
A pekingi kormány kínai érdekek melletti határozott kiállását hangsúlyozta szerdán a kínai külügyminisztérium szóvivője, ám egyúttal a kínai-amerikai, valamint a kínai-ausztrál kapcsolatok normalizálásáért szállt síkra.
“Határozottan meg fogjuk védeni Kína szuverenitását, biztonságát és üzleti érdekeit, de felszólítjuk Washingtont, működjön együtt velünk a kétoldalú kapcsolatok szilárd, stabil szintre helyezésében” – fogalmazott sajtótájékoztatóján Mao Ning. Leszögezte azt is, hogy “Kína nem fél versenyre kelni az Egyesült Államokkal”, de a pekingi kormány reméli, a kétoldalú kapcsolatokat nem csupán ez a rivalizálás fogja meghatározni.
Versengés ürügyén szapulni egy országot, korlátozni a törvény által megengedett fejlesztési programjait és gyengíteni ipari és ellátó láncait, nos, ez a viselkedés nem illik egy nagy és felelősségteljes országhoz
-húzta alá, hozzátéve, hogy az Egyesült Államoknak “elfogulatlanul és gyakorlatiasan” kell Kínára tekintenie. Joe Biden amerikai elnök a kongresszusban kedden elmondott évértékelő beszédében az amerikai-kínai viszonyra kitérve azt mondta, az Egyesült Államok versengést akar és nem konfliktust, de ha szükséges, megvédi érdekeit, ahogy tette a múlt héten – utóbbival az Egyesült Államok légterét keresztező kínai léggömb megsemmisítésére utalt. Washington és Peking között a múlt héten újult ki a feszültség, a szóban forgó léggömb amerikai légtérbe jutása nyomán. Bár Kína sietett leszögezni, hogy egy eltévedt meteorológiai ballonról van szó, a Pentagon kémléggömbnek minősítette a légi eszközt és megsemmisítette.
Az Egyesült Államok nem hagyja válasz nélkül, ha Kína megsérti szuverenitását
-fogalmazott beszédében Biden. A két nagyhatalom között az utóbbi években elmérgesedett a viszony több vitás kérdés – például a hszincsiangi ujgurok emberi jogi helyzete és a kereskedelem terén folytatott versengés – miatt. Az Egyesült Államok emellett októberben elrendelte a legfejlettebb, mesterséges intelligenciához és szuperszámítógépekhez használható chipek exportjának korlátozását, valamint a félvezetők gyártásához szükséges berendezések Kínába szállítását. Ugyancsak szerdán Mao Ning a Peking és Canberra közötti kapcsolatok stabilabbá tételét is sürgette, alig két nappal Vang Ven-tao kínai kereskedelmi miniszter és ausztrál kollégája, Don Farrell virtuális egyeztetése után, melyet Canberra sikeresnek minősített.
Kína kész együttműködni Ausztráliával és kölcsönös tiszteleten nyugvó párbeszédet folytatni
-jelentette ki, hangsúlyozva, hogy a két országnak “közös nevezőt kell találnia, félretéve az ellentéteket”. Az ausztrál-kínai kapcsolatok 2018-ban indultak romlásnak, miután Ausztrália kizárta a Huawei és ZTE kínai mobilgyártókat az ausztrál 5G hálózat kiépítéséből, Kína pedig kereskedelmi szankciókat vezetett be Ausztráliával szemben. Canberra mindemellett nehezményezte Kína fokozódó fegyverkezését a régióban.
Forrás/fotó: MTI
Orientál
2023-02-08 at 18:12
USA Biden által vezetett kormány ki is jelentette hogy neki nem az oroszok hanem a kínaiak a fő ellenségük.
amintazvagyon
2023-02-08 at 13:46
Az amerikai háttérbirodalom durcáskodik mert tovább már nem tud élősködni a kínai népen.Szenilis-impotens-paranoid elnökük-hogy idiótásított alattvalóit Kína ellen hergelje-óriási hőstettet mímelve lelövetett egy ártalmatlan meteorológiai léggömböt!
Bàstya elvtàrs
2023-02-08 at 12:38
Az ukrànok népirtàsai, embertelen viselkedései, miért nem verik ki a biztositékot, legalàbb néhàny politikusnàl?! Talàn mert mind sorosék tenyeréböl esznek?!
Gusztustalan és elképesztö ami ma a vilàgban zajlik!
tarcsa
2023-02-08 at 12:26
A kínaiak is úgy gondolják, hogy nem azt fognak cselekedni, amit az USA diktál Nekik? Úgy gondolom rengeteg népnek és államnak van tele mindene az USA szétfoszló vezető szerepének erőszakos hirdetésével, követeléseivel. Csak az EU lefizetett sza.darabjai ugrálnak úgy, ahogy a félkegyelmű elnök urai és gazdái parancsolják.