Pesti Srácok

Ragadós a magyar példa: a németek is különadót vetnének ki az extraprofitot bezsebelő cégekre

null

Miközben a hazai ellenzék a nagyvállalatok nyereségének megnyirbálása miatt visítozik, addig lassan ébredeznek a német kormánypártok vezetői, akik a Magyarországon már elfogadott válságkezelő intézkedések bevezetésére készülnek. A Tagesschau arról írt keddi cikkében, hogy Európa legtöbb országához hasonlóan az energiaárak rohamosan emelkednek, és hiába igyekeznek ezeket segélycsomagokkal kompenzálni, bizonyos területeken nem történik változás. A német sajtó a kormányzó Zöld Párt és az SPD egyik vezetőjének nyilatkozataira alapozva arról ír, hogy Németországban is különadót vethetnek ki az extraprofitot bezsebelő cégekre – hívta fel rá a Mandiner.

Omid Nouripour, a Zöld Párt egyik társelnöke (képünkön) felhívta arra a figyelmet, hogy

Ez a zöld nem zöldeket beszél

PestiSracok facebook image

Erre hozta példaként az üzemanyagárakat. Rámutatott arra, hogy hiába csökkentették átmenetileg az energiadókat, az csak átmenetileg gyakorolt hatást az árakra, utána azok ismét emelkedni kezdtek. A cikk Lars Klingbeil, az SPD vezetőjét is idézi a témában, aki azzal a javaslattal állt elő, hogy a megfogalmazása szerint a válság- és háborús haszonélvezőket nagyobb mértékben megadóztassák. Majd hozzátették, hogy az ennek megfelelő kezdeményezés most Brémából is érkezett: Andreas Bovenschulte (SPD) polgármester azt szeretné, ha a Bundesrat jövő pénteken jogalkotási kezdeményezés keretében szavazna az úgynevezett többletnyereségadó (extraprofit) bevezetéséről.

Történelmi példák az extraprofitadóra

A portál az adónem kapcsán a Bundestag definícióját is említi, amely szerint ez az adó a normális nyereségen túllépő nyereséget terheli.

Mintha Nagy Márton gazdaságfejlesztési minisztert hallanánk.

A Tagesschau emellett több történelmi példát is említ a „többletnyereség-adóra”. Például egy ilyen adót a két világháború alatt az USA-ban, de Nagy-Britanniában és Franciaországban is kivetettek. Leginkább az állam rendkívül magas anyagi szükségleteinek fedezése volt a cél. Majd mindezt párhuzamba állítják a jelenlegi helyzettel. Rámutatnak, hogy extraprofitadóról jelenleg is szó van, különösen az Ukrajna elleni háború kapcsán, amelynek gazdasági következményei számos cég számára gondot okoznak, de lényegesen magasabb profitot tesznek lehetővé a fegyverkezésben és az energiaszektorban is.

Forrás: Mandiner; Fotó: Twitter