Pesti Srácok

GEOrgPOLITIKA – Jemeni aknamezők és forrongó Közel-Kelet

Jemenben katonai szakértők egymillióra becsülik az aknák számát, amelyet a felekezeti alapon kitört polgárháborúban ástak el az egymás ellen harcoló síita és szunnita erők. A farmerek is nagyon megszenvedik ezeket az aljas fegyvereket, mivel a helyi gazdálkodók 70 százaléka már elvesztette a jószágát. A haszonállatok, mint a teve vagy a szarvasmarha nagy számban pusztulnak. A fegyveres összecsapásoknak talán a közeljövőben vége lehet, mivel Omán támogatásával Szaúd-Arábiában elkezdődtek a béketárgyalások a harcoló felek és támogatóik részvételével. Amíg a húszi, síita lázadókat Irán támogatja, addig a szunnita kormányerőket Szaúd-Arábia. Most, hogy Teherán és Rijád politikai és gazdasági szövetséget kötöttek és ismét megnyitották nagykövetségeiket sanszos, hogy a Jemenben dúló polgárháborút tárgyalások révén le lehet zárni.

Jemennek nagyon turbulens volt a modern kori történelme, Németországhoz hasonlóan két részre Észak- és Dél-Jemenre volt felosztva az ország. Az északi nyugatbarát rész (Jemeni Arab Köztársaság) és a kommunista Jemeni Népi Demokratikus Köztársaság a geopolitika áldozata lett. Dél-Jement a Szovjetunió támogatta és látta el fegyverekkel Észak-Jement pedig a nyugati hatalmak. Jemen végül 1990-ben egyesült újra, pont akkor amikor Németország is, így az arab ország alig kapott médiafigyelmet.

Nigerben továbbra is tartanak a tüntetések Franciaország ellen és a demonstrálók követelik a francia katonák és diplomaták távozását. Párizs erre nem hajlandó és ezért Niamey-ben attól tartanak, hogy Franciaország katonai beavatkozásra készül. A Száhel-övezet országai Niger, Mali, Benin és Burkina Faso most politikai, katonai és gazdasági szövetségre léptek, mintegy uniót létrehozva a térségben. Legfőbb céljuk a gazdasági és katonai önállóság és a végleges elszakadás Franciaországtól. A volt francia gyarmatok fizetőeszközének az afrikai franknak az értékét még mindig Párizs határozza meg és garantálja a szegénységet ezekben az országokban. Az ott található ásványi kincseket a világpiaci ár töredékéért vásárolják fel a franciák. Az urán árát a nigeri kormány most már csak a világpiaci áron hajlandó értékesíteni a francia atomerőművek számára kitermelő Orano cégnek. A Nigerben található uránbányák adják a világ urán kitermelésének 5 százalékát és a francia atomerőművekhez használt „fűtőanyag” 15 százalékát.

Ciszjordániában nem csitul a helyzet. Az izraeli hadsereg több razziát hajtott végre az elmúlt napokban és a palesztinok azzal vádolják őket, hogy Izrael mesterségesen gerjeszti a feszültséget az úgynevezett terrorizmus elleni akciókkal. A palesztin hatóságok adata szerint az idén már 230 személy vesztette életét kialakult tűzharcokban. Izrael egy dróntámadást hajtott végre a Hamasz egyik állása ellen a Gázai-övezetben, miután Izrael ellenes tüntetések törtek ki a határ kerítés mentén.

PestiSracok facebook image

Az ukránok továbbra is támadják a Krím-félszigetet és már napi szinten megzavarják a moszkvai repülőterek forgalmát drónok indításával. Nagyon súlyos a veszteségek az ukrán hadseregen belül. Az egy éve bevonult ukrán sorkötelesek közül tízből kilencet megöltek vagy megsebesültek harc közben – közölte pénteken a helyi média szerint a Poltavai terület egyik vezető sorozótisztje. egy új rendelet értelmében most már a tünetmentes HIV fertőzötteket és a kezelés alatt álló tuberkulózisban szenvedő betegeket is frontszolgálatra lehet küldeni. Zelenszkij ukrán elnököt csütörtökön fogja fogadni a Fehér-házban Joe Biden és Zelenszkij felszólal majd az ENSZ közgyűléséén New Yorkban is. Az amerikai szenátus akár egy 24 milliárd dolláros segélyt is megszavazhat Ukrajnának a héten.

Ajánljuk még

Heteken át lesték, zaklatták a kászoni gyermekeket az Átlátszó Erdély újságírói

Exkluzív 2023 július 12.
Három héten át majdnem minden nap lesben álltak, fotóztak és követték is a kászonimpéri otthonban nevelkedő gyermekeket az erdélyi balliberális lapok újságírói, hogy minél szaftosabb sztorival tudjanak odasózni Böjte Csaba ferences szerzetesnek és alapítványának – tudta meg a PestiSrácok.hu. A történtek rendkívül felzaklatták a fiatal kamaszokat, akik addigra már maguk mögött hagyták az elszenvedett traumákat, és a nevelők, valamint szakpszichológusok munkája által feldolgozták a korábban elszenvedett szexuális és egyéb bántalmazásokat. Lapunk elkísérhette Böjte Csabát a napokban Kászonba, ahová azért látogatott el, hogy meggyőződjön róla, minden segítséget megadnak az érintett gyermekek lelki és mentális fejlődése, traumáik feldolgozása érdekében. A tapasztaltak megnyugtatóak: motivált, lelkes fiatalokkal találkoztunk, akik ma már kifejezetten azt kérik, hagyják őket békén és senki ne is emlékeztesse őket az átéltekre, mert csak így tudnak valóban továbblépni. Sportversenyekre járnak, ministrálnak, aktív hitéletet élnek és tervezik a jövőt. Egyikük tűzoltóversenyekre jár és ér el kiváló eredményeket, gondol rá, hogy majd akár egyenruhát öltsön; egy másik fiú történelemtanárnak készül és rengeteget olvas.

A Mezey-válogatott egyik legnagyobb rejtélye a Nyilasi-ügy lett – Ma sem egyértelmű, hogy miért maradt itthon a csapatkapitány

Exkluzív 2021 június 2.
A Mezey-válogatott történetében három különlegesség, ha úgy tetszik, nagy rejtély, „titok” van. Az egyik az, hogy miként tudott szinte a semmiből kinőni egy világverő gárda? A másik, hogy miért ért véget ez a csodálatos menetelés úgy, ahogyan véget ért? A harmadik pedig az, hogy a csapat szellemi vezére és csapatkapitánya, Nyilasi Tibor vajon miért nem utazott ki a mexikói világbajnokságra? Visszaemlékező sorozatunk mai részében a Nyilasi-ügy hátterét igyekszünk feltárni.