakértők számolták össze a keletkezett károkat, az összesítés értelmében a rácalmási önkormányzat várhatóan ötvenmillió forintot is kifizethet a károsultak részére.
A polgármesteri feladatait, jogköreit számos esetben sajátságosan értelmező Schrick István ügyeivel a PestiSrácok.hu itt, itt és itt foglalkozott korábban.
Forrás: feol.hu/PS; Fotó: feol.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS