Nem tartja alkotmányos szempontból aggályosnak a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) elnöke, hogy a védettségi igazolvány bemutatásához kötik számos szolgáltatás igénybevételének lehetőségét – nyilatkozta Péterfalvi Attila az ATV-nek. A HVG által megkérdezett jogász, Karsai Dániel is úgy véli, hogy nem diszkriminatív védettségi igazolványhoz kötni bizonyos jogok gyakorlását.
A koronavírus-fertőzés elleni védettséget az igazolvány bemutatásával kell igazolni, amit a helyiség üzemeltetője vagy a szolgáltatás nyújtója ellenőriz. Aki ezt nem teszi meg, százezer forinttól egymillió forintig terjedő bírsággal sújtható, de egy évre be is zárathatják a helyét.
A védettségi igazolvány bemutatása alkotmányosan adatvédelmi szempontból nem aggályos, mert nem társul hozzá adatrögzítés
– hangsúlyozta Péterfalvi Attila, majd hozzátette azt is, hogy amikor valaki bankkártyával fizet, természetesen megjelennek az adatai, de azokat nem kapcsolják össze – és nem rögzítik – a védettségi igazolvány adataival. Péterfalvi emlékeztetett: a hatóság a munkáltatók részéről sem találta aggályosnak a munkavállalók védettségi igazolványának ellenőrzését, mivel az ő feladatuk biztosítani az egészséget nem veszélyeztető, biztonságos munkavégzés követelményeit.
Korábban a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) is állást foglalt a kérdésben. Szerintük azzal, hogy az állampolgárokat a vakcinaigazolvány megléte alapján szelektáló szabályokat léptet életbe, a kormány „alaptörvény-ellenes, diszkriminatív szabályozást” vezet be. A HVG-nek nyilatkozó alkotmány- és emberi jogokkal foglalkozó ügyvéd, Karsai Dániel szerint önmagában attól, hogy a koronavírus elleni oltás nem kötelező, még nem diszkriminatív védettségi igazolványhoz kötni bizonyos jogok gyakorlását.
Forrás: ATV; HVG; Fotó: MTI/Balogh Zoltán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS