A cég szétlopását és elherdálását felháborítónak tartom, amely miatt pert indítok – mondta a PestiSrácok.hu-nak Ungár Anna, a Budapesti Ingatlan Hasznosítási és Fejlesztési (BIF) Nyrt. kisebbségi tulajdonosa a közismert ingatlanbefektető vállalat pénteki botrányos közgyűlése után, ahol a többségi befolyásra szert tevő Spéder Zoltán-Nobolis Kristóf páros áterőszakolta a cég vagyonának kiárusítását. A számos ismert ingatlanfejlesztést kivitelező, 2014-ben még kétmilliárd forintnál is nagyobb árbevételt elérő társaság szanálása a Spéder-biroldalom anyagi gondjairól szóló híreket erősíti, amely hírek tovább nehezíthetik az amúgy is egyre kétesebben alakuló takarékszövetkezeti integráció beteljesítését. Az Index-tulajdonos Spéder által irányított FHB-bankcsoport lenne az integráció zászlóvivője, azonban a cégcsoport a Magyar Posta harmincmilliárd forintos befektetése ellenére is kudarcosan, tízmilliárd forint fölötti veszteséggel zárta a tavalyi évet. A zajosan építkező bankár az FHB körüli húza-vona miatt Orbán Viktor nyilvános rosszallását is kivívta. Mindez nem gátolta meg Spéderéket abban, hogy a BIF szanálásának kikényszerítéséhez az abban meglévő FHB-részvénycsomagot is felhasználják. A tegnapi botrányról és az FHB-ügyekről megpróbáltuk megkérdezni Spédert és Nobilis Kristófot, ám a PestiSrácok.hu videóstábjának megjelenésére zárt ülést rendeltek el, riporterünket és operatőrünket a biztonsági szolgálat segítségével előbb az épületből, majd az udvarról is száműzték. Kérdéseink hallatán Spéder hallgatásba burkolózott.
Érdekes és botrányos közgyűlésről tudósíthatott volna a PestiSrácok.hu, azt szerettük volna dokumentálni, hogy hova fajult a Budapesti Ingatlan Hasznosítási és Fejlesztési Nyrt. körül kirobbant háború, a tulajdonosoknak mik a terveik a céggel. Információink szerint ugyanis meg vannak számlálva a milliárdos ingatlanportfólióval bíró cég napjai, a cég tulajdonosai közötti feszülő érdekellentét mögött már egyre nyíltabban a többségi részvényesek szándéka áll, hogy további befektetések helyett kiárusítsák a cég ingatlanportfólióját, s kimenekítsék az abból származó bevételt.
A BIF-et 1994-ben alapították, a vállalatot a néhai Ungár András közgazdász vitte sikerre. A társaság elsősorban fővárosi ingatlanportfólióval rendelkezik, ezeket hasznosítja, találhatóak köztük irodaházak, parkolóház, telkek és kastélyszálló is. Fejlesztései között olyan beruházások vannak, mint a sokat emlegetett budai Pasa park, a Castrum Ház, vagy az Andrássy út 82. teljes felújítása. 2014-ben az árbevétele 2,3 milliárd forint volt, üzleti eredménye pedig 267 milliót tett ki.
A BIF részvényeinek túlnyomó többségét ma Spéder Zoltán bankár, az Index tulajdonosa és az ő nyilvános strómanjaként ismert nagyvállalkozó, Nobilis Kristóf érdekeltségei birtokolják. Alig marad el mögöttük a PIÓ-21 Kft., amelyet Ungár Anna, a Terror Háza főigazgatójának, Schmitt Máriának a lánya vezet. A PIÓ-21 Kft. tavaly egy magánjogi kontraktus keretében megvásárolta az állam a BIF-ben meglévő öt százalékos részvénycsomagját, de ma kiderült, hogy az így elért 29,81 százalékos arány is kevés lehet a Spéder-féle kiárusítás meggátolásához. Nobilis Kristófnak két cégén, a DonaDöme Kft.-n (24,48 százalék) és a Halmi út 46. Kft.-n (9,99 százalék) keresztül 34,47 százalékja, Spéder Zoltánnak pedig a Budapest Ingatlan Holding Vagyonkezelő Zrt.-n (14,99 százalék) és a részben a szintén közvetetten általa résztulajdonolt FHB Zrt.-n (10,01 százalék) keresztül 25 százalékos befolyása van. Ezen kívül a BIF-részvények között több mint tíz százalék a közkézhányad.
Ungár Annát a közgyűlés után telefonon értük el:
„Érdekes, hogy Spéderék éppen mára időzítették a közgyűlés kiírását és megtartását, hogy ne lehessek ott, mert pontosan tudták, hogy császármetszéssel most fog megszületni a negyedik gyermekem. A mai közgyűlés összehívása szembe ment a jogszabályokkal, mint ahogy a cég működése, működtetése is figyelmen kívül hagyja a törvényi előírásokat. Minden amit a BIF-ben csinálnak, csináltak jogszabályellenes. Nobilis és Spéder évek óta nem tartják be az Nyrt.-kre vonatkozó törvényi előírásokat. Az igazgató tanácsban (IT) többségében kellene lennie a cégtől nem független tagoknak, ez ugyanakkor évek óta nem így van. A mai közgyűlésen ugyanakkor úgy nézett ki az igazgató tanács összetétele, hogy abban csak nem független emberek ültek bent.”
A BIF tulajdonosát a közgyűlésen történtekről és a közgyűlési döntésekről is megkérdeztük. Ungár Anna kifejtette, a közgyűlésen a másik két tulajdonos, Nobilis Kristóf és Spéder Zoltán javaslatára olyan stratégia végrehajtását hagyták jóvá, amely döntés értelmében a közeljövőben értékesítik a BIF ingatlanjait.
“Az ingatlanok dobra veréséről, és a Spéder-Nobilis-duó stratégiájáról az a véleményem, hogy ezek szerint ők nem megfelelően gazdálkodnak a cég vagyonával, amely azért is pikáns, mert Spéder Zoltán az FHB-n keresztül a magyar adófizetőket is képviseli, vagy képviselnie kellene. A cég szétlopását és elherdálását felháborítónak tartom, amely miatt pert indítok” – nyomatékosította Ungár Anna.
Kifejtette azt is, hogy Spéderék már öt évvel ezelőtt is az ő rovására döntöttek akkor, amikor arról határoztak, hogy ő nem lehet a cég audit bizottságának a tagja, abban csak Spéder Zoltán és Nobilis Kristóf foglalhat helyet. „Milyen érdekes, hogy akkori döntésük értelmében az audit bizottsági tagok havi 300 ezer forintot kapnak munkájukért, miközben az IT-tagoknak egy fillér sem jár. Spéder és Nobilis biztosan nagyon meg voltak szorulva, hogy szükségük volt arra a havi 300 ezerre” – ismertette Ungár Anna.
Szerettük volna Spéder Zoltánt és Nobilis Kristófot is megszólaltatni. A kísérletünk eredménye a PestiSrácok.hu videóriportjában látható.
Spéderék merészsége amúgy azért is furcsa, mert vélhetően azt az FHB-részesedést is felhasználták tervük áterőszakolásához, amely mögött súlyos állami befektetések és a takarékszövetkezeti integráción keresztül számos szövetkezeti partner pénze áll. A PestiSrácok.hu több oknyomozó cikkben is rávilágított a takarékszövetkezeti integráció zászlóshajójának kikiáltott FHB-bankcsoport belső gondjaira, a cégbe a Magyar Posta Zrt-n keresztül átláthatatlan körülmények között befektetett 28,5 milliárd forint közpénzre (amit ráadásul egy FHB leánycég kisebbségi részvénycsomagjáért adtak oda), illetve arra a szilveszter előtti szintén botrányos közgyűlésre, amelyen megpróbálták kiszorítani a magyar államot a bankcsoportból, és ami miatt Orbán Viktor miniszterelnök szokatlanul kemény szavakkal ostorozta január 8-i rádióinterjújában Spéderéket. A miniszterelnök csalódása egyáltalán nem meglepő annak tükrében, hogy a kormányzat mindent megtett a magyar tulajdonú bankszektor megerősítéséért, aminek során a takarékszövetkezeti integrációban résztvevő pénzintézetek jelentős állami segítséget kaptak. A fő integrátor FHB-bankcsoportból azonban kifolyhatott a pénz, mert a tavalyi évet is brutális, tízmilliárd forint fölötti veszteséggel zárták.
Az ellenzékinek mondott média legbefolyásosabb vállalkozója máskor sem válogat a módszerekben. A mai BIF-közgyűléshez hasonlóan botrányos volt a Spéder-társaság válasza az FHB karácsonyi botrányára. Akkor az Index.hu és a hozzá tartozó Portfolio.hu hasábjain régi időket felidéző stílusban üzentek az FHB üzletpolitikáját kritizálóknak. Gyakorlatilag azt állították, hogy a takarékszövetkezeti integráció a miniszterelnök korábbi akarata szerint megy végbe, s így aki azt bírálja, vagy gátolja (beleértve az állami vagyonkezelőt is) Orbán Viktorral kerül szembe. Vélhetően ez a “pravdás” médiaüzenet váltotta ki a miniszterelnök fent idézett január 8-i kemény válaszát. Minderről írásainkat ITT és ITT találják.
Szöveg: Szarvas Szilveszter, PS Mozi: Szarvas Szilveszter és Kerekes András. A vezető képen Spéder Zoltán és Nobilis Kristóf.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS